• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,327
3,017
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Аха, под претпоставка дека цената на Етереумот ќе остане тука кај што е.

А колку се шансите да остане тука кај што е?
Потполно иста како шансата да остане тука кај што е, или да отиде в'ченки.
Ама, цената на етериумот нема толку да смени, колку што ќе смени еип 1559. Ете види колку етериум гори на тестнет :)
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
224
218
Потполно иста како шансата да остане тука кај што е, или да отиде в'ченки.
Ама, цената на етериумот нема толку да смени, колку што ќе смени еип 1559. Ете види колку етериум гори на тестнет :)
Не сум во тек баш, кажи ни која е новата формула и колку ќе се смени?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,327
3,017
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Flat fee ќе се наплаќа, што го диктира алгоритмот, и тоа ќе се гори, не иде кај копачите. Ако стајш тип, ќе оди кај мајнерот, ако не ништо.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
224
218
Flat fee ќе се наплаќа, што го диктира алгоритмот, и тоа ќе се гори, не иде кај копачите. Ако стајш тип, ќе оди кај мајнерот, ако не ништо.
Го знаеме тоа, туку зошто мислиш дека мајнерот ќе добива сега помалку или повеќе?

Ако не ги знаеш точните параметри неможеш да одговориш, зависно од параметрите може да биде и повеќе и помалку.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,327
3,017
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Го знаеме тоа, туку зошто мислиш дека мајнерот ќе добива сега помалку или повеќе?

Ако не ги знаеш точните параметри неможеш да одговориш, зависно од параметрите може да биде и повеќе и помалку.
Точно, не ги знам баш точните параметри. Ама факт е дека нема веќе да папате гас, туку дел од тоа, и дел ќе гори. И нема забегување со trx fees, па народ да става еден куп само за да му пројде.
Ти мислиш дека повеќе ќе заработуваш?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,175
1,762
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Flat fee ќе се наплаќа, што го диктира алгоритмот, и тоа ќе се гори, не иде кај копачите. Ако стајш тип, ќе оди кај мајнерот, ако не ништо.
Не менува апсолутно ништо. Основна награда е 2 ЕТХ по блок, и моментално без 1559, е околу 2.2-2.4 етх по блок. Со 1559 би било околу 2.05-2.1 етх по блок, што е 5-10% помала заработувачка. Ако ради оваа надоградба цената на ЕТХ скокне, макар и 20-30%, уште поисплатливо би било копањето :)


Одамна поминаа тие времиња каде блоковите беа 5+ ЕТХ, или провизија од трансакции 3 етх по блок
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,327
3,017
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Не менува апсолутно ништо. Основна награда е 2 ЕТХ по блок, и моментално без 1559, е околу 2.2-2.4 етх по блок. Со 1559 би било околу 2.05-2.1 етх по блок, што е 5-10% помала заработувачка. Ако ради оваа надоградба цената на ЕТХ скокне, макар и 20-30%, уште поисплатливо би било копањето :)


Одамна поминаа тие времиња каде блоковите беа 5+ ЕТХ, или провизија од трансакции 3 етх по блок
Ова не вика 0.1 баш Watch Ethereum Burn: EIP-1559

Ќе видиме tho, ситно е.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,175
1,762
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ова не вика 0.1 баш Watch Ethereum Burn: EIP-1559

Ќе видиме tho, ситно е.
Отвори ги блоковите и види колку GWEI плаќаат по блок, 400+ GWEI. Ко за споредба, блокови со 400+ гвеи тежат околу 5+ Етери, од кои 2-3 се горат. Стрес тест прават. Се е ова на тестнет.
Во реалност Мрежата моментално е 13-20 Гвеи, и се собираат се на се, 0.2-0.4 Етери од трансакции по блок. Да бевме сега Март, кога просек блоковите тежеа 4+ етери, и да ни горат од нив 1.2-1.5 и да добиваме околу 2.5, ќе болеше. Реалност е со flashbots, sidechains, MEV, i L2 kako Optimism i Arbitrum, мрежата веќе се растерети, и копачите веќе го доживеаа тој ЕИП ефект, пред време, пред месец и нешто. Еве и по табелава кај мене се приметува тоа.

1624542962036.png
Заработката е веќе падната 50-60% од март. Но за нубарите што почнаа да копаат тоа се е небитно, колку етх се копа. Битно за нив е цифрата во долари што ја пратат дневно.
0.1 ЕТХ на 4000 долари е 400 долари на ден.
0.2 ЕТХ на 2000 долари е 400 долари на ден.
Со горењето на ЕТХ цената може да расте, бидејќи ова секако е шпекулативен маркет. На крај ќе испадне, копаш упола коини, со иста вредност.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,327
3,017
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
590
725
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
Ако стварно дојдат цените на графичките во нормала, тогаш 580-ка исцрпена во два циклуси колку ќе вреди?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,327
3,017
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Само новајлиите во копањево се доволно глупи да ги продаваат картите по смешни цени,па за година дена пак да ги купуваат за по 500 евра.

Мислам дека таа лекција е научена.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
Само новајлиите во копањево се доволно глупи да ги продаваат картите по смешни цени,па за година дена пак да ги купуваат за по 500 евра.

Мислам дека таа лекција е научена.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Ако е Пане новајлија - ја незнам кој е OG копач ...
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
972
966
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Конечно има надеж за враќање во нормала и стопирање на заблудава наречена копање. Луѓе што лично ги познавам заложуваа имоти и наседнаа на оваа превара.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
857
orgrimar
Само новајлиите во копањево се доволно глупи да ги продаваат картите по смешни цени,па за година дена пак да ги купуваат за по 500 евра.

Мислам дека таа лекција е научена.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
taka je
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,436
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно