• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Надувани цени на графичките заради mining

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,555
3,719
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Ова е импресивно, и јас сакам да видам некои графикони на темава ако најдете.

Тука има добри споредби.
Ептен им е коска оваа генерација на лаптопи, и јас се зачудив. Да, ску за ску не може да се такмичат, ама денар за денар може. А и да не се залажуваме, и да имаш пари за поскапа конфигурација, оди најди ја... Вистински лаптоп е секогаш побрз од имагинарен десктоп :)

Лично јас не би зел лаптоп. Ако ми треба машина за играње, во моментов би зел series s или евентуално пс5 иако е напумпано во цената. Пак е многу поразумно од десктоп машина. Муабетот ми е повеќе ако некој ептен сака да гејма на пц во моментов...
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,409
4,794
Ethermine
www.facebook.com
@Pane24 јас се чудев како сеуште не си пробал да си се увериш дека и лаптопи копаат па да си поминеш низ нашиве продавници се да си ги изнакупиш.....
До сега мислев ќе направиш некоја сликица од наредени 30 лаптопи со 3070 како копаат....
Бев загреан. Се додека со еден другар не го жртвуваме неговиот за копање. За 1 недела термалните падови ко мастика ги стопи.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,080
968
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@Pane24 ако се стандардните што идат од фабрика такви и се тие како мастика :)
Треба да си земеш да си ставиш поквалитетни и нема да ги топи
Се тоа е тестирано веќе и проверено само треба да имаш желба да раскапаш и растураш и од почеток да го склопуваш
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,409
4,794
Ethermine
www.facebook.com
@Pane24 ако се стандардните што идат од фабрика такви и се тие како мастика :)
Треба да си земеш да си ставиш поквалитетни и нема да ги топи
Не биваат , многу замарање со ладење. Не е криза кај мене за графички. Се има.
Има убај десктоп конфигурации комплетни за 150.000-200.000 денари со заклучени 3080ки или 3070ки. Зашто се мора лаптопи баш.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,339
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Дај да видиме де? Ова вика обратно
View: https://m.youtube.com/watch?v=h5e5S2VmhMk


Колку е конфигурација со 10500 2060 16гб рам, монитор?
Не знам дали читаш што пишувам или глумиш луидило. Пишав конкретно Asus TUF и го дадов како еден од полошите кој најчесто се нуди кај нас (Сетек, Нептун и др.). Тоа што го пишав не е информација од интеренет туку лично од мене, она кое со свои очи го гледавме и го споредувавме.
Ако прогуглаш за конкретниот модел ќе најдеш и други случаи каде конкретниот лаптоп вади мизерни перформанси со процесор и графичка картичка кои треба да се 60% побрзи. И не само тој туку мислам дека цела палета на Аsus TUF лаптопи се мизерија, на пример ко овој:

View: https://www.youtube.com/watch?v=54tLvGJJSyY
 
Последна промена:

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,555
3,719
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не знам дали читаш што пишувам или глумиш луидило. Пишав конкретно Asus TUF и го дадов како еден од полошите кој најчесто се нуди кај нас (Сетек, Нептун и др.). Тоа што го пишав не е информација од интеренет туку лично од мене, она кое со свои очи го гледавме и го споредувавме.
Ако прогуглаш за конкретниот модел ќе најдеш и други случаи каде конкретниот лаптоп вади мизерни перформанси со процесор и графичка картичка кои треба да се 60% побрзи. На пример:

View: https://www.youtube.com/watch?v=54tLvGJJSyY

Сеа ме буниш. Лаптопите не чинат или конкретно овој модел што нигде ја не го спомнав не чини?
Во секој случај, подобар е од непостоечка картичка, како да ти кажам...

ASUS TUF GAMING FA506QM-HN005 1100 евра е лаптопов, со 5800h и со 3060. Дали ти моеш да склопиш нов побрза конфигурација за 1100 евра во моментов?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,339
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Сеа ме буниш. Лаптопите не чинат или конкретно овој модел што нигде ја не го спомнав не чини?
Во секој случај, подобар е од непостоечка картичка, како да ти кажам...

ASUS TUF GAMING FA506QM-HN005 1100 евра е лаптопов, со 5800х и со 3060. Дали ти моеш да склопиш нов побрза конфигурација за 1100 евра во моментов?
Го посочив како пример кој ми остана во глава затоа што беше поразително спор, особено на WarZone беше пеплосан од декстопот со на хартија послаби спецификации.

За парите не спорам воопшто, спорам за пеформансите кои воопшто не се компарабилни со оние на десктоп.

Што се однесува до гејминг на лаптоп, не се споредува со гејминг на десктоп. Уствари се споредува, ама ти треба добар монитор, тастатура и маус со што ја губи функцијата на лаптоп.
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1,555
3,719
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
За парите не спорам воопшто, спорам за пеформансите кои воопшто не се компарабилни со оние на десктоп.

Тоа е темата на муабетот, несомнено е дека десктоп е подобро секогаш, не тврдам поинаку :) ама денар за денар, лаптоп е подобар избор во моментов и тоа е факт. Бар во МК.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,176
5,752
Го посочив како пример кој ми остана во глава затоа што беше поразително спор, особено на WarZone беше пеплосан од декстопот со на хартија послаби спецификации.

За парите не спорам воопшто, спорам за пеформансите кои воопшто не се компарабилни со оние на десктоп.

Што се однесува до гејминг на лаптоп, не се споредува со гејминг на десктоп. Уствари се споредува, ама ти треба добар монитор, тастатура и маус со што ја губи функцијата на лаптоп.

Ме буниш и мене - споредуваш перформанси според спецификации или според вложена инвестиција?
А за функцијата на лаптоп, може да се гледа дека баш за помалце пари (сосе монитор, тестатура и маус) можеш да добиеш добар гејминг и плус ЛАПТОП кога ти треба.

Инаку не знам кој луд би споредувал перформанси на десктоп со лаптоп директно, тоа како што гледам не ни беше тема на муабет.

Проблемот понатака е друг - можност за апгрејд е непостоечка, недостаток на ИО, можност за продажба половен паѓа цената драстично итн...мислам дека @DemoUser одамна користи вака лаптопи што му се само врзани како десктоп, еве ако сака нека се произјасни на темава.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,080
968
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@TylerMkD користев но кога видов дека во нашава северџанија не можеш да ги продадеш и мораш се испод цена да даваш и да си во загуба 100% престанав.
Иначе нормално е дека десктоп е појак но разликата е 10 до максимум 15% зависно од перформанси..... со тоа што ладењето ако го средиш лаптопот со асални термални падови и ликвид нема никаков проблем.
Џабе сите ние и вие имате 3090 кога намалувате графиката за да имате фрејмови....
Така да и лаптопите се добри за играње дали компетитив или нормално нема да осетите разлика.
 

Quasimodo

Gaining Experience
2 септември 2016
109
73
Да бидиме едно на чисто, има разлика од лаптоп до лаптоп за Гејминг. Имаш Alienware али многу е карти, некои ќе ми рече само име е за Alienware.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,176
5,752
Абе зошто не кажувате дека проблемот со греење ќе биде решен од следната зима. Само ќе треба да си купиме напојувања по киловат и пол.

View: https://youtu.be/hx18lRwaKi4


Sent from my moto g(9) play using Tapatalk


Овие како Андроид апдејти почнаа - 5% од корисниците едвај ја имаат последната верзија (3xxx); они веќе вадат нова...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,784
29,771
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,409
4,794
Ethermine
www.facebook.com
Абе не само картиве ги сотревте , туку глеам почнавте и комплетниве конфигурации да ги сотрувате ради картите на нив и останатите делови да ги шиткате по огласнициве...Неубо ама ич неубо !
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,056
945
Скопје
Абе не само картиве ги сотревте , туку глеам почнавте и комплетниве конфигурации да ги сотрувате ради картите на нив и останатите делови да ги шиткате по огласнициве...Неубо ама ич неубо !
Шо бе Панко - и така има ? Неверувам некој така баш да прави - па еве има 580ка една се продава , 1070ка - не е толку без ич. Еден и 3070ка конфигурација дава дури..
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,126
11,657
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Абе зошто не кажувате дека проблемот со греење ќе биде решен од следната зима. Само ќе треба да си купиме напојувања по киловат и пол.

View: https://youtu.be/hx18lRwaKi4


Sent from my moto g(9) play using Tapatalk
Ќе ти треба и котел... и долу да гејмаш во подрум за твоите горе да се греат на парно.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,409
4,794
Ethermine
www.facebook.com
Шо бе Панко - и така има ?
Ете бе пред нос ти се дешава тоа.
Што е ироничното на таквите делови нема гаранција ако се смене некоја компонента у самата конфигурација.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,339
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Малку по малку ќе си растат....до Април, т.е. до после Кинеска Нова Година. За после ќе видиме...се зависи од тоа кога ќе трасне берзата на криптовалути. Бар кај нас. Месец-два по траскањето ќе има „ефтини“ ригови на продажба, па ќе има плачки по огласи за „копани“ графички картички.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,056
945
Скопје
И кога мислевме дека Nvidia не може да направи по-„валкан„ потег - тие го прават ова

View: https://youtu.be/nbIivI7mu7oИ ТОТАЛНО СЕ ИСКУПУВААТ ! o_O
Мислењето е автоматски споено:

И да, нова серија на картици излегува наскоро - RTX 3090 Ti Јеееј ... :sneaky:
 
Последна промена:

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,401
16,339
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
И кога мислевме дека Nvidia не може да направи по-„валкан„ потег - тие го прават ова

View: https://youtu.be/nbIivI7mu7o
2060 12GB ќе има помоќен чип кој ќе работи на повисока фрекфенција од 2060 6GB. Практично разликата ќе биде 10-20%, т.е. исто колку што е разлика меѓу 1060 6GB и 1060 3GB. Во моментов кога има недостаок од графички картички, а капацитетите на 7nm фабриката на TSMC се закупени однапред долгорочно, логично е nVidia да продава графички чипови направени на постари производствени процеси.

И ТОТАЛНО СЕ ИСКУПУВААТ ! o_O
Мислењето е автоматски споено:

И да, нова серија на картици излегува наскоро - RTX 3090 Ti Јеееј ... :sneaky:
Ќе биде околу 10% побрза, а ќе чини 20% повеќе. Според мене е тотално непотребна, но ете за да се уште повисоко на врвот ќе исфрлат една ваква термо печка. Сите кои ќе ја купат ќе се каат една година подоцна кога ќе излезат RTX 4000.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,380
4,913
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Сите кои ќе ја купат ќе се каат една година подоцна кога ќе излезат RTX 4000.
Тие што ќе купат таква карта имаат fuck you money и не ги занима тоа што после неколку месеци ќе треба да ја сменат. Пример типов стално ги вози сите најнови и најјаки карти и штом искочат нови одма ги заменува.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,085
Мислења
877,267
Членови
30,685
Најнов член
Blaze Ivanov
На врв Дно