• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Najbaran programski jazik/tehnologija: rabotodavci

  • Ја почнал/а темата
  • #1

varelg

Intern
13 декември 2007
67
0
Od vashe iskustvo, od ona shto go gledate na IT pazarot vo Makedonija, koj e najbaraniot programski jazik. tehnologija koja e najbarana megju rabotodavcite?
Dali e toa Java, .NET jazicite, Perl ili nekoj sosema tret(a) jazik/tehnologija...
 

Ibrakadabra

Intern
11 октомври 2007
342
7
www.rcizvor.mk
Многу добро прашање... Еве и јас чекам одговор на истово на некој од поискусните на форумов... Топ тема, браво...
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,029
www.iwmnetwork.com
Според моето мислење еден пазар има потреба од разни експерти и технологии.

За оние кои работат како што треба, вложуваат време и голем труд и имаат големо знаење од својата област, секогаш ке има место и покрај моменталните потреби на пазарот.

Во Македонија конкретно фалат ИТ луѓе, затоа што едукативниот систем не дава толку колку што му се потребни на пазарот.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Во Македонија? Незнам, од програмски јазици можеби C++.

А обично бараат се' да знаеш па да те експлоатираат за се што ќе им затреба :)
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
malce glupo prasanje si postavil so ogled na toa sto planiras da pocnes da ucis programski jazik vo zavisnost od ona sto se bara tuka vo zemjava. Uci toa sto ke sakas da go rabotis, a ne toa sto e IN vo makedonijava.

mislam, sto ke ti e da ucis c++, ako pojse te interesira web programiranje, i imas merak da go pravis toa ....

aj da bidam fer i da ti odgovoram na prasanjeto, bidejki sum pominal po nekolku firmi .... poveketo rabotat C#, znaci windows aplikacii, dali programa za prodavnica, za banka ili drugo. isto taka se bara i java. eve ti nekolku firmi, Seavus, amplecom (taka nekako ke da bese) , i drugi firmi koi rabotat moi drugari isto rabotat java.
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
прашањето е на место, едноставно прашува што се бара у МК а не што се бара па тој да почне тоа...внимавај малку со изјавите и не навредувај други членови без потреба.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Od vashe iskustvo, od ona shto go gledate na IT pazarot vo Makedonija, koj e najbaraniot programski jazik. tehnologija koja e najbarana megju rabotodavcite?
Dali e toa Java, .NET jazicite, Perl ili nekoj sosema tret(a) jazik/tehnologija...
Mnogu lesno se proveruva pazarot. Klikni tuka i pishi .NET vo search, pa posle php itn i kje vidish kolku rezultati kje dobiesh.
Momentalno .NET e najbaran.
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
прашањето е на место, едноставно прашува што се бара у МК а не што се бара па тој да почне тоа...внимавај малку со изјавите и не навредувај други членови без потреба.
toa samo varelg moze da go kaze ....

poentata mi bese da mu dadam sovet, dokolku e mlad i dokolku saka da pocne so nekoj jazik sto ke go interesira, a ne toa sto e najbarano ...
 

Pece_648

Intern
31 јануари 2008
52
0
Можи да е NET најбаран кај нас но и Java е исто така од програмските јазици кои се бара на нашиот пазар. Но проблемот е во нешто друго кај нас секаде се бара искуство па затоа почетокот за секој програмер е тежок.
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Јас мислам дека Java е најбаран јазик па после C# и C++ но според мое мислење тоа е така затоа што Java е најисплатлива од економска гледана точка.
Пример за 15 кмопјутери за софтвер со јава плаќаш 0 ден. затоа што снимаш Eclipse и Linux и почнуваш со работа а за .Net едно студио кошта отприлика 1500 евра и плус windows да купиш ке те кошта невидено пара а да не зборам и SQL и некој други ситници.
 

TheGhost

Intern
2 март 2008
2
0
pa sekoj jazik e potreben!! sekoj ima svoja namena, sto za web aplikacii, so za data bazi itn itn
duri i cad/cam programiranje e potrebno i toa kako sea na pazarov!!
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Колку што знам Python како Multi Platform Programming Language е најбаран програмски јазик за Опен Сорс системите...А како второ C Programmıng Family се најбараните програмски јазици...А бидејки C# ги има скоро сите функции што ги содржи C++ така да мислам дека C# + Java се најбарани програмски јазици...(Постојат повеке од 300 програмски јазици)
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
.NET и ЈАVA (Sun) ... Овие два се најбарани, а поточно во македонија најбаран е Јава програмскиот јазик... Барем беше до пред 2 месеца ... Сега слабо ги гледам AdWords од гоогле на огласите како што гласеше "Network Administrator, Програмери за Java се бараат во Скопје" ... Сигурно нашле па ги избришале.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно