1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Најдобар бренд на Хард-Дискови

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Speedy, 22 Февруари 2011.

Најдобар бренд на Хард-Драјвови

1. Western Digital

96 глас/а
    76.8%
  2. Samsung

9 глас/а
    7.2%
  3. Seagate

7 глас/а
    5.6%
  4. Maxtor

2 глас/а
    1.6%
  5. Hitachi

11 глас/а
    8.8%
  1. Speedy

Speedy
    Gaining Experience

592
    202
    21 Август 2010
    Машко
    Кој бренд од наведените ви е најсигурен? На кој бренд би му ги довериле своите податоци без трошка несигурност ?

За да споделите искуство направете го тоа во темата: Хард дискови - тестови и искуства

2. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,285
    10,661
    23 Јануари 2008
    Манга
    Статистички WD до сега имале најдобри дискови. Сепак, како и сите останати и тие имаат утки од време на време и цели серии со проблем.

3. ARMac

ARMac
    Орган

5,808
    6,363
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Добар диск е оној со 5г гаранција :) иначе сите знаат да тропнат.

4. gOJDO

gOJDO
    Epic

8,285
    10,661
    23 Јануари 2008
    Манга
    Никава корист од гаранцијата ако ти рикнат податоците или ако треба да се заеб*ваш со преинсталации. На времето имаше една ѓубре серија од Макстор дискови 80GB SATA кои рикаа по неколку месеци. Кое фајде ако имав две години гаранција на нив кога за 1 година 5 пати враќав 2 диска. На крај, фала богу, ги снема на лагер па ги заменив со друг бренд.

5. Speedy

Speedy
    Gaining Experience

592
    202
    21 Август 2010
    Машко
  6. ARMac

ARMac
    Орган

5,808
    6,363
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер

Повеќе мислев на тоа кој дава 5 години гаранција знае зошто ја дава. Например Апацер алал им вера никад проблем со мемориите барем до сега. Иначе у право си нема фајде од гаранција ако нечини серијата.

7. BateVane

BateVane
    Intern

62
    36
    22 Февруари 2011
    Машко
    Koga sme veke kaj hard dikovive imam eden problem so eden od niv.Maxtor 2,5' 320gb, kupen e od USA.Kaj mene doma raboti perfektno (PC i LED TV) no problemot se javuva koga toj ke bide priklucen na nekoj drug (bilo koj PC, LapTop...).Pojavuva nekoj ERROR go blokira komp. i mora da se otsteka od komp. za da istiot prodolzi so normalna rabota (so prathodno restartiranje).Hardot ponatamu vo najdobar slucaj ako veke mojot komp.go prepoznae mnogu tesko ako nesto spasam so e vo nego i mora da se formatira ili pak vo polos slucaj voopsto ne go prepoznava i se so e na nego ISCURUVA....:plachko2::plachko2::plachko2:

8. ARMac

ARMac
    Орган

5,808
    6,363
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
  9. Happy

Happy
    Gaining Experience

688
    205
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Незнам што марка е на пентиум 2-на што е на татко ми 8.4 гига и 20 гигра се раскапа од работење :)

Сега имам хитачи месец дена веке се покажал ок, жив е па за него ке гласам :p

10. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    162
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Definitivno glasam za WD ,od licno iskustvo dosega nieden WD disk me nema razocarano duri doma imam od 100mb sto rabotat .
    Dosega imam promeneto edno 20 Maxtor diskovi od razlicni golemini 10 ,20 ,40 i 80 gb i site katastrofa rezultati posle godina -dve koristenje ,iskacaat bed sektori ,glavata prestanuva da cita ,elektronikata zeza itn.

11. gokica

gokica
    Модератор

8,345
    10,050
    13 Јуни 2009
    И јас најмногу си ги љубам дигиталците од запад.

12. BateVane

BateVane
    Intern

62
    36
    22 Февруари 2011
    Машко
  13. everest

everest
    Intern

275
    27
    24 Март 2009
    ExcelStor го нема на листата. Вредат нешто, или се тежок шкарт што треба да се избегнува? :ermm:

14. Speedy

Speedy
    Gaining Experience

592
    202
    21 Август 2010
    Машко
    Имал ли некој WD од AAKS серијата односно 6400AAKS, хардов е ѕвер како што читам по странскиве форуми, баш ми е време да се подновам со еден нов 2platter тивок драјв, и ке може ли некој да ми препорача добар дистрибутер/фирма која увезува широк појас на WD драјвови, само DDCom гледам дека има на ценовник доста избор но незнам какви се кога станува збор за купување на лагер.
    Anyone ?

15. Speedy

Speedy
    Gaining Experience

592
    202
    21 Август 2010
    Машко
    Имал ли некој WD од AAKS серијата односно 6400AAKS, хардов е ѕвер како што читам по странскиве форуми, баш ми е време да се подновам со еден нов 2platter тивок драјв, и ке може ли некој да ми препорача добар дистрибутер/фирма која увезува широк појас на WD драјвови, само DDCom гледам дека има на ценовник доста избор но незнам какви се кога станува збор за купување на лагер.
    Anyone ?

16. Goran123

Goran123
    Gaining Experience

954
    158
    25 Јуни 2010
    Моја препорака е прво да се јавиш на тел. и да прашаш. Ако нема на лагер, ќе ти кажат за колку дена би имало, доколку си заинтересиран. Јас стално така правам, и до сега сум немал апсолутно никаков проблем со нив, ни со купување, ни со искористување на гаранцијата. :bravo:

17. maci

maci
    On your way to fame

2,899
    639
    2 Април 2008
    јас го има овој хард диск,го купив од мебиус.сега гледам дека го нема во новиот ценовник.

18. loris

loris
    Gaining Experience

628
    55
    7 Мај 2007
    Машко
    Програмер
    WD и да немаш главоболки :)

19. lynx

lynx
    Unstoppable

3,319
    2,906
    4 Септември 2008
    Имаше една таква серија пред 2 години од Seagate Barracuda 1TB, major head pain.

20. caki

caki
    Gaining Experience

459
    140
    1 Август 2010
  21. RagingDemon

RagingDemon
    Unbeatable

6,334
    5,243
    24 Март 2009
    Машко
    Гласав за WD планирам да купам некој блу во скоро време. Сум имал Макстор и Екселстор, екселот се расипа за 2-3 месеци :S, од максторот сум презадоволен, сум ја избегнал лошата серија :D

22. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,485
    3,384
    11 Декември 2008
    Машко
    WD of course :bravo:

Имав 320 Blue, сега сум на 1TB Black и работи перфектно.

23. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,587
    5,106
    20 Април 2007
    Машко
    И јас би играл на WD, евентуално Hitachi, Fujitsu, и Toshiba можеби, со Samsung сум немал некое искуство од новиве модели а гледам многу ги фалат, а за останатите немам коментар...Односно имам коментар: Seagate беше одличен бренд додека не подпадна под Maxtor. Со нив сум имал многу проблеми, дефинитивно...Nikimi, Excelstor, се нискобуџетни дискови и мислам дека не треба да се коментираат...Ако ти се погоди ке тера со години, во спротивно си имал лоша среќа :D

24. BateVane

BateVane
    Intern

62
    36
    22 Февруари 2011
    Машко
    WD normalno.Sakam da zemam 2tb od zelenata serija dali ima nekoj ili znae kako raboti???

25. Happy

Happy
    Gaining Experience

688
    205
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    Избегнувај највеќе што можеш... Не ги бива, година ипол и канта. Зависи од одржување може да ти потрае некој месец повеке али редовно бекап на податоците !!

Сподели

Вчитување...