• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
48
62
Поарно купи си нова графичка отколку некоја што е користена за копање. Не оди долго таква графичка
Знам дека е најдобро "купи си нова" ама нова до 15к единствено ако најдеш gtx 1650 4gb што според многу рецензии е ѓубре. А сѐ погоре од таа графичка кај нас се по 30к па нагоре. А тоа е скоро 70% од буџетот мој наменет за цела конфигурација без графичка.
Па идам на варијанта половна некоја бар rx 570/80 колку слика да извади и по некој гејм да истера додека не се састават работиве како треба.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
186
307
Поарно купи си нова графичка отколку некоја што е користена за копање. Не оди долго таква графичка
Поарно би купил копана графичка од лик со кредибилитет и искуство него гејмана графичка од некоја испотена будала кој ни еднаш го нема поминато PC-то со компресиран воздух.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,023
2,538
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Поарно би купил копана графичка од лик со кредибилитет и искуство него гејмана графичка од некоја испотена будала кој ни еднаш го нема поминато PC-то со компресиран воздух.
Чекај рано е за овие муабети.
Кога ќе почне да паѓа криптото и новопечените копачи ќе почнат панично да ги продаваат картите се прави филмот дека копана карта е подобра дури и од нова :)Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,400
3,686
Битола
Добро чувана копачка картичка генерално нема да пријави проблеми, но, секоја генерација е различна па може да има различна точка на потенцијален дефект. Пример, GDDR6X постига екстремно високи температури од 110 целзиус кога се користи во ригови, а немаме long-term податоци за како тоа влијае врз меморијата и дали во иднина овие карти ќе си ебат мајката побрзо.


Дали се исплаќа да се земе карта од копач? да, се разбира, зависно цената и дали била добро чувана и чистена. Од гледна точка на ќе откажи, нема да откажи, нема што многу да ја мислите. Единствено ако сте принципиелно против таквите практики па да не купувате од копачи, ама ретки се тие особи.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,315
4,549
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Би било и тересно да се направи едно гласање да се види колку се такви што би купиле копана мартичка.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
Би било и тересно да се направи едно гласање да се види колку се такви што би купиле копана мартичка.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација

Ама да направиме да мора да бираат едно од двете зла:
  • Копана графичка
  • Плејстејшн 5
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
186
307
Чекај рано е за овие муабети.
Кога ќе почне да паѓа криптото и новопечените копачи ќе почнат панично да ги продаваат картите се прави филмот дека копана карта е подобра дури и од нова :)
Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Никој не рекол дека копана е подобра од нова, муабетот ми беше дека кога купуваш настаро најбитен е кредибилитетот на продавачот него дали графичката била копана или гејмана.

Пример, GDDR6X постига екстремно високи температури од 110 целзиус кога се користи во ригови, а немаме long-term податоци за како тоа влијае врз меморијата и дали во иднина овие карти ќе си ебат мајката побрзо.
Ги постига тие температури и при гејмање во одредени модели (нормално гејмањето трае пократко и помалку значајни се во таков случај).
Фабричката проверка за квалитет им е лоша, најверојатно бидејќи пробуваат што побрзо да ги шитнат картите. Циркулираа доста случаеви каде термалните падови се комплет грешка поставени,отсутни или пластичните лепенки беа интактни.
Реално проблемот лесно се решава доколку не би ти сметало да изгубиш гаранција, али поради огромниот инфлукс на нови копачи без некое си знаење/заинтересираност за одржавка... веројатно ќе има доста цркнати карти и изгорени гејмери :(.
 

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
48
62
Не верувам дека Nvidia и AMD не предвиделе дека ќе има огромна побарувачка на картици поради копање на криптовалути. Се повеќе сумљам дека можеби потајно и сакале да дојде до оваква ситуација каде ќе доведе да има голем скок на цените во графичките картици кој ги произведуваат.
Да не се лажеме дека на нив високава цена не им оди во прилог.
Помина доволно време да променат нешто доколку сакал. Сепак се тоа гигантски компании кои можат во секој момент да излезат во пресрет на таргет групите (нели викаат "гејмерите им се прва љубов") и да изнајдат решенија.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,091
1,876
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Би било и тересно да се направи едно гласање да се види колку се такви што би купиле копана мартичка.

Испратено од Redmi Note 10s преку IT.mk форум апликација
По мене, се зависи од цената, ако цената го оправдува ризикот зошто да не.
По овие цени сега воопшто не размилувам да купам копана ниту нова графичка.
Исто, фактор е од кого се купува графичката ако е познат член на форумов во кој имам доверба, би купил копана графичка и би платил можеби и нешто плус во однос на цената што би ја платил на некој рендум новопечен копач од Реклама 5 или слични.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
186
307
Не сум измерил досега такви температури никогаш. Кажи ми игра и сценарио ќе тестирам ако сакаш.
Веројатно се случува кај полошо дизајнирани модели кој тераат full throttle сценарија т.е. висока резолуција + RTX, последно шо имав читано беше thread на reddit од некој си лик со gigabyte 3080 на quake rtx и cyberpunk имал 108c junction temps на vram.
Како шо кажав погоре веројатно е лотарија, изглеа си победил :ROFLMAO:.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,206
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Веројатно се случува кај полошо дизајнирани модели кој тераат full throttle сценарија т.е. висока резолуција + RTX, последно шо имав читано беше thread на reddit од некој си лик со gigabyte 3080 на quake rtx и cyberpunk имал 108c junction temps на vram.
Како шо кажав погоре веројатно е лотарија, изглеа си победил :ROFLMAO:.
Не е до копањето како до лошиот дизајн како што напомена, 3080ти гигабајт темп 110ц, додека кај ЕВГА фтв3 85 степени. После промена на падови кај гигабајтот, паднаа до 80 степени. Најверојатно ќе менувам и кај ЕВГА.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
91
61
Истражив малце и можам да се исправам и да се сложам дека и не е толку лоша идеа да се купи и половна графичка доколку е добро одржувана. Сепак треба да знаеш таков човек што се грижи добро за нив.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
871
954
Истражив малце и можам да се исправам и да се сложам дека и не е толку лоша идеа да се купи и половна графичка доколку е добро одржувана. Сепак треба да знаеш таков човек што се грижи добро за нив.
Лошо е што во моментов нема ни нови ни половни за продажба.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,114
4,412
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,169
4,507
Ethermine
www.facebook.com

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,091
1,876
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
48
62
Да ама која е претходната цена на 3070ка? Таа е цената од кога е излезена во Септември 2020. Излезе во екот на набилдани цени.
Збориме за од прилика 2060ки и подоле, кои веќе постоеле пред да почнат да се пумпаат цените.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,023
2,538
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Да ама која е претходната цена на 3070ка? Таа е цената од кога е излезена во Септември 2020. Излезе во екот на набилдани цени.
Збориме за од прилика 2060ки и подоле, кои веќе постоеле пред да почнат да се пумпаат цените.
Ова не е точно.
Во јануар месец годинава +-38 илјади се движеа 3070ките во Анхоч.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,120
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно