1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар бренд на Хард-Дискови

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Speedy, 22 Февруари 2011.

Најдобар бренд на Хард-Драјвови

 1. Western Digital

  104 глас/а
  75.9%
 2. Samsung

  10 глас/а
  7.3%
 3. Seagate

  7 глас/а
  5.1%
 4. Maxtor

  3 глас/а
  2.2%
 5. Hitachi

  13 глас/а
  9.5%
 1. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  592
  202
  21 Август 2010
  Машко
  Кој бренд од наведените ви е најсигурен? На кој бренд би му ги довериле своите податоци без трошка несигурност ?

  За да споделите искуство направете го тоа во темата: Хард дискови - тестови и искуства
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,126
  12,630
  23 Јануари 2008
  Манга
  Статистички WD до сега имале најдобри дискови. Сепак, како и сите останати и тие имаат утки од време на време и цели серии со проблем.
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,997
  6,777
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Добар диск е оној со 5г гаранција :) иначе сите знаат да тропнат.
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,126
  12,630
  23 Јануари 2008
  Манга
  Никава корист од гаранцијата ако ти рикнат податоците или ако треба да се заеб*ваш со преинсталации. На времето имаше една ѓубре серија од Макстор дискови 80GB SATA кои рикаа по неколку месеци. Кое фајде ако имав две години гаранција на нив кога за 1 година 5 пати враќав 2 диска. На крај, фала богу, ги снема на лагер па ги заменив со друг бренд.
   
 5. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  592
  202
  21 Август 2010
  Машко
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,997
  6,777
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  Повеќе мислев на тоа кој дава 5 години гаранција знае зошто ја дава. Например Апацер алал им вера никад проблем со мемориите барем до сега. Иначе у право си нема фајде од гаранција ако нечини серијата.
   
 7. BateVane

  BateVane
  Intern

  62
  36
  22 Февруари 2011
  Машко
  Koga sme veke kaj hard dikovive imam eden problem so eden od niv.Maxtor 2,5' 320gb, kupen e od USA.Kaj mene doma raboti perfektno (PC i LED TV) no problemot se javuva koga toj ke bide priklucen na nekoj drug (bilo koj PC, LapTop...).Pojavuva nekoj ERROR go blokira komp. i mora da se otsteka od komp. za da istiot prodolzi so normalna rabota (so prathodno restartiranje).Hardot ponatamu vo najdobar slucaj ako veke mojot komp.go prepoznae mnogu tesko ako nesto spasam so e vo nego i mora da se formatira ili pak vo polos slucaj voopsto ne go prepoznava i se so e na nego ISCURUVA....:plachko2::plachko2::plachko2:
   
 8. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,997
  6,777
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 9. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  360
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Незнам што марка е на пентиум 2-на што е на татко ми 8.4 гига и 20 гигра се раскапа од работење :)

  Сега имам хитачи месец дена веке се покажал ок, жив е па за него ке гласам :p
   
 10. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Definitivno glasam za WD ,od licno iskustvo dosega nieden WD disk me nema razocarano duri doma imam od 100mb sto rabotat .
  Dosega imam promeneto edno 20 Maxtor diskovi od razlicni golemini 10 ,20 ,40 i 80 gb i site katastrofa rezultati posle godina -dve koristenje ,iskacaat bed sektori ,glavata prestanuva da cita ,elektronikata zeza itn.
   
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,406
  10,248
  13 Јуни 2009
  И јас најмногу си ги љубам дигиталците од запад.
   
 12. BateVane

  BateVane
  Intern

  62
  36
  22 Февруари 2011
  Машко
 13. everest

  everest
  Intern

  277
  27
  24 Март 2009
  ExcelStor го нема на листата. Вредат нешто, или се тежок шкарт што треба да се избегнува? :ermm:
   
 14. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  592
  202
  21 Август 2010
  Машко
  Имал ли некој WD од AAKS серијата односно 6400AAKS, хардов е ѕвер како што читам по странскиве форуми, баш ми е време да се подновам со еден нов 2platter тивок драјв, и ке може ли некој да ми препорача добар дистрибутер/фирма која увезува широк појас на WD драјвови, само DDCom гледам дека има на ценовник доста избор но незнам какви се кога станува збор за купување на лагер.
  Anyone ?
   
 15. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  592
  202
  21 Август 2010
  Машко
  Имал ли некој WD од AAKS серијата односно 6400AAKS, хардов е ѕвер како што читам по странскиве форуми, баш ми е време да се подновам со еден нов 2platter тивок драјв, и ке може ли некој да ми препорача добар дистрибутер/фирма која увезува широк појас на WD драјвови, само DDCom гледам дека има на ценовник доста избор но незнам какви се кога станува збор за купување на лагер.
  Anyone ?
   
 16. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  158
  25 Јуни 2010
  Моја препорака е прво да се јавиш на тел. и да прашаш. Ако нема на лагер, ќе ти кажат за колку дена би имало, доколку си заинтересиран. Јас стално така правам, и до сега сум немал апсолутно никаков проблем со нив, ни со купување, ни со искористување на гаранцијата. :bravo:
   
 17. maci

  maci
  On your way to fame

  2,898
  638
  2 Април 2008
  јас го има овој хард диск,го купив од мебиус.сега гледам дека го нема во новиот ценовник.
   
 18. loris

  loris
  Gaining Experience

  625
  53
  7 Мај 2007
  Машко
  Програмер
  WD и да немаш главоболки :)
   
 19. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  3,049
  4 Септември 2008
  Имаше една таква серија пред 2 години од Seagate Barracuda 1TB, major head pain.
   
 20. caki

  caki
  Gaining Experience

  461
  143
  1 Август 2010
 21. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,333
  5,249
  24 Март 2009
  Машко
  Гласав за WD планирам да купам некој блу во скоро време. Сум имал Макстор и Екселстор, екселот се расипа за 2-3 месеци :S, од максторот сум презадоволен, сум ја избегнал лошата серија :D
   
 22. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,551
  3,467
  11 Декември 2008
  Машко
  WD of course :bravo:

  Имав 320 Blue, сега сум на 1TB Black и работи перфектно.
   
 23. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,593
  5,142
  20 Април 2007
  Машко
  И јас би играл на WD, евентуално Hitachi, Fujitsu, и Toshiba можеби, со Samsung сум немал некое искуство од новиве модели а гледам многу ги фалат, а за останатите немам коментар...Односно имам коментар: Seagate беше одличен бренд додека не подпадна под Maxtor. Со нив сум имал многу проблеми, дефинитивно...Nikimi, Excelstor, се нискобуџетни дискови и мислам дека не треба да се коментираат...Ако ти се погоди ке тера со години, во спротивно си имал лоша среќа :D
   
 24. BateVane

  BateVane
  Intern

  62
  36
  22 Февруари 2011
  Машко
  WD normalno.Sakam da zemam 2tb od zelenata serija dali ima nekoj ili znae kako raboti???
   
 25. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  936
  360
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Избегнувај највеќе што можеш... Не ги бива, година ипол и канта. Зависи од одржување може да ти потрае некој месец повеке али редовно бекап на податоците !!
   

Сподели

Вчитување...