• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Надувани цени на графичките заради mining

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.818
Мелмак
Дали тврдиш дека тие што имаат највеќе од валутата нема да имаат најголема гласачка моќ според овие механизми? Ако да тогаш да погледнам, ама нема никаква логика да тие што имаат најголем дел од валутата се согласат на тоа.

Мене ми изгледа ко да е само уште еден механизам кој може да го злоупотребат тие со највеќе stake - ако има механизми да други си го комбинираат stake-от тогаш истите механизми може и тие со најголем удел да ги искористат и да имаат абсолутно мнозинство и да си гласаат што и како сакаат.

Ако не ти е проблем сподели како би се спречило се ова во кратки црти.
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
441
542
Недојдија
Абе не е точно тоа што го збориш, си има механизми со кои се спречува ова - slashing, скалабилност на наградите, пулови итн..

Гледај и читај постручни материјали од луѓето кои се занимаваат со технологијата, не од некои јутубери што прават визуелни новели за views.
Eве видео не од 2, него од 3 саата, ова е 10 пати повредно од тоа твоето:

View: https://youtu.be/XW0QZmtbjvs
Одговори кратко и јасно.
Кое фајде го имаме сите ние луѓето од криптото и кое е покритието?
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
985
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD RX 6900 XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Значи некаде 15-20 јуни ќе лапаме 3070ки за 280-350 евра.

Кој бараше 3070 за 250-350е?


 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
441
542
Недојдија
Кој бараше 3070 за 250-350е?


У право време нашол да го реактивира огласо.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
687
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Дали тврдиш дека тие што имаат највеќе од валутата нема да имаат најголема гласачка моќ според овие механизми? Ако да тогаш да погледнам, ама нема никаква логика да тие што имаат најголем дел од валутата се согласат на тоа.

Мене ми изгледа ко да е само уште еден механизам кој може да го злоупотребат тие со највеќе stake - ако има механизми да други си го комбинираат stake-от тогаш истите механизми може и тие со најголем удел да ги искористат и да имаат абсолутно мнозинство и да си гласаат што и како сакаат.

Ако не ти е проблем сподели како би се спречило се ова во кратки црти.

Да тие со поголем удел имаат поголема моќ. Буквално се измеѓу чекан и наковална, затоа патем 4-5 години го спремаат преодот од PoW во PoS. Дилемата односно трилемата помеѓу скалибилност, децентрализација и сигурност на мрежата до сега никој ја нема решено. Ако сакаат децентрализација сигурноста опаѓа зошто нодовите или валидаторите ќе треба да бидат во голем број, но тогаш имаат проблем што некој со голем удел (или hash power) може да им направи напад на мрежата. Со други зборови, не може мрежата да биде децентрализирана и безбедна во исто време.

Чисто се сомневам дека и за наредната презакажана дата ќе прејдат на PoS. 5 години е истиот муабет и само го одложуваат, така да ако некој таму се гледа спас за поевтинување на графичките, лично мислам (не тврдам) дека е лажна надеж. Ете и Етереум да се префрли на PoS, има други валути што се копаат. Друго е што еве и да стане не профитабилно, ќе помине одредено време и пак ќе стане профитабилно копањето.

Стабилизирање на производството на графички е единствениот начин овој проблем да се реши на долг рок. Интел тука може да одигра добра улога со тоа што гради 2 фабрики, една во Америка една во Европа, плус влегуваат во пазарот на графички. TSMC исто градат фабрика во Америка и планираат втора во Европа. Но овие фабрики нема да бидат пуштени во употреба да 2025 и тоа ако се оди по план.

Краткорочен спас може да биде актуелната економска ситуација, што според вчерашното излагање на Powell од Федералната резерва планирааат да ја решаваат на начин кој што ќе влијае негативно на пазарите за акции а со тоа и на криптото. Но не даде конкретни бројки и дати, освен дека во Март ќе одлучуваат во зависност од тоа колкава ќе биде инфлацијата. Кој знае што ќе каже во Март и како ќе реагираат берзите на тоа. А дотогаш очекувам и берзи и крипто и све да иде де нагоре де надолу, ќе скокне 10% - ајде moon 200к Биткоин, ке падне 10% - готово крашира оди под 10к...
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Дали тврдиш дека тие што имаат највеќе од валутата нема да имаат најголема гласачка моќ според овие механизми? Ако да тогаш да погледнам, ама нема никаква логика да тие што имаат најголем дел од валутата се согласат на тоа.

Мене ми изгледа ко да е само уште еден механизам кој може да го злоупотребат тие со највеќе stake - ако има механизми да други си го комбинираат stake-от тогаш истите механизми може и тие со најголем удел да ги искористат и да имаат абсолутно мнозинство и да си гласаат што и како сакаат.

Ако не ти е проблем сподели како би се спречило се ова во кратки црти.
За да злоупотребиш треба да имаш 51% од стејкот а тоа е скоро невозможно. Доколку сепак се детектира таков обид, или било каков друг вид на манипулација има безбедносен протокол што ќе го изгори криптото на напаѓачот и ќе го исклучи од мрежата (slashing).

Да тие со поголем удел имаат поголема моќ. Буквално се измеѓу чекан и наковална, затоа патем 4-5 години го спремаат преодот од PoW во PoS. Дилемата односно трилемата помеѓу скалибилност, децентрализација и сигурност на мрежата до сега никој ја нема решено. Ако сакаат децентрализација сигурноста опаѓа зошто нодовите или валидаторите ќе треба да бидат во голем број, но тогаш имаат проблем што некој со голем удел (или hash power) може да им направи напад на мрежата. Со други зборови, не може мрежата да биде децентрализирана и безбедна во исто време.
Може, се вика Casper Finality Protocol.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.818
Мелмак
Значи не зборам само за злоупотреба. Еве големина на блок коа се гласа колкава да биде - 1% од сопствениците ќе имаат гласачка моќ колку 99% од останатите - односно како ќе сакаат тие со најголем стејк така ќе се движат одлуките.
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.570
2.006
Јас пак ќе кажам тотално е глупост и POS не за нас обичните луѓе туку за тие што уствари имаат валути - пошо тие шо ќе имаат најголемо парче од колачот ќе имаат најмногу гласови во што во иднина ќе се случува. Тие што имаат малку ќе треба да прават унии и да гласаат прво во самата унија за кој е нивниот став, па после тој став да се натпреварува со тоа што сакаат големите играчи.

Со други зборови најбогатите ќе диктираат, и не знам како тоа е „free“, децентрализирано или поарно од банкарскиот систем. Бетер е во секој поглед, пак ќе кажам ко шо објаснуваат и на подолго во тоа видеото од 2 саати крипто не решава ни еден од проблемите на модерната економија и валути туку само ги reinvent-ува - ко да се вратиш во времето пред банки и да видиш дека пак на исто ќе стигнеш пошо проблемот се уствари човечките навики и желби и аллност.

Затоа сметам дека нема никогаш да оди на POS пошо тоа само ќе го забрза падот. А и ако не отиде делот со тоа дека нема уствари финансиско покритие за вакви надувани вредности на криптото - односно реалноста дека коа ќе пробаат повеќемина да искешираат нема да има купци и нема тетери и метери да имаат покритие доволно...

Значи не ми е јасно како не е очигледно колку е ризична инвестиција се ова. Секако ко во секоја коцка и шема и бизнис - има играчи кои ќе ќарат и кои ќе го изиграат системот, но обичните луѓе шо влегле само заради хајп и посебно тие што се коцкале со се шо имаат без да разбираат нешто многу - дебело ќе платат за задоволството на попаметните играчи.

А кои се паметните играчи ќе се види на крај - тие шо ќе се осеќаат ко да ќариле и покрај се дефинитивно биле попаметни. Тие што ќе се осеќаат ко да животот им завршил дефинитивно ќе се меѓу тие што загубиле и не за џабе на редит коа се дешава таков пад одма се пинуваат линии за помош од психијатри...

Не е заебанција никако ама преголем филм е дека е нешто шо е иднина и као сите ќе ќарат. Не може сите да ќарат во систем каде сите се алчни и каде не се продава ништо за да расте вредноста.
Како е ова поврзано со тоа што го зборувам. И нормалната берза знае да биде надувана и да има падови. Поентата е дека тотално се зависи од човекови шпекулации и дека ова е само ептен пренадуван балон кој е далеку помалку покриен од пазарот на акции и било што друго, а поборниците го промовираат ко да е нешто што е подобро од и замена за моменталните системи.

Не е. Бетер шема, исти играчи, друго пакување. Најпрост пример е дека тој од wofl of walstreet шо го крашна пазарот на акции сеа си фура крипто. Али ајде доста објаснував која е корелацијата на работиве, јас се помирив дека нема да видиме графички во наредни 3 години и ако ептен ми цркне графичка или нешто планирам интегрирана во процесор да купам.

Ич ама ич немам намера да бидам врзан за исходот од некои си шеми. Ќе си траам, како ќе биде така. Јас знам и на намалена резолуција и графички сетинзи да играм, а и да не играм уопште.

Ова што го зборуваш како е различно од обичната берза? Дури и кога не е “надувана“ нема покритие за акциите. Исто како што банките ги немаат сите пари што ги чуваат.

Од каде ти е ова Белфорт дека го крашнал пазарот?
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5.798
6.818
Мелмак
Значи не знам шо дебатираш? Истото го велам и јас - тоа што сите тврдат дека крипто е нешто подобро од банкарскиот систем или берза тотално не е точно. Успеале толку енергија да потрошат за нешто шо веќе постои и дефакто работи поефикасно со поголем обрт на трансакции и со истите маани.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
687
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Вакви протоколи ги има еден куп, секој има издадено некои технички папири и тврди дека има решение, но никое до сега не е спроведено во практика колку што знам. Ако сум грешка слободно исправи ме. Комплетна транзиција кон PoS а со тоа и децентрализација, под услов ова да работи како што им е предвидено ќе им трае минимум 2 години по нивниот roadmap. Сакам да кажам, напишан теоретски технички папир не е доказ дека ќе биде спроведено во практика и дека ќе работи онака како што се тврди во него. Сето тоа останува да се види. Ден денес како што стојат работите Етереум (скоро без исклучок и сите други крипто валути) се ептен централизирани.

И ова што го зборуваш како е различно од обичната берза? Дури и кога не е “надувана“ нема покритие за акциите. Исто како што банките ги немаат сите пари што ги чуваат.

Не е исто. Ако фирма што издала акции пропадне, истата се ликвидира, колку толку ќе се врати дел од вредноста која ќе се распредели по акционерите пропорционално спрема нивниот удел (откако прво ќе се исплатат долговите). Ти кога купуваш акција си косопственик на фирма и има закони според кои ќе си добиеш дел од ликвидацијата на фирмата, под услов да остане нешто после исплата на кредиторите. Ако фирмата дојде до пропаст, ти сам си крив што не си го согледал тоа порано или не си имал финансиски советник. Ако пропадне Биткоин, што ќе ликвидираш, на која врата ќе тропнеш, кој закон те штити макар и минимална заштита да е? Само мајнерите можат да си продадат опрема ако не за друго барем за делови. Kога купуваш Биткоин не ти следува ни цент од продадена мајнерска опрема, ти не поседуваш ништо опипливо што има вредност и никој ништо не може да ти гарантира ниту закон кој ќе те штити.

Ова за банките е класична дезинформација од биткоин брос и компанијата од дечиња што се прават експерти на јутјуб, ги знаеш оние со отворени усти и 200к биткоин секогаш кога биткоин ќе мрдне 5% нагоре. А везе нема, слушнале не разбрале.

Банките ги имаат парите, но не се должни 100% да ги држат во резерва. Обично држат 10-20% од парите во зависност од законите на државата, а со другите нудат банкарски услуги како кредити итн. Проблемот настанува кога банките голем број лица/фирми ради X економски причини стануваат неспособни редовно да си ги исплаќаат долговите и во исто време нивната клиентела сака да си повлече повеќе пари одколку што имаат во резерва. Но затоа пак тие можат да се договорат со централната банка да им позајми со цел да останат солвентни, како што на пример се случи во 2008 година во голем дел од светот. Никоја банка не си принта сама свои пари, туку позајмува од централна банка и после ги враќа со одредена каматна стапка, а тебе ти препродава кредит со поголема каматна стапка. Секоја држава гарантира покритие до одредени суми во случај некоја банка (ако е на листа на одобрени банки во централната банка) да пропадне. Освен тоа имаш и осигурување за банкарски депозити. Вакво нешто во крипто не постои. Ниту има одобрени крипто ниту не одобрени, нит пак има некакво осигурување што можеш да си го купиш.

100% сигурност нема никаде, но поентата ми е дека сепак е различно и малку посигурно на обична берза и традиционални банки.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.992
Само тие што работат во банка и се против крипто системот можаат вакви глупости во темава да се изнатрескаат.

@toshex е дел од главните акционери и дел од управен одбор на Унибанка.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
704
949
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Вакви протоколи ги има еден куп, секој има издадено некои технички папири и тврди дека има решение, но никое до сега не е спроведено во практика колку што знам. Ако сум грешка слободно исправи ме. Комплетна транзиција кон PoS а со тоа и децентрализација, под услов ова да работи како што им е предвидено ќе им трае минимум 2 години по нивниот roadmap. Сакам да кажам, напишан теоретски технички папир не е доказ дека ќе биде спроведено во практика и дека ќе работи онака како што се тврди во него. Сето тоа останува да се види. Ден денес како што стојат работите Етереум (скоро без исклучок и сите други крипто валути) се ептен централизирани.Не е исто. Ако фирма што издала акции пропадне, истата се ликвидира, колку толку ќе се врати дел од вредноста која ќе се распредели по акционерите пропорционално спрема нивниот удел (откако прво ќе се исплатат долговите). Ти кога купуваш акција си косопственик на фирма и има закони според кои ќе си добиеш дел од ликвидацијата на фирмата, под услов да остане нешто после исплата на кредиторите. Ако фирмата дојде до пропаст, ти сам си крив што не си го согледал тоа порано или не си имал финансиски советник. Ако пропадне Биткоин, што ќе ликвидираш, на која врата ќе тропнеш, кој закон те штити макар и минимална заштита да е? Само мајнерите можат да си продадат опрема ако не за друго барем за делови. Kога купуваш Биткоин не ти следува ни цент од продадена мајнерска опрема, ти не поседуваш ништо опипливо што има вредност и никој ништо не може да ти гарантира ниту закон кој ќе те штити.

Ова за банките е класична дезинформација од биткоин брос и компанијата од дечиња што се прават експерти на јутјуб, ги знаеш оние со отворени усти и 200к биткоин секогаш кога биткоин ќе мрдне 5% нагоре. А везе нема, слушнале не разбрале.

Банките ги имаат парите, но не се должни 100% да ги држат во резерва. Обично држат 10-20% од парите во зависност од законите на државата, а со другите нудат банкарски услуги како кредити итн. Проблемот настанува кога банките голем број лица/фирми ради X економски причини стануваат неспособни редовно да си ги исплаќаат долговите и во исто време нивната клиентела сака да си повлече повеќе пари одколку што имаат во резерва. Но затоа пак тие можат да се договорат со централната банка да им позајми со цел да останат солвентни, како што на пример се случи во 2008 година во голем дел од светот. Никоја банка не си принта сама свои пари, туку позајмува од централна банка и после ги враќа со одредена каматна стапка, а тебе ти препродава кредит со поголема каматна стапка. Секоја држава гарантира покритие до одредени суми во случај некоја банка (ако е на листа на одобрени банки во централната банка) да пропадне. Освен тоа имаш и осигурување за банкарски депозити. Вакво нешто во крипто не постои. Ниту има одобрени крипто ниту не одобрени, нит пак има некакво осигурување што можеш да си го купиш.

100% сигурност нема никаде, но поентата ми е дека сепак е различно и малку посигурно на обична берза и традиционални банки.
Само тие што работат во банка и се против крипто системот можаат вакви глупости во темава да се изнатрескаат.
Зошто не му дадеш контра аргумент на ова погоре?
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
687
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3.292
4.638
SK
Краткорочен спас може да биде актуелната економска ситуација, што според вчерашното излагање на Powell од Федералната резерва планирааат да ја решаваат на начин кој што ќе влијае негативно на пазарите за акции а со тоа и на криптото. Но не даде конкретни бројки и дати, освен дека во Март ќе одлучуваат во зависност од тоа колкава ќе биде инфлацијата. Кој знае што ќе каже во Март и како ќе реагираат берзите на тоа. А дотогаш очекувам и берзи и крипто и све да иде де нагоре де надолу, ќе скокне 10% - ајде moon 200к Биткоин, ке падне 10% - готово крашира оди под 10к...
Тешко таа работа... Проблемот е во преголема ликвидност, премногу пари. Не е чудно што во такви услови сите сакат да држат било што освен пари, па акциите и криптовалутите скокаат нагоре. Фед решавањето на проблемот го одложуваат со непрекинато принтање пари а до кога сето тоа е можно да потрае, јас не разбирам.

Само прскање на глобалниот меур може ова да го смени.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.294
3.963
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.992
Крипто-копач на темава

„Нема врска дека криптото е криво за цените, алчни се производителите што дигаат цени, don't hate the player, hate the game"

Крипто-копач на било која тема поврзана со продажба на графички

„Цената на таа графичка е 850 евра, зашто не вади толку MH/s како оваа друга графичка која е 950 евра
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.243
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно