• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Најдобар бојлер кај нас

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.189
5.025
Вакви на проточен ќе направат проблем. А да си пуштиш помалце да тече?

Ејјј колку јако е волкава коцка да имаш па цел да те покрие одеднаш


Погледнете го атачментот 118171
Тоа е поентата, послабо да тече ама пак да има доволно сила туш батеријата. Згора на тоа јас немам проточен бојлер, а ни повеќето немаат.
Толкава коцка јас не сакам, пак ми треба туш за да се избањам како што сакам.

Ќе побарам во секој случај некое решение, барем за проба.
 
25 септември 2009
19
20
Струјата ја решивме, има доволно капацитет за проточен. Сега ме советуваат да ставиме омекнувач на вода, пошо во Скопје сме. Постои ли нешто шта би можеле да го инсталираме само во купатило или за цел стан?
 

LambertGolden

Gaining Experience
4 декември 2019
132
58
Струјата ја решивме, има доволно капацитет за проточен. Сега ме советуваат да ставиме омекнувач на вода, пошо во Скопје сме. Постои ли нешто шта би можеле да го инсталираме само во купатило или за цел стан?
@mdeni
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
485
465
Скопје
Може ли мала помош во избор на проточен бојлер, до сега некако се размислував ради струјата дали би издржала инсталацијата али гледам комшија од другиот влез стави пред некој месец (Stiebel Eltron од 18kW) и за сега задоволен е, сменил во влез главните осигурачи (автоматски) за станот и нов кабел 5х6mm за бојлерот.
Читав и низ темава али не можам да се решам каков дали хидрауличен или електронски и која марка дали Bosch или Stiebel Eltron, двајца електричари ми препорачаа Stiebel Eltron али мене на изглед некако Bosch ми изгледаат по примамливи и со дисплеј. Од темава колку што разбрав хидрауличен се става во случај ако има слаб притисок, али кај мене не знам каков е притисокот вака супер си тече водата со убав млаз, на трет (последен) кат сум (приземје плус 3).
Друга работа што не ми е јасна гледам назад во темава цевките во бојлерот се пластични колку што разбрав а се препорачуваа бакарни.
Многу недоумици имам :)
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
480
62
Скопје
Дали знаете кој е овластен сервис за Аристон бојлери? Или каде може да се најдат резервни делови за Аристон бојлери?
Имам бојлер Ariston EVO PLUS 80 ( со дисплеј за подесување на температура и време)
Во последно време не загрева добро претпоставувам е полн со бигор и ја лаже сондата за температура. Можеби треба и да се промени магнезиумската анодата што ја има.
 
20 јуни 2008
434
456
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Дали знаете кој е овластен сервис за Аристон бојлери? Или каде може да се најдат резервни делови за Аристон бојлери?
Имам бојлер Ariston EVO PLUS 80 ( со дисплеј за подесување на температура и време)
Во последно време не загрева добро претпоставувам е полн со бигор и ја лаже сондата за температура. Можеби треба и да се промени магнезиумската анодата што ја има.
А прво да го исчистиш од бигор?
 

Sylvester

Gaining Experience
24 март 2009
480
62
Скопје
А прво да го исчистиш од бигор?
Тоа и сакам да го направам, али ако имам проблем со грeач или со гумицата на фланшата да знам каде можам да земам делови ? Тоа ми беше прашањето.

Друго е што сумњам и во сондата за температура зошто кога ќе покаже дека се наполнил до соодветна температура (зададена) и еден да се избања паѓа нагло на мала вредност ( од 60 C --> 23C) демек нема повеќе топла вода, а всушност не е така има уште за 2ца да се избањаат...
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Тоа и сакам да го направам, али ако имам проблем со грeач или со гумицата на фланшата да знам каде можам да земам делови ? Тоа ми беше прашањето.

Друго е што сумњам и во сондата за температура зошто кога ќе покаже дека се наполнил до соодветна температура (зададена) и еден да се избања паѓа нагло на мала вредност ( од 60 C --> 23C) демек нема повеќе топла вода, а всушност не е така има уште за 2ца да се избањаат...
Пун е бигор и сѐ е испореметено.

