1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

(нај) Мала клима уред

Дискусија во форумот 'Купувам' започната од skullmonkey, 30 Мај 2016.

 1. VerifiedUsers Overlay
  skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Треба да купам клима само за една соба (спална).

  Знае ли некој како да поминам најевтино и единицата да е најслаба/најмала?

  Ми требаат две такви.
   
 2. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  844
  24 Февруари 2008
  Земи си 3.5ка и лади се ко човек, многу побрзо ќе излади и ќе исклучи. Тоа демек мала соба мала клима врска нема. Од искуство.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 3. VerifiedUsers Overlay
  xenon

  xenon
  Guru

  3,790
  9,501
  15 Јануари 2011
  Машко
  Било што од Energosistem.com.mk
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 4. VerifiedUsers Overlay
  skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  3.5ка??? Јас барам помалце од 1.5 да земам :)
   
 5. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  844
  24 Февруари 2008
  :D Ако сакаш саглам ладно..
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Брат, собата не е дневна од 40 квадрати :)
  Спална соба 4х3 метри :)
   
 7. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  907
  1,567
  20 Јануари 2015
  Машко
  Лани земав 2,5 VIVAX, одлична е за парите, 3.5 е оверкил за 12 м2. Имаш еден член на форумов кој монтира/продава клими, само неможам да се сетам на никот, во оффтопик има тема за избор на клима уред. Тој ми ја монтираше.
   
 8. VerifiedUsers Overlay
  skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Дај линк жити се! :)
   
 9. VerifiedUsers Overlay
  psyside

  psyside
  Rising Star

  26,157
  26,822
  4 Септември 2008
  Тотален офтопик, ама држи вода, склет, неподнесување на топлина и слично, ти се тесно поврзани со исхрана, и начин на живот, дури и да е 31c у соба, не треба да ти смета осетно - да се препотуваш или да се фрустрираш.
   
  Krkac, goranzoran и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 10. VerifiedUsers Overlay
  skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Под покрив сум, имам во станот клима 7ца ама распоредот е таков да во последните две соби не стига ништо. Преку ден не е страшно, но навечер кога ќе се загрее спиењето не е удовно. За сите членови. Оф топик, него дајте контакт од чоекот на форумов :)
   
 11. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  907
  1,567
  20 Јануари 2015
  Машко
  Advancemedia
  позади кафиќ ЛИ во тафталиџе се.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerifiedUsers Overlay
  uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Baraj go Djambaz on montita klimi i se zanimava so takvi stvari i navistina e profi vo toa sto go raboti.

  Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
   
  DJAMBAZ, goce03 и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 13. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  619
  852
  20 Декември 2014
  Машко
  http://www.kontakt2000.com.mk/?q=mk/contacts

  4 Клими дома ми имаат монтирано, од пиле млеко имаат за избор, само страницава им нема каталог. 3 купивме на ново, и една на старо, а за тие на старо ти ја даваат со гаранција, исчистена, со ганц нови филтри. Види чуј се, можда ќе имаат некоја мини клима на располагање.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 14. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  907
  1,567
  20 Јануари 2015
  Машко
  членот е @DJAMBAZ контакрирај го, може има подобри варјанти, цени...
   
 15. VerifiedUsers Overlay
  Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,211
  3,568
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  @skullmonkey ист сум како тебе, само што мене ми треба за 10 квадрата соба, нешто помало. Ај сподели ако успееш да најдеш нешто за добра цена.
   
 16. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  306
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Да не отварам нова тема, дали може помош при избор на инвертер?
  Ова се тие неколку модели кои ги разгледувам: модел 1, модел 2, модел 3.
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Ниеден
  Vivax 5,5-кa и ќе ти останат пари. Последните модели имаат и wi-fi
  Тебе ти треба 9-ка клима за толку мал простор.
  http://www.ekupi.mk/18689.aspx

  Или подно/плафонска (не плафонска како во супермаркети ако мислиш на тоа)
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  306
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Не се разбирам во ова поле, затоа и си прашав. Неколку луѓе ми спомнаа за Vivax а наспроти овие мислења неколку ми ги пофалија и LG дека имаат најдобри мотори. Што е предноста на Vivax-от во однос на другиве?
  Исто читав дека LG-то имаат некој еко мод каде потрошувачката се спушна на некои 150w.
   
 19. smole

  smole
  Unstoppable

  3,077
  3,551
  18 Април 2007
  maci, ivan88 и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 20. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  306
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Читав и се откажав, има некој бренд Грее кој упорно се фаворизира и со кој ја тупат до максимум. Такви работи ме одвраќаат одма. Затоа и тука пишав зошто знам дека има членови кои повеќе разбираат и од кои ќе добијам поиздржано мислење...
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 21. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Епа ела на темата за клими. Вака правиме hijack на темата од skullmonkey
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 22. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  И портабл клима врши добра работа, башка не мора ни монтажа ни ништо, ако сакаш можеш и да си ја преместиш било каде. Само не знам дали има такви чуда у МК.
   
 23. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,486
  12,655
  2 Август 2012
  Машко
  Нели треба вентилација за неа? Оџак на пример..
   
 24. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,718
  7,097
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Вероватно зависи од филтрите, една што имав прилика да ја ѕирнам, немаше ништо такво, а лади топ, у најголемите вруќини со незадихтувана канцеларија колку за проба ја пуштивме на максимум, дури и онака се притресуваш од ладно, само не ми текнува шо марка беше, некоја од имачка половна ја донесе газдава.
   
 25. smole

  smole
  Unstoppable

  3,077
  3,551
  18 Април 2007
  Има и во МК портабл клими.

  И јас земав Грее 3 клими, ок цена и ок гаранција имаат.
   

Сподели

Вчитување...