• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Надувани цени на графичките заради mining

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
398
670
Мрзен Ораовец
Абе дечки, очигледно е дека Пане е искусен на овоа поле, така да он знае кога е време за продавање, кога за копање. Си знае човеко шо прае. Не го закачајте безвезе.
Ја си прашав пошо ми нема смисла тоа шо го пишува. Демек вие дур кукате јас пари правам и сеа дали докажавте дека е скам, а во исто време ги испродадил риговите за дупла цена од шо ги земал во период кога профитабилноста е далеку пониска од тогаш кога ги купил.
Добар бизнис потег дефинитивно али освен шо исфлекса дека напраил пари не гледам како ги инвалидира "глупостите" шо ги изнапишале членовите во последнава година.
Пане е во играва одамна, во пирамидна шема тие шо се поблиску до врвот ќарат на сметка на сите под нив.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
испродадил риговите за дупла цена од шо ги земал во период кога профитабилноста е далеку пониска од тогаш кога ги купил.
Ги купив иста цена и иста ги продадов. Не направив дупли ќар у нив. Туку си копкав по тро.
Не ќарам дебело ја на картите ко другите што праваат :D
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
436
528
Недојдија
Ги купив иста цена и иста ги продадов. Не направив дупли ќар у нив. Туку си копкав по тро.
Не ќарам дебело ја на картите ко другите што праваат :D
Ааа Панка ја те бранам, ама ти полека се прилагодуваш на реалноста.
Туку ај тресни една бројка од ракав, колку ке бидаат картите на пролет рецимо
3070ки, 3060ки , 2070ки?
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.021
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
И од скамовите се прајт пари нели? Туку прашајте ги тие со bigcommerce до кај се, нели за 14-15 дена ги враќале инвестираните пари - Тоа ти се вика скам.
и? тоа ги оправдува скамерите??

и во bigcommerce некој измеѓу некад земал пари. сигурно уште мисли дека била одлична зделката
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Нема ништо све е распродадено. Ми останаа уште 2 карти EVGA 3090ки. Планирам за мене да си ги задржам. Тие уште ги исплаќам :confused:
Како бе уште ги исплаќаш? 6000 евра немаш да ги платиш на толку пари правење?
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
704
949
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Нема ништо све е распродадено. Ми останаа уште 2 карти EVGA 3090ки. Планирам за мене да си ги задржам. Тие уште ги исплаќам :confused:

Како е се распродадено?! А ефтини графички ти планираш или не планираш да продаваш?! :ROFLMAO:
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
Како е се распродадено?! А ефтини графички ти планираш или не планираш да продаваш?! :ROFLMAO:
Ефтини секад имало. Имаше и ефтини 3070ки ко беа нови 450-500е , па после тоа 1000 па 1100,1200,1300 и на крај 1450. И сеа прилично се ефтини за таа цена последната. Бидеќи сите имаме разни гледишта. И гејмер да беше ке купеше до пред 3-5 месеца една незаклучена 3070ка ке ја користеше 12 часа за копање додека спиеше , досеа пола пари ке ти ги вратеше и ке ти вредеше 600е сеа . Па и сеа можеш 1100-1300е да ја шитнеше. Проста математика е тоа. Ти пак имај против криптово и колку сакаш контрај се али реалноста е таква.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
704
949
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe, Seagate Ironwolf
PSU
BE QUIET! STRAIGHT POWER 80 PLUS PLATINUM
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
NVIDIA GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Benq PD3220U
OS
Windows 10
Ефтини секад имало. Имаше и ефтини 3070ки ко беа нови 450-500е , па после тоа 1000 па 1100,1200,1300 и на крај 1450. И сеа прилично се ефтини за таа цена последната. Бидеќи сите имаме разни гледишта. И гејмер да беше ке купеше до пред 3-5 месеца една незаклучена 3070ка ке ја користеше 12 часа за копање додека спиеше , досеа пола пари ке ти ги вратеше и ке ти вредеше 600е сеа . Па и сеа можеш 1100-1300е да ја шитнеше. Проста математика е тоа. Ти пак имај против криптово и колку сакаш контрај се али реалноста е таква.

Немав намера да се карам, само искоментирав на мајтап(пола вистина додуша беше). Не сме Пане сите против тебе, ценам шо продаваше тогаш ефтино и се надевам ќе има пак.
Не сум гејмер и немам интерес да вложувам во крипто. Затоа ова шо го спомнуваш и не е баш опција, времето шо би го користел да подесувам копања и слични работи ќе го користам да работам на бизниот шо веќе го имам.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.741
5.291
Другар мој кога земаше лани компјутер бараше 3060Ti, но имаше само МСИ некоја верзија, баравме Гигабајт... Вика да знаев да ја земев таа МСИ каква таква, досега ке ја исплатев дупло и ке ја изиграв како човек... Да, он е тежок гејмер, не се замара со крипто. :)
 

neobugs

Gaining Experience
11 април 2020
107
173
Ефтини секад имало. Имаше и ефтини 3070ки ко беа нови 450-500е
ех камо да имаше на старт беа 750 евра, ја се подлажав ќе почекам до нова година ќе паднат и еве сум сеа со половна RX 580 4GB користена за мајнинг
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.092
2.873
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
ех камо да имаше на старт беа 750 евра, ја се подлажав ќе почекам до нова година ќе паднат и еве сум сеа со половна RX 580 4GB користена за мајнинг
Никад не биле 450 евра.


Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
Читаш гледаш мислиш и се чудиш , како некој да завидува оти Пане прави (не прави )пари , значи ако прави ете панка ти вака така блазе тебе, ако не прави ете скам те сотреа осакатија ова она се ситат на туѓа несреќа. Па луѓенца одлучете се во животот нема успех без да се ризикува некогаш , нека ви текне на некој успешни луѓе што никогаш не се откажале од бизнис планот . Други па го колнат оти ги купува сите графички од наши маркети , па другови бе ако имаш и можиш оти да не значи еднаш вака други пут така .Секој прави како што сака заработува како што можи и на крај на ден секој има и добивка и загуба па пробува да избалансира , ама ко ке видам сите да те плукаат и да урплаат против тебе е тоа не го оправдувам како и сите што се одлучиле да мајнаат , на крај краева тој ги дал парите од вас не зел ништо .
 

deadpool

Gaining Experience
31 декември 2018
264
322
Читаш гледаш мислиш и се чудиш , како некој да завидува оти Пане прави (не прави )пари , значи ако прави ете панка ти вака така блазе тебе, ако не прави ете скам те сотреа осакатија ова она се ситат на туѓа несреќа. Па луѓенца одлучете се во животот нема успех без да се ризикува некогаш , нека ви текне на некој успешни луѓе што никогаш не се откажале од бизнис планот . Други па го колнат оти ги купува сите графички од наши маркети , па другови бе ако имаш и можиш оти да не значи еднаш вака други пут така .Секој прави како што сака заработува како што можи и на крај на ден секој има и добивка и загуба па пробува да избалансира , ама ко ке видам сите да те плукаат и да урплаат против тебе е тоа не го оправдувам како и сите што се одлучиле да мајнаат , на крај краева тој ги дал парите од вас не зел ништо .

Што графичка доби од Пане па волку да се бранело? Ајде, пофали се.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
Што графичка доби од Пане па волку да се бранело? Ајде, пофали се.
Графичка имам од Ахоч РХ 580 8г другарчо купена 2018 , од Пане немам ништо добиено ако толку те интересира.
И друга работа стави се во негова кожа малку значи него го зедов за пример оти кој и да копа мајна или како да е тој е БАБА РОГА на форумов ради него ние немаме графички во државава и тие се криви за поскапувањето , даноците , сиромаштијата и тн и тн до кога бе? а ти ако копаш и имаш профит тогаш е ок така ?
 
Последна промена:

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.113
15.941
Јас се уште немам запознато копач кој ги валоризирал сите тие силни "биткојни" за да си подобри живот.

Се што знам е дека цело време инвестираа во се помоќни и помоќни ригови.
Цело време го наведувам пријателот кој има 10 (десет) биткоини купени пред лудилово.

Каков е бе тој мајндсет да не сакаш да раситниш пола биткоин и да ја оправиш фасадата, да смениш дограма а со другата половина да си земеш автомобил. Нов или скоро нов, не е битно.

Да е рекла казала ќе употребував изрази "наводно" или "сум чул"
Овој навистина има 10. Што значи дека едно време тежел 670.000 факинг евра

Мене тоа повеќе ме фрапира од прашањето дали "Пане" прифонел кон поскапувањето на графичките или дали ни ја троши струјата.

Настрана што го боксираме како да е боксерка вреќа и само тој има муда да си ги брани ставовите јас мислам дека проблемот со цените сепак не е во "Пане". Барем не во целост
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
1.836
4.246
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Logitech MX Master 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Никој не го напаѓа Пане, сам си измислува противници. Ете прочитајте ја погоре размената со @nashio и ќе ви стане јасно. Буквално го нападна ниќим изазван :D
Он си ја најде мувата на капата и почна да употребува "gejmer" како дерогатив и да се курчи колку направил, колку заработил, колку графички продал и колку има во моментов.
Никад немав лош муабет за него, ама дечкото треба малце да си се врати во реалноста :)
Мислењето е автоматски споено:

Овој навистина има 10. Што значи дека едно време тежел 670.000 факинг евра
И сеа замисли тежи пола тоа, а другата пола му исчурила. Нит кола нит дограма...
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4.792
5.645
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.533
6.989
Никој не го напаѓа Пане, сам си измислува противници. Ете прочитајте ја погоре размената со @nashio и ќе ви стане јасно. Буквално го нападна ниќим изазван :D
Он си ја најде мувата на капата и почна да употребува "gejmer" како дерогатив и да се курчи колку направил, колку заработил, колку графички продал и колку има во моментов.
Никад немав лош муабет за него, ама дечкото треба малце да си се врати во реалноста :)
Мислењето е автоматски споено:


И сеа замисли тежи пола тоа, а другата пола му исчурила. Нит кола нит дограма...

Да не се повторувам, остај ги остај ги овие што го бранат се гребат за графички...

Пане како милионерите сега, нема да знае кои му се вистински пријатели на форумот, а кои заради корист и евтина 3070ка. Бар за мене и тебе ќе знае, веќе ги иаме картиве.
 
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.660
5.187
Ethermine
www.facebook.com
Да не се повторувај, остај ги остај ги овие што го бранат се гребат за графички...
Не треба никој да ме бране мене ниту го барам тоа ниту некој е уценет дека нема да добие ефтини карти.
Едноставно што ако и криптово е крашнато за макар 30% надоле цениве на картиве сеуште остануваат истите.Дури и на увозните цени што ми ги нудаат од горе немат голема разлика во цена, едвај и 50е е.
И што е најјтрагичното сеуште има мала побарувачка на карти и по оваа цена.
Еве на пример пред 3 дена беа продадени Inno3d 2060s по цена од 900е карта и тоа без никакво паковање , онака наредени у кутија ко рефус.
И да крашне крипто пазарот за едно 50-60% ипак се има исплатливост. Може да шиткаат тие што се поченици али цени овие 6 месеца нема да видеме испод 30% поефтина карта користена отколку нова.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
Да не се повторувај, остај ги остај ги овие што го бранат се гребат за графички...

Пане како милионерите сега, нема да знае кои му се вистински пријатели на форумот, а кои заради корист и евтина 3070ка. Бар за мене и тебе ќе знае, веќе ги иаме картиве.
Значи кој и да пише коментар во врска со мајнерите и го спомне Пане се гребеме за графичка така ??? ашкол сум констатација на место ISKDE.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.202
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно