• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
590
725
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
па да, сега ќе ги дава за 1,5 - 2 :rolleyes:
Абе он ако сака и за безпари нека ви го дава,мене ми е скроз сеедно :)

Муабетот ми е дека голем процент од луѓето сфатија дека копањево(а со тоа и цените на графичките) циклично се менува.
Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
1624865664082.png

Се надевам дека имаат само една на залиха колку да е зелено.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Не се лоши цениве


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
21
51
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
AULA Killing the Soul
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Баш одлично :) Следно со дигитрони нека почнат да копаат мме :)
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,449
Ethermine
www.facebook.com
Во Украина пронајдени фарми составени од PS4
Досеа ме прашуваа дали се копани графичките... Сеа ко ке сакам да купувам пс4 или пс5ка ке ги прашувам дали е копано.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,465
4,650
Ако се копани, наместо 1000, треба да му понудиш 1300 евра.

Sent from my Samsung S20 FE
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,085
1,856
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Многу ме интересира како го постигнале ова. Сигурно е линукс кернел благодарение на х86, ама тоа треба сериозно мислење како да го компајлираш и дитрибуираш на 5000+ конзоли (и сето тоа да биде стабилно и со мониторинг). Алал вера.

1626369274227.png
1626369289035.png
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,085
1,856
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
1000+ евра за мидрејнџ графичка не фала


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не ја гледајте актуелната цена, гледај те го трендот, ако не грешам ова е најдобра цена за не LHR верзија на пазаров досега.
Во овој момент е битно што се повеќе фирми имаат лагер и цените се во благ но постојан пад.
За нормални цени ќе почекаме уште малце
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,449
Ethermine
www.facebook.com
Не ја гледајте актуелната цена, гледај те го трендот, ако не грешам ова е најдобра цена за не LHR верзија на пазаров досега.
Во овој момент е битно што се повеќе фирми имаат лагер и цените се во благ но постојан пад.
За нормални цени ќе почекаме уште малце
Ако е за мининг осакатени се и овие... Копаат мн помалце од 3060ти , 3070 8гб non-LHR. Односно 37мх/сек наспорти 60-63мх/сек.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,085
1,856
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Не ја разбирам поентата на овие LHR верзии ако сеуште се неразумно скапи за гејмери а истовремено се осакатени за копачи. Чуму се ?
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,449
Ethermine
www.facebook.com
За гејмери хахах.
Инаку Ако веќе фрлам пари толку , сакам бар да ги ископам пола пари со таква и да ми дојде упола цена...
Би препорачал на гејмериве ако веќе купуваат нова карта да се насочаат кон non-LHR верзиите , што знаеш може и по 1 година да вредаат исти пари како досеа со 580ките.
LHR верзиве некако нема да држаат цени многу и мн ке бидаат мали шансите за шиткање на копачи во догледна иднина.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
За гејмери хахах.
Инаку Ако веќе фрлам пари толку , сакам бар да ги ископам пола пари со таква и да ми дојде упола цена...
Би препорачал на гејмериве ако веќе купуваат нова карта да се насочаат кон non-LHR верзиите , што знаеш може и по 1 година да вредаат исти пари како досеа со 580ките.
LHR верзиве некако нема да држаат цени многу и мн ке бидаат мали шансите за шиткање на копачи во догледна иднина.
А како што читав (и колку разбрав незнам), LHR верзиите само на ETH се лимитирани? Други алгоритми како што сфатив си цепаат без проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,431
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно