• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Наградна игра [направи постер, добиј USB 2GB]

Статус
Затворена за нови мислења.

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
ПОРТАЛОТ WWW.BALTAZAR.COM.MK ВО СОРАБОТКА СО Софтверски Решенија - КОЧАНИ ДОДЕЛУВА USB FLASH 2GB НА НАЈДОБРОТО ИДЕЈНО РЕШЕНИЕ ЗА ПОСТЕР ЗА ПОРТАЛОТ WWW.BALTAZAR.COM.MK

Идејните решенија треба да бидат во две или три бои, во формат (50см х 35см - В3), изработени во .CDR формат, а .JPG верзијата да се објави на форумот.

Изборот ќе го извршат администраторите на baltazar.com.mk во соработка со маркетинг тимот на Софтверски Решенија - Кочани.

Резултатот ќе биде објавен на форумот на балтазар, на 01.02.2008, а наградата ќе може да се подигне веднаш потоа во просториите на Софтверски Решенија Доколку истата треба да се прати по пошта, поштенските трошоци се на товар на добитникот.

Постерот ќе биде отпечатен во тираж од 3000 примероци и ќе биде дистрибуиран и презентиран низ цела Македонија. Авторите обавезно на постерот да постават (дизајнирано од ... или designed by ...) поради лична рекламација и промовирање.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Дали постерот треба да служи како маркетинг реклама или како рекламирање на сајтот ???

И дали постерот треба да биде:

50 широчина
35 должина (надолу)
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.640
187
@ _BurneR_
Повеќе би биле заинтересирани ако е дозволено работење и со Photoshop (.psd).
 

hobbit

Intern
5 јануари 2008
5
1
Во врска со боите. Дали е дозволено да се користат и нијанси (посветли, потемни) од 3 бои кои сме ги одбрале или постерот да се изработи исклучиво од 2-3 бои без нивните нијанси?

P.S.
Дали белата и црната влегуваат во трите бои од кои треба да се изработи постерот?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
бараат во .CDR можеби затоа што сакаат векторски да биде постерот...во Photoshop се едитира/монтира сликата и потоа импортираш во Corel и таму одприлика оди текстот (векторски) а сликата растерски.
значи зборуваме за print дизајн. :ermm:
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
Во врска со боите. Дали е дозволено да се користат и нијанси (посветли, потемни) од 3 бои кои сме ги одбрале или постерот да се изработи исклучиво од 2-3 бои без нивните нијанси?

P.S.
Дали белата и црната влегуваат во трите бои од кои треба да се изработи постерот?

4 boi se: C-cyan M- Magenta Y-yellow K-karbon(crna) sto znaci deka i crnata vleguva vo boja, a belata ne. Nijansite se dozvoleni ako se raboti samo so 2te boi ili 3te boi koi sto ke gi upotrebuvas. Najverojatno go baraat kako Corel file vektorski za da ima separacija na boite vo 2 ili 3 nijansi zavisi kako ke bide sraboteni, a ako stavis slika (raster) taa mora da se pecati vo 4 seperacii.
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
4 boi se: C-cyan M- Magenta Y-yellow K-karbon(crna) sto znaci deka i crnata vleguva vo boja, a belata ne. Nijansite se dozvoleni ako se raboti samo so 2te boi ili 3te boi koi sto ke gi upotrebuvas. Najverojatno go baraat kako Corel file vektorski za da ima separacija na boite vo 2 ili 3 nijansi zavisi kako ke bide sraboteni, a ako stavis slika (raster) taa mora da se pecati vo 4 seperacii.

Da ova e tocno bidejki posterot taka ke bide pecaten :rolleyes:

Pobrzajte rokot za izrabotka se smaluva :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
za posterot da vleze vo izbor moras da go postiras na baltazar forumot za da mozat administratorite da go vidat i otcenat. :bravo::bravo:

@_BurneR_ можеше кога ја објави наградната игра (т.е. ова не е наградна игра туку конкурс за идејно решение на кој најдоброто решение добива награда) да објавиш е-meil адреса на која треба да се испраќаат готовите проекти. Вака се движиш на границата на спамирање со наведувањето на членовите да се регистрираат на друг форум.

baltazar.com.mк - Developed by Dimitar Velkov
Форумот на baltazar - Skin Modified By Dimitar Velkov
Софтверски решенија - Контакт телефон Димитар Велков

_BurneR_ - Dimitar Velkov

Се надевам дека го прочита Правилото бр.1 од Правилата на форумов.
Дел од него:
Внимавајте како и на кој начин го истакнувате Вашиот вебсајт, компанија и др. Секое истакнување на друг форум повржан со ИКТ во потписите или во постовите, ќе се смета исто така како СПАМ.
:bye1:
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
Хмм малку чудно ова испаѓа. Не тука, стави го на другиот форум за со цел да го видат администраторите. Тука е отворена оваа тема и тука го постирав. Малку непрофесионално ми изгледа оваа работа. Во ред ајде ќе се согласам и таму да го постирам и на тој друг форум, али еве пред сите сакам организаторот на оваа „наградна игра“ или било како да ја наречам, сакам пред сите тука да се согласи дека оној кој што ќе ја добие наградата, најпрво наградата да му биде испорачана на домашна адреса, а откако ќе ја добие да му биде испратено идејното решение на администраторите на е-маил. Се зедов за слобода да поставам ваков услов од причина што бев индиректно натеран да одам на други форуми и таму да ја поставувам истата слика што ја поставив во мојот претходен пост.
 
25 јануари 2008
2
0
Off Topic:

4 boi se: C-cyan M- Magenta Y-yellow K-karbon(crna) sto znaci deka i crnata vleguva vo boja, a belata ne. Nijansite se dozvoleni ako se raboti samo so 2te boi ili 3te boi koi sto ke gi upotrebuvas. Najverojatno go baraat kako Corel file vektorski za da ima separacija na boite vo 2 ili 3 nijansi zavisi kako ke bide sraboteni, a ako stavis slika (raster) taa mora da se pecati vo 4 seperacii.

:lut2::lut2::lut2:До кога ќе ме срамиш пред светов...:plachko2::plachko2::plachko2: Размисли за ова со црвена боја што е и сакам по детално да ми објасниш...Ама јас те уверувам дека ќе пуштам слика и во две бои да се печати....или три сеедно...или седум бои...А растерот нема врска...Мартин, Мартин..... А плус и еден член те поддржа и вика ова е точно...Само напред....
 

Snowhite

Intern
25 јануари 2008
2
0
Супер е Мартин,продолжи така,остави го Менде нека си зборува,а зошто тој не направи нешто па да видиме колкав професионалец е.
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
4 boi se: C-cyan M- Magenta Y-yellow K-karbon(crna) sto znaci deka i crnata vleguva vo boja, a belata ne. Nijansite se dozvoleni ako se raboti samo so 2te boi ili 3te boi koi sto ke gi upotrebuvas. Najverojatno go baraat kako Corel file vektorski za da ima separacija na boite vo 2 ili 3 nijansi zavisi kako ke bide sraboteni, a ako stavis slika (raster) taa mora da se pecati vo 4 seperacii.

1. apsolutno netocno

2. za nijansite (se zavisi od tehnikata na printanje)

3. "Najverojatno go baraat kako Corel file vektorski za da ima separacija na boite vo 2 ili 3 nijansi zavisi kako ke bide sraboteni," - separacija na boite se odbira pri setiranje na dokumentot odnosno vo koja paleta ke ide izrabotuvan, iako i da se napravi greska toj sto ke ja pravi pripremata pred pecatenje moze da sredi no so golemi sansi za nepoklopuvanje na odredeni nijansi.

4. razlikata pomegu vektorska i raster grafika ne e vo boite nego vo nacinot na nivno prikazuvanje. (se razbira vektorskata ima poslabi moznosti (vo odnos na kvalitetot pri nijansiranje, pa zatoa od raster loso nema) :plachko2:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.820
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно