• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар бренд на македонски пазар за мрежна опрема

  • Ја почнал/а темата
  • #1

ilce_oh

Intern
3 декември 2007
3
0
Me interesira sto mislat clenovite na ovaj forum za toa koj brend e najkvaliteten odnosno najpopularen za mrezna oprema
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
ЈВС НЕТ исто така имаат добра опрема.
Trendnet authorised dealer.
:bravo::bravo::bravo::bravo:
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Linksys, Netgear i DLink router/swtich combo se super za domashna upotreba. No ako se 'srkne' malku povekje bandwidth (torrent + VoIP telefon) nemozhat da podnesat.
Za mal/sreden biznis HP, SonicWall i Cisco nudat odlichni switch-evi i routeri, a za golem biznis definitivno Cisco ili Juniper.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Opsto za se?I me interesira mislenje od luge sto testirale odreden proizvod od odreden brend .Eve jas mislam deka lynksys se premnogu skapi a moze da se najdat poeftini i se razbira so podobri performansi
Бараш најдобар бренд а не најевтин. Доколку бараш најдобар најевтин бренд приказната би била друга. :)
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Koristam 3COM i sum prezadovolen, voopsto nikakov problem ne sum imal 5 godini 24/7.

CNet switchevi za domasna upotreba moze kako evtino resenie inace baraat cesto restartiranje posto znaat da zaglavat. Profesionalno nikako !
 

dudeski

Intern
24 јануари 2008
1
0
www.overnet.com.mk
Зависи за што ти треба.
Ние носиме Airlive, Planet и Mikrotik и сите три бренда имаат своја намена и употреба зависно од корисниците и намената.
На пример: Airlive има фантастичнен access point WL-5460AP (кој главно го користат WISP провајдерите низ државава како клиент) и со него имаме превземано доста коминтенти кои користеле linksys, levelone (btw. немам сретнато некој WISP провајдер да користи Dlink) и сл.
Mikrotik се базни станици за WISP провајдери како и едни подобрите професионални рутери. Меѓутоа џабе ако го имаш Mikrotik а немаш еден куп аксесоари (куќишта, напојувања, антени и сл.).
Planet од друга страна има голена гама на производи за жичани мрежи (свичови, рутери, медиа конвертори ...) а ние покрај нив го туркаме и IP надзор решенија.
Морам да кажам дека главно работиме и го знаеме пазарот на големи корисници и имплементатори на мрежи каде подршката е 80% одлучувачка во изборот.
А за пазарот на мали корисници (home user) битни се 5 типови на производи: 5 и 8 портен свич, мрежна карта (жичана и бежична) и рутер (жичен и бежичен) и главен фактор дефинитивно е цената.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,061
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно