• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најавен е новиот HTML 5 стандард

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
World-Wide Web Consortium (W3C) - непрофитната организација којa е одговорна за стандардите на интернет ја најави првата работна прототип верзија која ќе го наследи сегашниот HTML стандард.

Наречена е НTML 5 и содржи значајни промени во својата структура. Во новата верзија промените генерално се однесуваат на интернет мрежата, која би требало да се претвори во една подобрена глобална мултимедијална платформа. Идејата за HTML 5 датира од 2004 година, кога таа беше предложена од Web Hypertext Application Technology Working Group (WHATWG).

HTML 5 ќе донесе нови веб-базирани апликации за реализација на динамичка двојна содржина на страниците, подобри начини за вградување на видео и плус уште многу опции и тагови за едитирање, комуникација, складирање на податоци и подобро управување со грешките. Старите верзии на стандардот и понатаму ќе продолжат да бидат подржани од броусерите за извесно време, а можеби тоа би било и засекогаш.

Повеќе за стандардот може да прочитате на W3C и WHATWG.

Извор: Makpcworld
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,916
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно