• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,824
1,920
Јас сум сигурен дека 90% од кукачите и плачковците на темава само кукаат и плачат. Сега да има 3080 за 300€, пак ќе кукаат дека е многу пари и дека треба да е 100€, или дека на такви посветени гејмери, државата треба да им додели барем по една картица, ама и тогаш ќе биде проблем, оти конфигурациите им се преслаби за таква картица да функционира ко што треба...

Позната појава е во фиромијава, кукање и плачење заради самото кукање и плачење.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Јас сум сигурен дека 90% од кукачите и плачковците на темава само кукаат и плачат. Сега да има 3080 за 300€, пак ќе кукаат дека е многу пари и дека треба да е 100€, или дека на такви посветени гејмери, државата треба да им додели барем по една картица, ама и тогаш ќе биде проблем, оти конфигурациите им се преслаби за таква картица да функционира ко што треба...

Позната појава е во фиромијава, кукање и плачење заради самото кукање и плачење.
Ај не кукај :)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,149
3,623
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Јас сум сигурен дека 90% од кукачите и плачковците на темава само кукаат и плачат. Сега да има 3080 за 300€, пак ќе кукаат дека е многу пари и дека треба да е 100€, или дека на такви посветени гејмери, државата треба да им додели барем по една картица, ама и тогаш ќе биде проблем, оти конфигурациите им се преслаби за таква картица да функционира ко што треба...

Позната појава е во фиромијава, кукање и плачење заради самото кукање и плачење.
Брат да е 300 евра ќе си земам уште една :) да би се симнала на пример 3080Ti на околу 70 000 ден ко би дошла кај нас, би апгрејдал од 3080кава. Ама нема
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,551
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Јас сум сигурен дека 90% од кукачите и плачковците на темава само кукаат и плачат. Сега да има 3080 за 300€, пак ќе кукаат дека е многу пари и дека треба да е 100€, или дека на такви посветени гејмери, државата треба да им додели барем по една картица, ама и тогаш ќе биде проблем, оти конфигурациите им се преслаби за таква картица да функционира ко што треба...

Позната појава е во фиромијава, кукање и плачење заради самото кукање и плачење.
Те нема те нема и ќе се убациш со некоја глупост :D
 

Aztec

Intern
7 јуни 2020
7
9
Јас сум сигурен дека 90% од кукачите и плачковците на темава само кукаат и плачат. Сега да има 3080 за 300€, пак ќе кукаат дека е многу пари и дека треба да е 100€, или дека на такви посветени гејмери, државата треба да им додели барем по една картица, ама и тогаш ќе биде проблем, оти конфигурациите им се преслаби за таква картица да функционира ко што треба...

Позната појава е во фиромијава, кукање и плачење заради самото кукање и плачење.
Па искрено да почнат денес да се продаваат по 300€, и јас би се замислил за уште 1-2 плус без разлика што не ми требаат и што кукам кон копачите кои земаат по минимум 5-10 успут на врвење покрај продавница. Нешто што немало да го размислувам во нормални околности (па и во нормални 300€ за xx80 ќе те замисли). Од кај да знам, утре може повторно да имаме некое вакво сценарио па да си имам неколку резерва, вреди за тие пари.

Е до таму е стигната ситуацијата со побарувачката и нестабилноста на пазарот така да не би рекол оти кукањето е тотално без причина кај поголем дел :)

PS. Некаде, во некој паралелен универзум сличен како овој горе (300€ за 3080)...
Копачите место да копаат коини сега копаат песок за производство и продажба на графички (ETH е усвари револуционерен блупринт за all-in-one DIY GPU Home Fabrication). Пазарот е презаситен и гејмерите не знаат што попрво да купат.
Nvidia е на раб на банкрот поради огромната конкуренција и почнува да ги дава 3080ките за 300€, а се почесто и во bundle со Мајнкрафт во очаен обид да го задржи пазарот. AMD и во овој универзум имаат ужасни драјвери. Интел конечно после долги години прави транзиција од 14nm производство... на 22nm.
Светот се соочува со недостаток на песок. Земјите од Северна Африка и Блискиот Исток под притисок на УНЕСКО ги затвараат границите за копачите од Европа кои чекаат со кофите за влез. Одење на плажа и турање плоча станува привилегија на богатите...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,612
14,605
Многу ми е мака и јанѕа ме јаде заради тоа што е забрането да се коментира во огласи. Јас да сум админ на форумов би дозволил коментари и тоа само во огласи со безобразни цени.

Конкретно во огласи за графички со ретардирани цени и коментари кои ти ја навредуваат интелегенцијата

Од коа е купена користена за гејминг до пред 6 месеци. Гаранција нема“
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,448
Ethermine
www.facebook.com
3. Koristena samo za gejming ( Dodusa poslednite 3-6 meseca za gejming se koristela )
A od prethodno 2 godini u vizbi vlazni kopana.
Многу ми е мака и јанѕа ме јаде заради тоа што е забрането да се коментира во огласи. Јас да сум админ на форумов би дозволил коментари и тоа само во огласи со безобразни цени.

Конкретно во огласи за графички со ретардирани цени и коментари кои ти ја навредуваат интелегенцијата

Од коа е купена користена за гејминг до пред 6 месеци. Гаранција нема“
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,448
Ethermine
www.facebook.com
Пане немаш ти ваков оглас. Или имаш?
Мислам дека иам , не ми текнува. Али сум имал милион случаеви кога сум откупувал карти да ми викале дека се користени за мајнинг 6 месеца само :)
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,612
14,605
Мислам дека иам , не ми текнува. Али сум имал милион случаеви кога сум откупувал карти да ми викале дека се користени за мајнинг 6 месеца само :)
Не знам. На форумов ретко ја следам сценава со користени графички.
Колку што ми е мене познато и колку што сум видел ти немаш „жими се не е копана“ огласи
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,465
4,650
Прв газда, не е увезена, 170к поминати акоѕе дизел, 130к ако е бензин. :)

Се сеќавам дека еден продаваше НОВА GTX 970 4Gb за мислам 400/450 евра.. Шта речи.

Sent from my Samsung S20 FE
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,085
1,856
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Најболи се оние малце суптилни огласи, на пример со заменска форма за термин копани, со ,,користени,, или продавам во еднина 580 -ка или што и да е, а продава 10 карти.
Со задолжителна слика од графичката во конфигурација каде таа едната строго за гејминг се користела.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,612
14,605
Ова многу ме потсетува на 90-те кога одевме во Белград на автопазар по Југовци (по EFI Конкретно) па на забелешката дека колава има фарбан покрив и хауба (од авион се гледаше) типов вика

„Пао је цреп са терасе“

:ROFLMAO:
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
Ајде ајде,,ќе биде ефтини графички уште малку кај и да е , секој ден по некоја графичка има за продавање - да искористат додека цената не им паднала - уште малку па ќе бираме ...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
EIP1559 за 4 дена. После тоа ќе знаеме шо графички ќе се купуваат.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
248
296
Прв газда, не е увезена, 170к поминати акоѕе дизел, 130к ако е бензин. :)
Toa што за коли беше "баба ја возела," за графички ти е "стриктно за гејминг користена, но поради обврски, не е пуштена 6 месеци."
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Почнаа да паѓаат цените на картиве.
Еве еден пример:
Screenshot_20210621-205027_Facebook.jpg
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,824
1,920
Те нема те нема и ќе се убациш со некоја глупост :D
Боли вистината, дека "гејмери" се во суштина плачковци. Тие што се гејмери си купуваат и си гејмаат.
Тие што се плачковци, си плачат.
Нит ќе купат графичка, нит гејмаат. Ама добро е за муабет пред кооперација, како некој ќе беше најбољи гејмер у свет, ама графички немаше.
Мора да се гејма на 300 фрејма брат, не знаеш, така си појак у стратегии...
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Боли вистината, дека "гејмери" се во суштина плачковци. Тие што се гејмери си купуваат и си гејмаат.
Тие што се плачковци, си плачат.
Нит ќе купат графичка, нит гејмаат. Ама добро е за муабет пред кооперација, како некој ќе беше најбољи гејмер у свет, ама графички немаше.
Мора да се гејма на 300 фрејма брат, не знаеш, така си појак у стратегии...
Стварно, работава е out of reality.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Боли вистината, дека "гејмери" се во суштина плачковци. Тие што се гејмери си купуваат и си гејмаат.
Тие што се плачковци, си плачат.
Нит ќе купат графичка, нит гејмаат. Ама добро е за муабет пред кооперација, како некој ќе беше најбољи гејмер у свет, ама графички немаше.
Мора да се гејма на 300 фрејма брат, не знаеш, така си појак у стратегии...
Господине, ова е КАМ маркет.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
157
140
Добра цена но, пријател од Хонг Конг си зеде strix 3080 Ti OC edition за 1250e.
Ај можи и кај нас ќе се нормализираат цените.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,149
3,623
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Боли вистината, дека "гејмери" се во суштина плачковци. Тие што се гејмери си купуваат и си гејмаат.
Тие што се плачковци, си плачат.
Нит ќе купат графичка, нит гејмаат. Ама добро е за муабет пред кооперација, како некој ќе беше најбољи гејмер у свет, ама графички немаше.
Мора да се гејма на 300 фрејма брат, не знаеш, така си појак у стратегии...
Гејмер сум. Не сум плачко. Купив графичка. Ова изјавава "така си појак у стратегии" е инфантилна и доаѓа од чоек шо само јади слатки, потпалува небитни огнови и нема врдка од хардвер.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,448
Ethermine
www.facebook.com

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,454
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно