1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Најдобар бесплатен антивирус?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од dimitars, 2 Август 2010.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Avast 7 излезе, и е прекрасен! многу подобрувања, од поглeд на заштита пред се како и неворојатни нови имплементации од типот на remote control/support со заштитетна врска се разбира, big thumbs up!

  Oва е за мене несомнено најдобриот бесплатен антивирус, а доколку сакате internet security, само Comodo.
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Како потврда на она што го зборев, само што го изгледав видеово.  Многу добро.
   
  На pocttopus и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 3. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Сега го симињам! :)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pocttopus

  pocttopus
  Gaining Experience

  458
  100
  21 Мај 2010
  јас си го користам Avast можеби повеќе од една година и синоќа си се надгради во верзија 7. [​IMG]
   
 5. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Стварно има многу нови опции/подобрувања, али најмногу впечаток ми остави она Auto Sandbox, ако стартуваш некој малвер и сл. самиот антивирус автоматски го пушта во sandbox. Имаше sandbox и многу порано али многу ми се свиѓа тоа што сега има опција да може и автоматски самиот да се активира.
  Исто така добар впечаток ми остави UI-то кај Real Time Shields, добро е осмислено.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Одличен е, подоброувањата од поглед на проактивна заштита се неверојатни, не сте свесни што значи од толку zero day malware семплови да пропуштиш само неколку, (на он аксес делот од тестот) како и он деманд скенирањето на фолдерот со малвер, со краен резултат од неверојатни 92%, да zero day malware....компарацијата со Emsisoft не е на место затоа што се работи за сосема друг продукт.

  Avast 7 е маестрален продукт уште во раната фаза....
   
  На MasteR_#0 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,604
  3,624
  1 Септември 2011
  Машко
  dali moze avast 7 da se kombinira so Malwarebytes ?
   
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,604
  3,624
  1 Септември 2011
  Машко
  i uste nesto dali ima krak ili kod za licenca?
   
 9. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,700
  2,276
  14 Декември 2010
  Машко
  Не? Само маил ќе пишеш и готово, регистриран си (претпоставувам збориш за free верзијата)
  Иначе да можеш и двата да ги користиш само да не се збуниш, Malwarebytes не е антивирус, користи го за скенирање одвреме навреме.
   
 10. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  810
  1,028
  8 Март 2013
  Машко
  Денес Авастов ми прави проблеми со интернетот. Ептен ми го успорува, т.е не ни ми ги отвара некои сајтови. Нешто до последниов апдејт е најверојатно или? Го има некој друг проблемов? Инаку го користам Avast free 2014 најновиот.
   
 11. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Користам авира, супер е и лајтвејт ама ме нервира тоа што ми вади рандом нотификации за секакви глупости и по некоја реклама во нив. Прашањето ми е дали аваст е брз - прво. Тоа значи дали успорува компјутер повеќе од авира или не. Второ - може и најбитно - дали вади нотификации и дали може комплетно да се направи да не ми вади никакви нотификации. И трето, она што членот пред мене го кажа - сум имал такви проблеми со Zone Alarm да не може некои страни да се отвараат или да не се прикажуваат некои слики на некои веб страни (и тоа безбедни страни) - overprotection е лоша работа - фалс позитив и тие работи. Дали авастов е стварно таков да ми прави проблеми или пак членот горе си има друг проблем некој?
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,984
  25,222
  4 Септември 2008
  Avast не успорува, само додека се гледаат HD видеа има повремени - ретки спајкови, од 20% + cpu usage, кои се неприметливи на било кој процесор над core 2 duo.

  Се гасат нотификациите, лажни аларми има али се доста ретки. Авира со години не ми е во листа на препораки, или дајте пари за KIS/NIS или терајте со Avast.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко

  Тоа е добро да се знае. Не ми е проблем со лажни аларми колку со блокирање на веб содржини повеќе. Не смее така да се понаша солиден антивирус. Нортон за од таа страна затоа е звер - дур го користев не видов никојпат непотребна нотификација (може да се каже воопшто не видов нотификација), не блокираше содржини на веб (слики, реклами, глупости, се си изгледаше ко што треба) и стварно не успоруваше скоро ич. И сето ова по дифолт сетингси - а не да се замараш да гасиш нотификации или слично. Ако авастот се понаша слично ко НИС со разликата што е само антивирус но е бесплатен - одма го снимам.
   
 14. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Нема никакви проблеми со Аваст. Освен што замара со реклами цело време, да купиш VPN, да надоградиш, да симнеш Андроид верзија итн итн..
   
 15. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко

  Значи тоа бетер од авирата... таа барем мн ретко замара и тоа во нотификација. Има начин да се тргнат рекламите од аваст (нацело, перманентно)?
   
 16. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Не знам, не сум пробал да ги тргнам, а сега не сум на тој PC кај што имам Аваст.. Може psyside да каже ако знае. Доле десно искачаат реклами, и понекад не се тргаат треба на X да кликнеш, ама тоа е тоа, ќе се навикнеш, сите бесплатни имаат реклами. Аваст е многу добар антивирус глупо е ради рекламите да не го користиш.
   
 17. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко

  Ако има нешто што ме нервира повеќе од реклами, тоа се ... не. Нема. Не поднесувам реклами најсериозно. Ќе купам нортон попрво отколку да користам нешто што ме замара со реклами секојдневно. Да се еднаш на месец рекламите ајде и така и така, или да може да се исклучат.
   
 18. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  E да, замараат, затоа и мене ми паднале во очи. Најдобро да си платиш лиценца и готово, јас Битдефендер на главниот компјутер користам, сега кога ќе обновувам лиценца може ќе ми дадат гратис уште една-две, па и на другиве ќе им ставам, иначе ако не ти се плаќа реклами малце ќе трпиш :).
   
 19. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Како е битдефендерот? Не бев задоволен со 2009/2010 верзиите - а ги купив тогаш.
   
 20. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,546
  3,459
  11 Декември 2008
  Машко
  На xhktw му/ѝ се допаѓа ова.
 21. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Одличен е, не знам каква замерка си имал тогаш, ама јас немам поплаки.
   
 22. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Не ми текнува ни мене реално. Одамна беше. Знам дека го избришав за 2-3 дена. Прибирлив сум за ситници и ако е имало една ситница да ме нервира одма летал софтверот :)) Заради скинови колку пати имам менувано плеери да знаеш хахаха.

  Туку тоа на страна - ова со нортонов е ОДЛИЧНА вест. А сега ставив аваст и реално мн е супер. Ми летна од старт само една реклама, ама да се надеваме нема да замара колку авирата. Ако замара барем има гејминг моуд, тоа ќе му го опнам :D
   
 23. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  И најдов финта за да се искористи таа промоција за да се добие 6 месеци бесплатно (а после тие шест месеци можете пак да ја искористите за уште 6 со нортон ремувал тул) од најновата 2014 верзија:

  http://malwaretips.com/threads/nort...wnload-with-180-days-trial-product-key.12838/
   
  На olikomerc и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 24. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,604
  3,624
  1 Септември 2011
  Машко
  јако баш ќе пробам да видам дали ке ми успее,ти го активираше 2014?
   
 25. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,993
  3,976
  18 Септември 2013
  Машко
  Не... само што ставив аваст, така да ќе го држам дури не ме изнервира. Авира ме изнервира :D Нортон знам дека нема шанси да ме изнервира, одличен е, ама не сакам да си играм реинсталација секои 6 месеци.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...