• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,114
4,414
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Од реддит, најверојатно има некои падови

1632313921624.png
 

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
185
93
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro | Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,692
14,750
Сепак треба да знаеш таков човек што се грижи добро за нив.
Како изгледа грижењето за графичка која копа и која на отворен риг развива 110 степени на мемориите?
Ќе и пее приспивни песни?

Или пак очекуваш сам себе да си ги намали тоа "мегахешовите" со даунклок за "ти" еден ден да добиеш карта во перфектна состојба?

Не ти се реални очекувањата. Тој од една страна може да чисти и дува прашина но има работи кои се надвор од негова контрола.
Кога и самиот производител на GDDR6X ти вели дека после 110 степени настанува сериозна и неповратна деградација на чиповите.

Исто како да очекуваш дека ќе налеташ на рударски багер без ниедна грепка, прва фарба и сопственик.

Купуваш копана графичка и покрај тоа што ќе се осигураш дека нема артефакти, не брчи вентилатор и "прима драјвери" ти останува само да се надеваш дека нема да рикне за брзо време.
 

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
48
63
Убаво си пишува тука:
,,Аs soon as AMD stops caring about making the price look good around the launch window, prices began to rise."
,, Retailers also tell us that since launch, miners are paying increasingly more attention to this card and its value proposition, which has reduced supply in the chain as cards filter out to miners before they hit retail, raising the price in the process."
Зашто дистрибутерите само ги увезуваат графичките rtx30** series? ;)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,206
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Целосно грешена поента. Мајнерите не се единствена ниту главна причина зошто цените одат нагоре.
Како што е земено во постот, дека цената на 6600хт била во корелација со копањето, зошто ниту 6600, 6800 6800хт и 6900хт ги нема никаде на чартов?
Тоа што сите ја префрлаат вината едни на други и на крај го јадат минерите веќе стана досадно.

Прво и основно цената на нвидиа 3000 беше прениска, наспроти производствена уште во септември лани, кога ги најавија, затоа и немаше залихи за нив. Скапо и комплицирано произовдство, мал yield, и непостоечки графички по нереален МСРП.

После тоа се отиде надоле, кога ТСМЦ, самсунг и микрон најавија зголемување на цените на ГДДР6 и 6х, како и цена на чиповите. Со самото ова, мсрп на графичките картички скокна за 10-15 проценти. Уште од ноември, борд партнерите кажаа дека не може да ги продаваат картите по такви цени, и затоа единствени мсрп картички беа фаундерс од Нвидиа. Ко за пример ќе ја земам 3080 со мсрп од 700 долари, кое уште во ноември достигна 850 долари.

Потоа после јануари, кина и америка најавија дека транспортот и логистиката ќе поскапува, и дека цените по контејнер за транспорт ке одат нагоре. Благо покачување од 30% на транспорт, или 10% по мсрп од картичка. Сега сме на 940 долари за 3080.

Доаѓа март, тука веќе има улога и мајнингот, каде рекордна заработувачка има од картичка. Ќоро и сакато влага во мајнинг и плаќа скалпинг по 4та рака. Ко за пример тука. Во март нарачав од анхоч, кој ги носеше по МСРП РТХ 3070 вентус 2х. Две картички од залиха од 20 купив од анхоч, по цена од 48 000 денари. (со попуст дојдоа околу 45 000 од картичка). Ми фалеа уште картички и веднаш тргнав по скалперите кои ги купија од анхоч, како мене, за да препродадат со ќар. Најдов 2 картички од пријател од скопје, кој ми ги даде по цена од само 52 000 денари од картича. Реков ќе барам барем уште две, но после неколку раце скалпинг и препродавање, истите картички пристигнаа на реклама5 и по телеграм групите, по цени од 1000-1200 евра, па нагоре. Тоа е скок од 45 000 до 72 000 денари од картичка. Воглавно тоа се случуваше низ цел свет. Картите поскапеа ради скалпинг. Но, наеднаш, нови поскапувања на деловите, и први МСИ потоа АСУС ги апдејтираа мсрп цените за 3000 серија. 1050 долари за најефтината, 1300 долари за најскапиот модел на 3080.

Нвидиа реши да им замачка очи на гејмерите, и да ги зезне мајнерите, а и зголеми профитите со додавање на мајнинг серија и ЛХР лимитер на гејминг серијата на графички. Ова е веќе мај. Уплашени од постоењето на 6600хт и yield-от и залихата на тие графички, нвидиа прави #YOLO момент и објавува 3060 со 12 ГИГА ГДДР6 МЕМОРИЈА НА КАРТИЧКА НА КОЈА НЕ И СЕ ПОТРЕБНИ, А ГДДР6 ПОСКАПУВА СЕКОЈ МЕСЕЦ ПО НЕКОЛКУ ПРОЦЕНТИ. МСРП 330$+ данок, или околу 400 евра кај нас. Борд партнерите гледаат дека немаат ќар ако ја продаваат по оваа цена и си ставаат нивна цена од околу 30% поголема од мсрп. Со тоа и пристигнуваат првите 3060 кај нас на пазар по цени од околу 500 евра. Фер нели? NOPE.

За само 2 недели од преставувањето на РТХ 3060, излегуваат новите цени на ГДДР6 меморија по гигабајт. Од 6-8 долари по гигабајт, скок на 13-15 долари по гигабајт за микрон, и едно 10-15% поскапа меморија од самсунг. Таа картичка што вредеше 500 евра, наеднаш со данок, давачки транспорт и скок на цената, се зголемува на 650 евра. Мајнерите криви? NOPE. ЛХР картичка, работи само со ХДМИ плаг, и директ на слот на матична без рејзер. Незаинтересираност од големите мајнери, и мајнинг фарми.

Понатаму летото Нвидиа ги објавува 3070ти и 3080ти, или народски, 3080ка и 3090ка со нерфната меморија. Цените уште повисоки по мсрп. 1200$ за 3080ти. Кај нас во превод 1500 евра. 3070ti нешто подобри цени од околу 600$ или 750 евра кај нас. Картите се ЛХР, копачите не ги купуваат, но борд партнерите знаат дека се нереални цените и само нвидиа може да ги продава по тие цени без профит. Излегуваат првите МСИ и АСУС карти кај нас по цени од 950 евра за 3070ти и 1600 евра за 3080ти. Никој не ги купува, месец и пол дремеа по полиците низ анхоч, бидејќи не беа добри за мајнинг, маркетот падна за 50 проценти, а на гејмерите им беа прескапи. Негде крај август, почеток септември купив 10 х 3070ти и 4 3080ти, по напумпани цени, знаејќи дека цените ќе растат цела наредна година, и дека колку толку ќе им ги извадам парите со мајнинг. Се погоди топ шпекулација и инвестиција.

Залиха од септември во анхоч и сетек. 1700 евра за 3080ти, 1450 евра за 3080, 1000 евра за 3070, 800 евра за 3060ти и 700 евра за 3060. Цени што верувајте НИКАДЕ НИЗ ЕВРОПА ГИ НЕМА. Моментално најефтини цени на графички низ цела европа има кај нас, главна причина што данокот е 5 проценти, наместо 20-25.

Значи, автомобилската индустрија поскапува возила, затвора погони, и трга чипови од радио и клима во основни модели за поскапувањата да не доведат до зголемување до цената на возилата ( ауто индустријата работи со многу мала заработка а голем број продадени возила во најефтиниот сегмент). Сите дијагностички алатки и апарати во медицина, наука поскапуваат по 2-3х поради недостаток на чипови, тешко производство и недоволно фабрики. Нвидиа за да овозможи поефтини графички враќа во производство 2060ки, сафир враќа 570ки, хфх 580ки од стари складишта со гддр5 меморија, која е ефтина. Цел свет е во инфлација, се живо поскапува, а вие сеуште мислите дека мајнерите се криви за се ова. Да имаат(имаа) голем уддел во тоа, поради тоа што купуваат по безвезни цени, од трета рака скалпери, кои директно им ги земаат залихите на гејмери, но да не се лажеме. Колкав е гејмерскиот маркет кај нас, за гејмери да купуваат картички од 800+ евра? Кој сакаше да игра на хај енд систем, не му менува дали графичката е 600 или 700-800 евра.