Sent from my Telefon using Tapatalk
 

alkibijad01

Gaining Experience
8 октомври 2016
291
313
Дали знаете кој е овластен сервис за Аристон бојлери? Или каде може да се најдат резервни делови за Аристон бојлери?
Имам бојлер Ariston EVO PLUS 80 ( со дисплеј за подесување на температура и време)
Во последно време не загрева добро претпоставувам е полн со бигор и ја лаже сондата за температура. Можеби треба и да се промени магнезиумската анодата што ја има.
Побарај во Темс - Скопје.

Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Пун е бигор и сѐ е испореметено.

Sent from my Telefon using Tapatalk
Мојот, денес му дојде редот.
И нормално пробиен греач. Т.е. полупробиен да го крстиме. Пукнала обвивката окулу греачот, и а се уклучи од вчера паѓа под одма фидот (30мА) на таа фаза. Ете класичен пример зашто треба фид, инаку без него ќе си работеше, ќе пецкаше можда на чешма ама наш народ ќе си тераше.
Бољерче, 8л, Металац, иноксен казан, околу 5 години старо.
e69e20e3ffb23e46c469174860f9ec23.jpg
1e04a9937b94f23343bfb01f353291fa.jpg
ee31d687e4cb1e88b16bbd9ff769bd7d.jpg


Sent from my Telefon using Tapatalk
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.337
9.005
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVME & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3200Mhz
Video card
Intel UHD730
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Мојот, денес му дојде редот.
И нормално пробиен греач. Т.е. полупробиен да го крстиме. Пукнала обвивката окулу греачот, и а се уклучи од вчера паѓа под одма фидот (30мА) на таа фаза. Ете класичен пример зашто треба фид, инаку без него ќе си работеше, ќе пецкаше можда на чешма ама наш народ ќе си тераше.
Бољерче, 8л, Металац, иноксен казан, околу 5 години старо.
e69e20e3ffb23e46c469174860f9ec23.jpg
1e04a9937b94f23343bfb01f353291fa.jpg
ee31d687e4cb1e88b16bbd9ff769bd7d.jpg


Sent from my Telefon using Tapatalk
Ме тераш сеа и ја да отварам кај мене јеботе... зашо праиш вакви работи? :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Стави омекнувач. Жалосно е ова.
Неам каде. Стан е ова, знаеш како е тука со инсталации и место. Ајде еве пошто ти сѐ и сешто проба, препорачај нешто за во стан, ама да нема копање и да не мора да преправам инсталација. Ама па колку се сеќавам баш ти рече тие што се со патрони ли што беа не биле ни исплтливи ни баш ефикасни.

Sent from my Telefon using Tapatalk
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Неам каде. Стан е ова, знаеш како е тука со инсталации и место. Ајде еве пошто ти сѐ и сешто проба, препорачај нешто за во стан, ама да нема копање и да не мора да преправам инсталација. Ама па колку се сеќавам баш ти рече тие што се со патрони ли што беа не биле ни исплтливи ни баш ефикасни.

Sent from my Telefon using Tapatalk
Всушност она не е претеран бигор за 5 години. Никакви преправки не ти требаат освен еднаш на две години да подзачистиш бигор.
Следниот пат потруди се да ги исчистиш скоро па идеално (ако може)
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Всушност она не е претеран бигор за 5 години. Никакви преправки не ти требаат освен еднаш на две години да подзачистиш бигор.
Следниот пат потруди се да ги исчистиш скоро па идеално (ако може)
Па сега не знам. Пола казан од 8л кујнско бојлерче дали е нормално баш, т.е. дека и не е претерано :). Магнезиумската анода ја нема, сеа прво ќе видам колку ќе биде грејач, ако не ќе му фукнам цело ново најефтиното што ќе го најдам, па нека трае пак 5 год. :)
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.189
5.025
Неам каде. Стан е ова, знаеш како е тука со инсталации и место. Ајде еве пошто ти сѐ и сешто проба, препорачај нешто за во стан, ама да нема копање и да не мора да преправам инсталација. Ама па колку се сеќавам баш ти рече тие што се со патрони ли што беа не биле ни исплтливи ни баш ефикасни.

