• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,056
953
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@LuckyLuck ќе паднат за едно 2 до 5 години :) така до тогаш собирај кешарица.
Е сега проблемот е ако рипне биткоинот ќе паднат за 5 до 10 години.
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,023
2,539
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Ко така да почекам, ќе правев билд за 3Д моделирање и рендерирање од Анхоч ама ќе почекам уште малце кај било кај небило.
Кај тоа "малце" има една голема недоумица.
Ама можда си и во право,за некого "малце" се 2-3-4 години...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,147
3,363
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
На пролет наредната година ќе имате Сафирки Нитро плус и XFX RX570/580 по 3к.
Трпение Спасение. :cool:
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,693
14,750
Прашањево не е за flame war..

Дали знаете уште колку време ќе може да се копа Етереум?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,311
16,285
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Ко така да почекам, ќе правев билд за 3Д моделирање и рендерирање од Анхоч ама ќе почекам уште малце кај било кај небило.
Така е, времето е релативно, година-две ќе поминат дур да трепнеш.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
91
61
Така е, времето е релативно, година-две ќе поминат дур да трепнеш.
Неубава работа... Можиш да ми предложиш графичка за 3Д моделирање/рендерирање, претежно за ArchViz. 3DSMAX + Vray и Unreal Engine 4/5. Колку што се разбирам најголем удел има процесорот и VRAM-от :unsure:
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,207
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Прашањево не е за flame war..

Дали знаете уште колку време ќе може да се копа Етереум?
Декември се активира дификлти бомб, но рекоа на последен дев состанок дека ќе ја одложат, поради недостаток на време. Според информацииве што ги имам од хадсон ерик и останативе девс, оптимистички крај март, реално средина на 2022. Се зависи од тоа дали ке излезе некој баг на тестнет или не. Ако нема багови и оди се по план одприлика за 9 месеци од денес би требало да прекине да се копа ЕТХ.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,207
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Кога ќе прекине да се копа после како ќе има нови коини?
Наместо инфлацијата и наградата да ја земаат копачи со графички картички, ќе ја земаат валидатори со заклучен ЕТХ. Во ЕТХ ПоС, етериумот ти заработува етериум, а досега, графички ти заработуваа етериум.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,302
1,751
Наместо инфлацијата и наградата да ја земаат копачи со графички картички, ќе ја земаат валидатори со заклучен ЕТХ. Во ЕТХ ПоС, етериумот ти заработува етериум, а досега, графички ти заработуваа етериум.
Има некоја валута што моментално функционира на ПоС?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,207
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,400
3,687
Битола
Неубава работа... Можиш да ми предложиш графичка за 3Д моделирање/рендерирање, претежно за ArchViz. 3DSMAX + Vray и Unreal Engine 4/5. Колку што се разбирам најголем удел има процесорот и VRAM-от :unsure:
Најмногу удел има графичката со промените што ги направија VRay откако се префрлија на GPU-based rendering. Деновите кога процесорот беше магарето за рендерирање се поминати. Фирмите земаат 3090ки во нивните рендер фарми бидејќи беа/се најисплатливи за таа работа.
 

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
272
164
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
На пролет наредната година ќе имате Сафирки Нитро плус и XFX RX570/580 по 3к.
Трпение Спасение. :cool:
Тепаат кој нејќе.
8гб се најпрофитабилни за етериум, но после етериум ќе копаат ETC, ERG, RVN така да во најдобар случај ќе добиеш 8гб графичка по цена од 4гб.
 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,123
3,011
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Тепаат кој нејќе.
8гб се најпрофитабилни за етериум, но после етериум ќе копаат ETC, ERG, RVN така да во најдобар случај ќе добиеш 8гб графичка по цена од 4гб.
Не иде тоа така, ако падне профитабилноста, паѓа за сите коини, t.e когс ќе доеш брејк ивен, колку копаш толку струја плаќаш, тогаш сите графички ке идат по 3000 денари. И оди се правопропорционално, ако падне исплатливоста на етерум паѓа на сите коини, како шо моеш да ја видиш денеска берзата крвари насекаде не само на етх.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,170
4,514
Ethermine
www.facebook.com
Не иде тоа така, ако падне профитабилноста, паѓа за сите коини, t.e когс ќе доеш брејк ивен, колку копаш толку струја плаќаш, тогаш сите графички ке идат по 3000 денари. И оди се правопропорционално, ако падне исплатливоста на етерум паѓа на сите коини, како шо моеш да ја видиш денеска берзата крвари насекаде не само на етх.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не ме разочарувај и ти сеа...
Еве што ако е падната цената секаде кога у количина на етх повеќе се копа. Скоро иста заработка вадаат 1 месец сите карти. Така да ако падне цената на криптото а со самото тоа и паѓа тежината до некаде колку да амортизира загуба.
 

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
48
63
Малце надвор од темата сте со криптово, паѓало, што да копаме итн.
А да не зборам што луѓето како вас ја доведоа ситуацијата до дереџе да не можат да си купат графичка по нормална цена за гејмање. Имате соодветна тема за тоа и часкајте си таму за лопата мотика шах мат :)
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,170
4,514
Ethermine
www.facebook.com
Па самата поента на тоа погоре што го пишав е токму за графикиве.
И мене ми се скапи па ги купувам :) Копам со нив пола година/година вреде додека е исплатливо , ги исплаќам парите и графичките ми се гага после.
Гејмери : Купете си и 3070, 3080 , 5700хт , додека не гејмате копајте ги . За 6-7 месеца тие ке ви бидаат за 70% поефтини отколку што сте ги земале .
Не правете се невини хахах
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,207
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Малце надвор од темата сте со криптово, паѓало, што да копаме итн.
А да не зборам што луѓето како вас ја доведоа ситуацијата до дереџе да не можат да си купат графичка по нормална цена за гејмање. Имате соодветна тема за тоа и часкајте си таму за лопата мотика шах мат :)
Што графичка бе планираш да купиш другар, и по која цена, ке ти најдам по фабричка цена. Само да се кукало, кој сакал графичка за гејминг веќе купил.
 

Goddzila

Gaining Experience
15 март 2018
48
63
Што графичка бе планираш да купиш другар, и по која цена, ке ти најдам по фабричка цена. Само да се кукало, кој сакал графичка за гејминг веќе купил.
Другар, купил оној кој има да даде повеќе пари него што вреди производот.
Инаку ако нудиш графички пиши у порака што имаш и колку бона.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
91
61
Другар, купил оној кој има да даде повеќе пари него што вреди производот.
Инаку ако нудиш графички пиши у порака што имаш и колку бона.
Поарно купи си нова графичка отколку некоја што е користена за копање. Не оди долго таква графичка
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,682
Мислења
862,299
Членови
30,042
Најнов член
Vilip
На врв Дно