1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

nadvoresna antena za wifi

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од hipice, 31 Јули 2014.

 1. hipice

  hipice
  Intern

  8
  1
  31 Јули 2014
  Машко
  TP-Link TL-WA5210G 12dbi dali nekoj e zapoznat so vakov tip na antena ovaa antena e nadvoresna i prima signali od brisan (prazen) prostor i do 500 m na nea ima slot za antena pa dali nekoj ima isprobano ili e zapoznat kolkav domet ke moze da se postignit so
  TP-LINK TL-ANT2424B 2.4GHz 24dBi Directional Grid Parabolic Antenna, N Female connector,
   
  На BlackOuttheWoRlD му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Enforcer_

  Enforcer_
  Practice makes perfect

  946
  1,042
  26 Декември 2012
  JA LICNO NEMAM ISKUSTVO AMA MISLAM DEKA ZAVISI OD FIZICKITE PREPREKI,NEKA ME ISPRAVI NEKOJ AKO GRESAM ILI NEKOJ STO RAZBIRA POVEKE NEKA KAZE! POZZ OD AUSTRELIJA
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,320
  6,435
  27 Март 2014
 4. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,581
  3,521
  11 Декември 2008
  Машко
  Ne sum imal iskustvo so takov tip na antena za sto ti treba na koj ured ke se koristi pozz
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Без проба ништо не правиш. Во која продавница ги има? По Закон можеш да ги пробаш па да ги вратиш за 7 раб. дена
   
 6. hipice

  hipice
  Intern

  8
  1
  31 Јули 2014
  Машко
 7. hipice

  hipice
  Intern

  8
  1
  31 Јули 2014
  Машко
  jas go imam ovaj model sto e na slikata i go koristam veke 1 godina i kako sto napomenav ovaa antena e 12 dbi i opfaka max domet do 500m me entrtrsira dali koga bi ja ugradil ovaa 24 dbi bi opfakal pogolem domet ili pogolema odalecenost od site sto imaat wifi internet potocno bi kradel
   
 8. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  Овај тип на антена ти е нај големото сра*е што е направено , има толку слаба Wireless картица што го прави овај уред не употреблив , иначе како екстерна антена можеш да користиш на него, еве пример јас користев NS2 со екстерна антена (Grid 24dBi на 2.4ghz исти како тој на сликата што го прати) и си тераше без никаков проблем на далечина од 6 - 7km (поточно Струга - Оровник) а сеа на ТП линков како ке се покаже ти најдобро ке си знаеш , мој совет ако си при пари подобро земај Ubiquiti уред барем ке знаеш дека си ги вложил во нешто што ке ти трае.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 9. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Друже со екстерна антена
  Grid 24dBi tl-ant2424B мислиш?
  Може совет да ми дадеш дали е добра?
   
 10. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,320
  6,435
  27 Март 2014
  Убаво ти напишал погоре. Ако сакаш да имаш стабилен линк без зезанции секој втор ден, земи UBNT ако сакаш да си играш играчки земај антени ТП-Линк, и остали.. Со парите што ке ги дадеш за антена и цпе, земи половни UBNT Nanostation и ке бидеш задоволен.
   
  На BlackOuttheWoRlD и HardCorec им се допаѓа ова.
 11. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Друже Ubiquiti nsm2? Или nsm2 loco е подобро??
  За 10км требаа да се воспостави интернет коннекција.
   
 12. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  За 10км ке си земеш NanoBridgeM5, со Loco2 или M2 нема да завршиш работа.
  Btw...во тие 10км дали има пречка (дрва, згради, куќи...етц)?
   
  На BlackOuttheWoRlD и DrMTR им се допаѓа ова.
 13. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,320
  6,435
  27 Март 2014
  Многу е битно дали има оптичка видливост помеѓу двата објекта. Мислам дека ако е бришан простор, и со M2 ке заврши работа. мада, 802.11 е интересен протокол. Сака тестирање, импровизиции, да се добијат резултати.
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  Со M2 многу тешко, од сигурни (проверени) извори ти е одговоров :)
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,320
  6,435
  27 Март 2014
  Ти верувам ! :)
   
  На HardCorec му/ѝ се допаѓа ова.
 16. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Да друже има една пречка
  Неколку дрва но мислам дека пак ќе има добар сигнал.
   
 17. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Друже но на antenna tl-ant2424B
  Има врска до 56км,дали е точно?
   
 18. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,133
  4,563
  4 ноември 2013
  Машко
  Пточитај за фреснелова зона за да ти се појасни работите.
  На 56км со 2.4 и 5GHz во нашава држава тешко... поточно, невозможно е да се направи таков линк.
  Со таа грид антена до кај 15км ке завршиш работа, под услов и од другата страна да зрачиш со таква или слична антена, во спротивно нема да завршиш работа.
   
Слични теми
 1. sajd
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  5,346
 2. тотето
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  984
 3. 123456
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  2,706
 4. goranzdr
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  277
 5. Глупав
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,000
Вчитување...

Сподели

Вчитување...