• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надворешен хард диск или обичен ?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
Здраво во план сум да купам надворешен хард диск и сега се мислам околу 1 тб и не сум многу при пари до 3800ден би платил толку сум во можност и сега се мислам дали подобро е да купам хард диск од кај нас или преку нет и на пр ако не чинат овие до 3800 ден тогаш препорака од вас за кој модел кој има искуство со тие работи...

однапред ви благодарам
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
А да си купиш кутија, па хард да си најдеш од форумов по добра цена , или ко јас кутија 3.0 од форумов земав за 200 денари + хард за 1000 че ама 500GB ,7200RPM за 1200 денари комплет надворешен хард екстра.:p
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,189
4,385
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
За што би го користел? Бидејќи имаш дилема за надворешен претпоставувам дека ти е за бекап. Во тој случај најевтино би поминал ако го земеш од @tomi дискот (од овој оглас) и со еден HDD enclosure, би добил едно квалитетно бонбонче од диск.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
Искрено за зачувување на податоци форматирање и ослободување на компјутерскиот хдд
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,259
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Искрено за зачувување на податоци форматирање и ослободување на компјутерскиот хдд
Kако шо ти рекоа - 7200рпм хард дискче и усб 3.0 кутифче и топ. Дури усб 3.0 и не е баш потребно пошто усб 2.0 теоретски максимум е 60МБпс што е доволно за хард диск.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
е да кутија има секаде да се купи да речеме во другите градови или...?
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,124
1,259
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
 • Ја почнал/а темата
 • #8

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
Во ред ке видам со другарчето ке се консултирам па ке видиме шо ке биде фала
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
Извинете јас сум сеуште нооб на форумов и незнам како стојат работите
ќе ве замолам во меѓувреме ако имате време и ако сакате да прашате дали некој продава ?
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
674
413
Што ти треба друже кутија или хдд, или пак и 2те? И од кој град си што прашуваш дали би имало кај тебе ? Сигурно има некој сет, анхоч,амц во твојот град.. попрашај таму, ако не сигурно во некоја локална ит продавничка би требало да има, или да ти порачаат
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Еве ти Анхоч и Премиум.
Ако ти се чека можеш и од Алиекспрес од оваа продавница истиот го имам нарачано и ми стигна.
А и од форумов може понекад да улета нешто добро а ефтино, ко јас што земав истово за 200 денари.
 

omegaRED

Unstoppable
13 септември 2011
2,360
2,827
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
ADM Ryzen 3700X & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
256GB Toshiba XG5, 512GB Samsung PM981, 2+1 TB HDDs
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
2 x 8GB GSkill Ripjaws V @ 3600 MHz
Video card
Sapphire RX5700 XT Pulse
Case
CoolerMaster Storm Trooper
Mouse
SteelSeries Rival 600
Keyboard
MSI Vigor GK50 low profile
Audio
Logitech X540 & Plantronics .audio 365
Monitor
AOC Q3279VWF
OS
Windows 10 x64 Pro
Kако шо ти рекоа - 7200рпм хард дискче и усб 3.0 кутифче и топ. Дури усб 3.0 и не е баш потребно пошто усб 2.0 теоретски максимум е 60МБпс што е доволно за хард диск.
3.5" дискови од поновиве генерации остваруваат над 150MB/s при секвенцијален трансфер на податоци. Ако имаш SSD, или хард диск од понова генерација во host машината, 2.5х поголема брзина од теоретскиот максимум на USB 2.0 и те како е приметливо.

А разликата во цена помеѓу кутиите е недоволна за да се оправдаат драстично намалени потенцијални перформанси.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,652
6,645
www.mikrotikmacedonia.net
Јас имам WD екстерен диск . Би ти препорачал истото што ти го кажаа и погоре, купи си добра кутија (обавезно USB 3.0) и еден добар диск и си свршил работа. Ова е најевтината варијанта.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
Што ти треба друже кутија или хдд, или пак и 2те? И од кој град си што прашуваш дали би имало кај тебе ? Сигурно има некој сет, анхоч,амц во твојот град.. попрашај таму, ако не сигурно во некоја локална ит продавничка би требало да има, или да ти порачаат
Има амц нептун сетек техномаркет... па ете нека биде само хдд а за кутија ако се најде некоја тука во ред
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
3.5" дискови од поновиве генерации остваруваат над 150MB/s при секвенцијален трансфер на податоци. Ако имаш SSD, или хард диск од понова генерација во host машината, 2.5х поголема брзина од теоретскиот максимум на USB 2.0 и те како е приметливо.

А разликата во цена помеѓу кутиите е недоволна за да се оправдаат драстично намалени потенцијални перформанси.
Јас знам дека се што е ново е добро тоа го разбирам и дела е брзо само проблемот се парите
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Ако се проблем парите, тогаш земи си некое половно хард дискче од форумов по супер цена , а за кутија можеш и половна и нова не ти се скапи.:)
Ах тие пусти пари секогаш проблем прават секаде. :mad::p
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
Ако се проблем парите, тогаш земи си некое половно хард дискче од форумов по супер цена , а за кутија можеш и половна и нова не ти се скапи.:)
Ах тие пусти пари секогаш проблем прават секаде. :mad::p
Кога имаме таква држава што да правиме :D Колку пари толку музика... сега другарчето не е тука и нема сеуште одговор
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
Дечки неможам да дојдам во контакт со toni за хард дискот може некој да ми помогне? Патем неможам да пишувам на постот кај него вели немате дозвола...
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,116
3,255
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-9100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.20 GHz)
Motherboard
GIGABYTE - Z370P-D3
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Мислиш на tomi?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
Мислам дека томи го има продадено кога го прашав ми рече кој хард диск... така да треба да побарам од некој друг по форумов
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Половна кутија избегнувај да купуваш. Само нова од продавница неотпакувана. Многу често кај постарите кутии се разјадува и оксидира контактот меѓу УСБ кабелот и кутијата и кога нема добар контакт тоа мајче му плаче на дискот. Кутиите не се скапи, нема нипто да заштедиш ако купиш стара од било кој освен потенциален проблем што ќе си направиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

NeoLego

Intern
26 октомври 2014
48
2
За хард диск зборувам кутијата е најмал проблем само хард дискот да најдам од форум ако има некој ако не идам на варијанта да барам по продавниците шо да праам
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,356
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski
На врв Дно