Sent from my Telefon using Tapatalk
Малото омекнуваче. Не знам како е доводот на станот ама секако мора малце да се копне. Имам тема отворено само за тоа, погледни ја. Само омекнувач со сол функционира, ништо друго. Да не офтопикувам, таму ако треба ќе продолжиме.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Па сега не знам. Пола казан од 8л кујнско бојлерче дали е нормално баш, т.е. дека и не е претерано :). Магнезиумската анода ја нема, сеа прво ќе видам колку ќе биде грејач, ако не ќе му фукнам цело ново најефтиното што ќе го најдам, па нека трае пак 5 год. :)
Па со оглед на временскиот период и малата литража, плус нон стоп работа не е претерано.

Овој поправај го додека можеш. Новите се пластични.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Новите се пластични.
Да бе видов скоро сите нови се со пластични или има иноксни (Bosch) со Стакло керамичка заштита на казанот (ова ваљда им е стаклена вуна место стиропорот). Има нешто тоа заебанција што се пластични, не сум гледал? Пукаат ли?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Кога ќе се нафати бигор, да

На класичниве (и кај пластичните) бигорот и казанчето се шират различно. Иноксот е даалеку поотпорен на овие варијации.

Бигорлив болјер на промена на температура дава звук како гмечење на лименка.

Мој совет ти е да го поправаш моменталниот додека можеш.
Следниот пат стави му средство за отстранување на бигор.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Кога ќе се нафати бигор, да

На класичниве (и кај пластичните) бигорот и казанчето се шират различно. Иноксот е даалеку поотпорен на овие варијации.

Бигорлив болјер на промена на температура дава звук како гмечење на лименка.

Мој совет ти е да го поправаш моменталниот додека можеш.
Следниот пат стави му средство за отстранување на бигор.
Уште е отворен, пошто не стигнав денес да одам да најдам грејач. Така да до понеделник ќе се зафркавам со колку може повеќе казанот да го светнам. Ќе се прскаат средства за бигор, оцети, лимонтуси.... Ми снема фосфорна киселина, иначе закон беше таа. Ми ја даде на времето еден мајстор 3л кантичка и си чистев со неа. МНогу е послаба од сулфурна и солна киселина, работи поспоро, ама не оштетува ни метални делови ни пластики не нагризува. Ама кад се нема идемо со приручни хемикалии и нежен механички метод на потчукнување и грепкање со дрвено длето.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.484
16.730
Ми снема фосфорна киселина
Ортофосфорна мислиш?
Де ако случајно најдеш кажувај веднаш.

Ја бива ли за одмастување на мотори? (автомобил)

Иначе ја има во Цоца Цола и Пепси. Од таму сите оние успеси по Јутубе и сл.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.650
4.172
Ортофосфорна мислиш?
Де ако случајно најдеш кажувај веднаш.

Ја бива ли за одмастување на мотори? (автомобил)

Иначе ја има во Цоца Цола и Пепси. Од таму сите оние успеси по Јутубе и сл.
Да исто е фосфорна или ортофосфорна, исто соединение е. 75% раствор беше, ама ми рече за употреба плус да го разредам 1:1 со вода. Не знам за мотори замастени не сум пробал. А каде да се најде исто не знам, ако најдам ќе пишам.
 

Fidan

Gaining Experience
18 април 2017
108
112
За бигор чистење јас користам исклучиво лимонтус. Кафемати, бокали за вода, купатило… ако ти е 8 литри бојлерот, стави му едно 10тина лимонтуси со врела вода наполни го и гледај ја магијата. Можно е и повеќе да ти требаат. Битно е дека нема мирис (пример како оцет), а го јаде бигорот одма.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.259
Мислења
919.957
Членови
32.914
Огласи
1.066
Најнов член
NaniEli
На врв Дно