Можат и останатите членови тука да потврдат, но по повеќе контакти директ од кина, цените на графички картички не се баш најсјајни. Залихите непостоечки.
photo_2021-09-17_15-56-10.jpg
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
186
307
Целосно грешена поента. Мајнерите не се единствена ниту главна причина зошто цените одат нагоре.
Како што е земено во постот, дека цената на 6600хт била во корелација со копањето, зошто ниту 6600, 6800 6800хт и 6900хт ги нема никаде на чартов?
Тоа што сите ја префрлаат вината едни на други и на крај го јадат минерите веќе стана досадно.

Прво и основно цената на нвидиа 3000 беше прениска, наспроти производствена уште во септември лани, кога ги најавија, затоа и немаше залихи за нив. Скапо и комплицирано произовдство, мал yield, и непостоечки графички по нереален МСРП.

После тоа се отиде надоле, кога ТСМЦ, самсунг и микрон најавија зголемување на цените на ГДДР6 и 6х, како и цена на чиповите. Со самото ова, мсрп на графичките картички скокна за 10-15 проценти. Уште од ноември, борд партнерите кажаа дека не може да ги продаваат картите по такви цени, и затоа единствени мсрп картички беа фаундерс од Нвидиа. Ко за пример ќе ја земам 3080 со мсрп од 700 долари, кое уште во ноември достигна 850 долари.

Потоа после јануари, кина и америка најавија дека транспортот и логистиката ќе поскапува, и дека цените по контејнер за транспорт ке одат нагоре. Благо покачување од 30% на транспорт, или 10% по мсрп од картичка. Сега сме на 940 долари за 3080.

Доаѓа март, тука веќе има улога и мајнингот, каде рекордна заработувачка има од картичка. Ќоро и сакато влага во мајнинг и плаќа скалпинг по 4та рака. Ко за пример тука. Во март нарачав од анхоч, кој ги носеше по МСРП РТХ 3070 вентус 2х. Две картички од залиха од 20 купив од анхоч, по цена од 48 000 денари. (со попуст дојдоа околу 45 000 од картичка). Ми фалеа уште картички и веднаш тргнав по скалперите кои ги купија од анхоч, како мене, за да препродадат со ќар. Најдов 2 картички од пријател од скопје, кој ми ги даде по цена од само 52 000 денари од картича. Реков ќе барам барем уште две, но после неколку раце скалпинг и препродавање, истите картички пристигнаа на реклама5 и по телеграм групите, по цени од 1000-1200 евра, па нагоре. Тоа е скок од 45 000 до 72 000 денари од картичка. Воглавно тоа се случуваше низ цел свет. Картите поскапеа ради скалпинг. Но, наеднаш, нови поскапувања на деловите, и први МСИ потоа АСУС ги апдејтираа мсрп цените за 3000 серија. 1050 долари за најефтината, 1300 долари за најскапиот модел на 3080.

Нвидиа реши да им замачка очи на гејмерите, и да ги зезне мајнерите, а и зголеми профитите со додавање на мајнинг серија и ЛХР лимитер на гејминг серијата на графички. Ова е веќе мај. Уплашени од постоењето на 6600хт и yield-от и залихата на тие графички, нвидиа прави #YOLO момент и објавува 3060 со 12 ГИГА ГДДР6 МЕМОРИЈА НА КАРТИЧКА НА КОЈА НЕ И СЕ ПОТРЕБНИ, А ГДДР6 ПОСКАПУВА СЕКОЈ МЕСЕЦ ПО НЕКОЛКУ ПРОЦЕНТИ. МСРП 330$+ данок, или околу 400 евра кај нас. Борд партнерите гледаат дека немаат ќар ако ја продаваат по оваа цена и си ставаат нивна цена од околу 30% поголема од мсрп. Со тоа и пристигнуваат првите 3060 кај нас на пазар по цени од околу 500 евра. Фер нели? NOPE.

За само 2 недели од преставувањето на РТХ 3060, излегуваат новите цени на ГДДР6 меморија по гигабајт. Од 6-8 долари по гигабајт, скок на 13-15 долари по гигабајт за микрон, и едно 10-15% поскапа меморија од самсунг. Таа картичка што вредеше 500 евра, наеднаш со данок, давачки транспорт и скок на цената, се зголемува на 650 евра. Мајнерите криви? NOPE. ЛХР картичка, работи само со ХДМИ плаг, и директ на слот на матична без рејзер. Незаинтересираност од големите мајнери, и мајнинг фарми.

Понатаму летото Нвидиа ги објавува 3070ти и 3080ти, или народски, 3080ка и 3090ка со нерфната меморија. Цените уште повисоки по мсрп. 1200$ за 3080ти. Кај нас во превод 1500 евра. 3070ti нешто подобри цени од околу 600$ или 750 евра кај нас. Картите се ЛХР, копачите не ги купуваат, но борд партнерите знаат дека се нереални цените и само нвидиа може да ги продава по тие цени без профит. Излегуваат првите МСИ и АСУС карти кај нас по цени од 950 евра за 3070ти и 1600 евра за 3080ти. Никој не ги купува, месец и пол дремеа по полиците низ анхоч, бидејќи не беа добри за мајнинг, маркетот падна за 50 проценти, а на гејмерите им беа прескапи. Негде крај август, почеток септември купив 10 х 3070ти и 4 3080ти, по напумпани цени, знаејќи дека цените ќе растат цела наредна година, и дека колку толку ќе им ги извадам парите со мајнинг. Се погоди топ шпекулација и инвестиција.

Залиха од септември во анхоч и сетек. 1700 евра за 3080ти, 1450 евра за 3080, 1000 евра за 3070, 800 евра за 3060ти и 700 евра за 3060. Цени што верувајте НИКАДЕ НИЗ ЕВРОПА ГИ НЕМА. Моментално најефтини цени на графички низ цела европа има кај нас, главна причина што данокот е 5 проценти, наместо 20-25.

Значи, автомобилската индустрија поскапува возила, затвора погони, и трга чипови од радио и клима во основни модели за поскапувањата да не доведат до зголемување до цената на возилата ( ауто индустријата работи со многу мала заработка а голем број продадени возила во најефтиниот сегмент). Сите дијагностички алатки и апарати во медицина, наука поскапуваат по 2-3х поради недостаток на чипови, тешко производство и недоволно фабрики. Нвидиа за да овозможи поефтини графички враќа во производство 2060ки, сафир враќа 570ки, хфх 580ки од стари складишта со гддр5 меморија, која е ефтина. Цел свет е во инфлација, се живо поскапува, а вие сеуште мислите дека мајнерите се криви за се ова. Да имаат(имаа) голем уддел во тоа, поради тоа што купуваат по безвезни цени, од трета рака скалпери, кои директно им ги земаат залихите на гејмери, но да не се лажеме. Колкав е гејмерскиот маркет кај нас, за гејмери да купуваат картички од 800+ евра? Кој сакаше да игра на хај енд систем, не му менува дали графичката е 600 или 700-800 евра.

Можат и останатите членови тука да потврдат, но по повеќе контакти директ од кина, цените на графички картички не се баш најсјајни. Залихите непостоечки.
Погледнете го атачментот 104323
Цените на секундарниот маркет дефинитивно се диктирани од мајнинг перформансите, да не беше така 5700xt ќе одеше за иста цена како 6600xt, немаше наеднаш да рипнат цените на LHR картите после кракувањето итн.
Точно дека мајнерите не се единствена причина за порастот на цените, али тие се мнозинството кој ги плаќаат истите и го пумпаат балонот уште повише и ги охрабруваат сите останати алки во ланецот да ги покачуваат цените.
Поентата на цел артикл e дека ако не беше мајнингот во игра, до сега ќе се стабилизираше маркетот, и реално така е. Со вакви цени ќе имаше повторување на turing генерацијата, уствари не, далеку полошо ќе беше.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
241
256
Ај за сите што плачете дека нема графички по разумна цена, еве ви алгоритам од мене како да си купите графичка за испод MSRP:

Од парите што ви се одвоени за графичка, купете си Етереум за половината од нив. На пример ако сте одвоиле 800 EUR купете си Етереум за 400, а 400 нека ви останат во фиат.

Следно можни се 3 сценариа:
  1. Криптото продолжи да расте. Во овој случај сигурно нема да ви е мака шо капиталот во крипто ви расте. Ако доволно порасне можно е графичката да ви дојде без пари.
  2. Криптото падне во подолг беар маркет. Тогаш цената на графички ќе падне на -60% од MSRP цена (како што беше во 2018ма) и ќе си купите копана графичка со фиатот. Етереумот ако не го продадете најверојатно пак ќе порасне за неколку години и пак ќе бидете ќар.
  3. Криптото стагнира со цената. Додека стагнира графички сеуште ќе се произведуваат и цената благо ќе им опаѓа, меѓутоа вакво сценарио е невозможно да потрае подолго, ипак ова е крипто.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
91
61
Ај за сите што плачете дека нема графички по разумна цена, еве ви алгоритам од мене како да си купите графичка за испод MSRP:

Од парите што ви се одвоени за графичка, купете си Етереум за половината од нив. На пример ако сте одвоиле 800 EUR купете си Етереум за 400, а 400 нека ви останат во фиат.

Следно можни се 3 сценариа:
  1. Криптото продолжи да расте. Во овој случај сигурно нема да ви е мака шо капиталот во крипто ви расте. Ако доволно порасне можно е графичката да ви дојде без пари.
  2. Криптото падне во подолг беар маркет. Тогаш цената на графички ќе падне на -60% од MSRP цена (како што беше во 2018ма) и ќе си купите копана графичка со фиатот. Етереумот ако не го продадете најверојатно пак ќе порасне за неколку години и пак ќе бидете ќар.
  3. Криптото стагнира со цената. Додека стагнира графички сеуште ќе се произведуваат и цената благо ќе им опаѓа, меѓутоа вакво сценарио е невозможно да потрае подолго, ипак ова е крипто.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како изгледа грижењето за графичка која копа и која на отворен риг развива 110 степени на мемориите?
Ќе и пее приспивни песни?

Или пак очекуваш сам себе да си ги намали тоа "мегахешовите" со даунклок за "ти" еден ден да добиеш карта во перфектна состојба?

Не ти се реални очекувањата. Тој од една страна може да чисти и дува прашина но има работи кои се надвор од негова контрола.
Кога и самиот производител на GDDR6X ти вели дека после 110 степени настанува сериозна и неповратна деградација на чиповите.

Исто како да очекуваш дека ќе налеташ на рударски багер без ниедна грепка, прва фарба и сопственик.

Купуваш копана графичка и покрај тоа што ќе се осигураш дека нема артефакти, не брчи вентилатор и "прима драјвери" ти останува само да се надеваш дека нема да рикне за брзо време.
Сакаш да кажеш ако намалам напон на меморијата, како и фреквенција, тоа нема да има удел на температурата?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,692
14,750
Сакаш да кажеш ако намалам напон на меморијата, како и фреквенција, тоа нема да има удел на температурата?
Сакам да кажам дека копач нема да намали ништо за да не му се намали хешрејтот.

Ако би намалил сосем малку тогаш и "мегахешовите" ќе се намалат сосем малку со драматично намалување на температурите.

Ама пошто во главно сите се лакоми, никој не дава 5 пари дали картата ќе трае.
И крај краева, тие картите ги користат за копање и гледаат да си ја вратат инвестицијата.

Јас лично би одел на андерволт/андерклок за домашна карта која копа кежуал.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сакам да кажам дека копач нема да намали ништо за да не му се намали хешрејтот.

Ако би намалил сосем малку тогаш и "мегахешовите" ќе се намалат сосем малку со драматично намалување на температурите.

Ама пошто во главно сите се лакоми, никој не дава 5 пари дали картата ќе трае.
И крај краева, тие картите ги користат за копање и гледаат да си ја вратат инвестицијата.

Јас лично би одел на андерволт/андерклок за домашна карта која копа кежуал.
Јас бев копач и намалував се, фен на 55% јадро значајно намален напон, исто мемории, јадро беше максимум 75 (сток амд карта 95) и меморијата околу 68.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,692
14,750
Јас бев копач и намалував се, фен на 55% јадро значајно намален напон, исто мемории, јадро беше максимум 75 (сток амд карта 95) и меморијата околу 68.
Добро, ама таквите како тебе можеш да ги наброиш на прсти од една рака и пак да ти останат прсти.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Добро, ама таквите како тебе можеш да ги наброиш на прсти од една рака и пак да ти останат прсти.
Скоро сите од форумов имавме слично твикувани карти, и копавме домаќински.

Еве @shifty ќе потврди
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,038
1,340
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) 3600MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3600C18D-32GTZN
Video card
GIGABYTE GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Хахаха

billy.jpg
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,300
1,750
Веќе ко да измислуваат нови проблеми :)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,316
5,797
Мелмак
Веќе ко да измислуваат нови проблеми :)
Веќе кренав раце јас. Ќе се молам да не се расипе хардверот шо го имам пошо во наредни 5 години веќе се помирив дека нема да купувам нов.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
493
325
Skopje
Сакам да кажам дека копач нема да намали ништо за да не му се намали хешрејтот.

Ако би намалил сосем малку тогаш и "мегахешовите" ќе се намалат сосем малку со драматично намалување на температурите.

Ама пошто во главно сите се лакоми, никој не дава 5 пари дали картата ќе трае.
И крај краева, тие картите ги користат за копање и гледаат да си ја вратат инвестицијата.

Јас лично би одел на андерволт/андерклок за домашна карта која копа кежуал.
И на крај кој ќе ти верува ко ќе ја продадеш ? Знаат тоа копачите затоа не ни се трудат андерволт/андерклок да прават...
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
157
91
И на крај кој ќе ти верува ко ќе ја продадеш ? Знаат тоа копачите затоа не ни се трудат андерволт/андерклок да прават...
1. Нив не им одговара побрзо да цркне
2. Андерволтот дава отприлика исти резултати за помала потрошувачка на струја
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
186
307
Веќе кренав раце јас. Ќе се молам да не се расипе хардверот шо го имам пошо во наредни 5 години веќе се помирив дека нема да купувам нов.
"According to a report on Digitimes (via Hardware Info) manufacturers that make up 50% of the world's aluminum capacitor market have been hit with temporary closures due to Covid-19 lockdowns in places like Malaysia and Indonesia.
Post lockdown, these plants still haven't returned to full capacity either, meaning this is an ongoing problem."
:ROFLMAO: :cry:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,310
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Едно врапче што работи во Asus ми шепна дека шортиџот на графички ќе трае цел Q4 21 и многу веројатно е дека ќе продолжи во Q1 22. Воедно за сиот период не примаат нарачки за графички картички и истите ќе бидат алоцирани по регион/глава на жител, а како и досега ќе се продаваат во пакет со друг хардвер потребен за склопување на компјутери како и останат непосакуван хардвер...

Не звучи баш охрабрувачки, ама чисто да си знаеме...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,679
Мислења
862,131
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно