• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надворешен хард диск

  • Ја почнал/а темата
  • #1

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Сакам да направам бекап на сите мои податоци од лаптопот на надворешен хард и ме интересира дали знае некој како се прави тоа кога после ќе го уклучам мојот хдд на некој друг пц да ми го покаже мојот десктоп и моите фајлови и такви работи (мојата десктоп околина). незнам како се вика тоа.:)) а и со што би ми препорачале да направам бекап? со бекап програмата на виндовс или нешто друго? досега немам правено бекап:p позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
твоја десктоп околина никогаш нема да ти ја покаже
освен ако го копираш во c documents and settings али не знам дали и тогаш ке работи како што треба
или пак да креираш акаунт на тој компјутер со исто име и да ги копираш податоците од надворешниот хард диск


а ако мислиш кога не направиш бекап на ц на пример после кога ке идеш ресторе да ти биде тоа што ти е на лаптоп да може едноставно ист програм ке ти инсталираш на лаптоп
програми за бекап хммм norton ghost сум го користел добар е
може има и подобар види си едноставно немам потреба од бекап
или кога имам како такви си ги смимам на двд фајловите
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
мислам на тоа кога ке го уклучиш надворешниот хард диск на било кој пц он ти ја покажува твојата позадина со сите твои фајлови, имам видено летово како човекот кога го уклучи надворешниот хард диск на компјутер се сменија и позадината и иконите. имало некој софтвер за тоа да се направи и така си го чита на секој пц
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
хммм, тоа не го знам али ако го најдеш пиши го добра работа е
иначе имам сретнато апликација со autorun на усб или надворешен хард диск али ти се стартува како стартап мени од десно и + мислам дека имаше опција за да ти се отвори прозор со десктоп околина,
али да му се менуваат иконите на акаунтот на кој е стартуван не знам
ако дознаеш пиши
би ми користело тоа
позз
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас го видов тоа, од дечко додека бев во US, на еден лаптоп си го уклучи хардот и му се сменија позадината и иконите, ми кажа некој софтвер (незнам како се викаше, не ни слушав што ми збореше) и исто со autorun се стартува. мислев дека некој од форуов знае па прашав, ќе прогуглам нешто да видам
 

PilGriM

Gaining Experience
18 октомври 2008
1,509
485
Skopje
Mislite za Norton Ghost???
Toa pravi backup i so driver-i taka da tesko toa (desktop i site podesuvanja)

So Norton Ghost mozes na podatocite da napravis dobar backup, da si go preinstaliras celiot sistem i da si gi vratis podatocite.

Tolku od mene
So sreka!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,697
Мислења
855,838
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно