• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Надувани цени на графичките заради mining

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.526
6.985
Еве едно мое видување и зошто се одлучив да купам RTX 3060 Ti по овие луди цени. Како прво чекав скоро година дена за upgrade на мојата стара Gigabyte GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB, како наводно цениве ќе се стабилизираат. Но цените не само што не се намалуваа, туку напротив и се зголемуваа од ден на ден и неретко не ни можеше да се најде за да се купи. Мојата одлука да купам најмногу се базираше и на фактот дека исто така во овој момент и мојата стара графичка Gigabyte GTX 1060 Xtreme Gaming 6GB има неколку пати зголемена цена на пазарот од тоа што вреди (не бев сигурен колку додека не ја огласив). На времето настаро ја купив за 7к ден. а ја продадов за 24к ден. , и тоа за неполни 24 часа од кога ја огласив. Доколку цените беа реални јас не би и земал според мое мислење повеќе од 3000-3500 ден. (може и тоа е многу). И сега логиката ми беше, можеби и сам си се тешам де, но и при нормални цени сигурно на нашиот пазара RTX 3060 Ti ке се продаваше за околу 500-550 евра а можеби и повеќе. Во таков случај каде старата графичка ми вреди 50 евра, јас ке требаше да додадам сигурно уште 500 евра за нова. Е сега на овие цени каде што на мојата стара графичка и зедов 24к ден. јас додадов уште 36к ден. (неполни 600 евра) за да купам нова RTX 3060 Ti од локална продавница.
Повторно ќе речам, можеби јас си се тешам со ова и мојата одлука да дадам толку пари, но размислувањето мое го опишав погоре и си реков дека нема што повеќе да чекам. Мој заклучок: лошо е ако немаш никаква графичка и сега треба да купиш, но доколку имаш нешто (графичка карта) која може да се продаде по исто така нереална цена, горе доле ќе испадне исто. Според мојата математика сум доплати 50-100 евра повеќе.

Ова сега го гледам Игор. Ајде еве објасни ми ако стара си ја купил за 7к, тогаш новата (која треба да е иста класа) за колку си требало да ја купиш во истиот релативен период кога искочила? За доплатата која ја збориш ти, требало да се земе 3070/3070TI (неколку месеци по launch day) нови, а за старо да не правиме муабет.

Така што тешење ти е дефинитивно...
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
698
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Погледнете го атачментот 109071
30% во 5 дена....Ауччч o_O.... Ко шо е тргнато стварно 14 март ќе значи нешто.

Денеска е денот во 8 ипол вечер го чекаат чичо Powell да каже шо планира да прави со каматните стапки, дали ќе ја сопрат малку инфлацијава или ќе продолжат по старо и да ги дуваат сите балони уште малку. Ова директно ќе влијае на криптото а со тоа и на цените на графичките. Следува интересен период на пазарите каде што стрпливите луѓе ќарат (односно не губат) а тие што превзимаат големи ризици (т.е. се коцкаат) одат на кланица.
 

igoooor7

On your way to fame
17 февруари 2015
228
501
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
Logitech G402
Keyboard
Logitech Mechanical G413 Carbon
Audio
Logitech Z506
Monitor
Gigabyte G27QC - Curved Gaming Monitor | VA Panel | 1440p | 165Hz | 1ms MPRT
OS
WINDOWS 11 Pro 64bit
Ова сега го гледам Игор. Ајде еве објасни ми ако стара си ја купил за 7к, тогаш новата (која треба да е иста класа) за колку си требало да ја купиш во истиот релативен период кога искочила? За доплатата која ја збориш ти, требало да се земе 3070/3070TI (неколку месеци по launch day) нови, а за старо да не правиме муабет.

Така што тешење ти е дефинитивно...
Не викам не @TylerMkD, можеби си и во право, и за тие 585 евра кои ги додадов да може да земам RTX 3070 или RTX 3070Ti. Сето ова зависи што точно значи во нормални услови со нормални цени, кога ова нормалново со цени за графички одамна не е нормално. Ако појдовна точка ни е MSRP цена за RTX 3060Ti која е 400 евра тогаш што мислиш колку би била цената во нашиве локални продавници. Моето мислење е дека кај нас не би се продавала под 500 евра, ако не и 550 евра, нормално можеби и грешам зошто сето ова е предпоставка што би било кога би било нормално. На крајот не е битно, муабетот ми беше дека ако успееш да ја продадеш старата графичка по ненормална цена ќе ти биде полесно (утеха де :p) да дадеш пари за нова по ненормална цена.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5.796
6.831
Мелмак
Го урочивте, 38 крена.

Го пумпаат тие шо имаат интерес да не падне под 30... купуваат на големо, пуштаат нови непоткрепени тетери во етер и купуваат бтц со нив... све тоа објасни типот во тоа видеото од 2 саати хаха
 

Valsorim

Gaining Experience
6 декември 2016
60
145
Све ќе се оправда, само да не се дадело 1000€ за графичка

Ка што тргнало и над 1000 ќе биде за mid-range..
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
979
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD 6900XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
397
669
Мрзен Ораовец
Све ќе се оправда, само да не се дадело 1000€ за графичка
Па да, шо ќе ми е mid range графичка кога можам да си купам конзола и 4к монитор за таа цена и да го имам горе долу истото искуство за 80% од игрите шо ќе испаднат.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com
1 Година откако ја отворивте темава, се изтрескавте глупости , за тоа време 2 пати купував ригови , 2 пати исплатени и пак ги продадов по добри цени.
Ќарот ми е х2 на секој продаден риг со 6 карти.
И дали докажавте дека конечно е скам сево овоа или сеуште дискутирате?
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
1 Година откако ја отворивте темава, се изтрескавте глупости , за тоа време 2 пати купував ригови , 2 пати исплатени и пак ги продадов по добри цени.
Ќарот ми е х2 на секој продаден риг со 6 карти.
И дали докажавте дека конечно е скам сево овоа или сеуште дискутирате?
Не прашувај гаталеч прашај го Пане , кажано сторено секоја чест на упорноста друже .Него остај то има ли некоја 3070 за продавање XDDDDDDDDDDDD
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com
Не прашувај гаталеч прашај го Пане , кажано сторено секоја чест на упорноста друже .Него остај то има ли некоја 3070 за продавање XDDDDDDDDDDDD
Нема ништо све е распродадено. Ми останаа уште 2 карти EVGA 3090ки. Планирам за мене да си ги задржам. Тие уште ги исплаќам :confused:
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
397
669
Мрзен Ораовец
1 Година откако ја отворивте темава, се изтрескавте глупости , за тоа време 2 пати купував ригови , 2 пати исплатени и пак ги продадов по добри цени.
Ќарот ми е х2 на секој продаден риг со 6 карти.
И дали докажавте дека конечно е скам сево овоа или сеуште дискутирате?
Нели е пологично да ги задржиш риговите ако не е скам?
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.558
2.012
1 Година откако ја отворивте темава, се изтрескавте глупости , за тоа време 2 пати купував ригови , 2 пати исплатени и пак ги продадов по добри цени.
Ќарот ми е х2 на секој продаден риг со 6 карти.
И дали докажавте дека конечно е скам сево овоа или сеуште дискутирате?
Не ли 20 месеци беше рок на отплата?
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
524
Недојдија
Нели е пологично да ги задржиш риговите ако не е скам?

Не ли 20 месеци беше рок на отплата?
Абе дечки, очигледно е дека Пане е искусен на овоа поле, така да он знае кога е време за продавање, кога за копање. Си знае човеко шо прае. Не го закачајте безвезе.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com
Нели е пологично да ги задржиш риговите ако не е скам?
Обрт си правам, менувам разни технологии. Досеа беа нвидиа 3070ки , 3080ки , 3090ки.
Наредниве ке бидаат амд.
И од скамовите се прајт пари нели? Туку прашајте ги тие со bigcommerce до кај се, нели за 14-15 дена ги враќале инвестираните пари - Тоа ти се вика скам.

Не ли 20 месеци беше рок на отплата?
Не се претплатувани по тие цени ко што се моменталните.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
979
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD 6900XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Обрт си правам, менувам разни технологии. Досеа беа нвидиа 3070ки , 3080ки , 3090ки.
Наредниве ке бидаат амд.
И од скамовите се прајт пари нели? Туку прашајте ги тие со bigcommerce до кај се, нели за 14-15 дена ги враќале инвестираните пари - Тоа ти се вика скам.


Не се претплатувани по тие цени ко што се моменталните.
Да ја прочиташе малце темава ќе сфатеше дека нема пари од мајнинг и ќе ги дадеше 3090 за ич пари зошто балонот пукна. Ама не читаш и сега си заглавен со инвестиција што никад нема да ти се врати.
/s
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.649
5.308
Ethermine
www.facebook.com
Да ја прочиташе малце темава ќе сфатеше дека нема пари од мајнинг и ќе ги дадеше 3090 за ич пари зошто балонот пукна. Ама не читаш и сега си заглавен со инвестиција што никад нема да ти се врати.
/s
Богами, требаше да ве послушам вас и во 2013та... Досеа тутун и пиперки ке садев во Мариово и немаше глава да ме боли од скамови.
 

Damjan06

Intern
21 јануари 2019
20
25
Skopje
www.instagram.com
Не викам не @TylerMkD, можеби си и во право, и за тие 585 евра кои ги додадов да може да земам RTX 3070 или RTX 3070Ti. Сето ова зависи што точно значи во нормални услови со нормални цени, кога ова нормалново со цени за графички одамна не е нормално. Ако појдовна точка ни е MSRP цена за RTX 3060Ti која е 400 евра тогаш што мислиш колку би била цената во нашиве локални продавници. Моето мислење е дека кај нас не би се продавала под 500 евра, ако не и 550 евра, нормално можеби и грешам зошто сето ова е предпоставка што би било кога би било нормално. На крајот не е битно, муабетот ми беше дека ако успееш да ја продадеш старата графичка по ненормална цена ќе ти биде полесно (утеха де :p) да дадеш пари за нова по ненормална цена.
Da ja pustis da kopa grafickata ke ti ispadne po MSRP ili moze i celata da ti se isplati zavisi kolku vreme ;)
 

Bate Sase

On your way to fame
27 мај 2021
432
524
Недојдија
Богами, требаше да ве послушам вас и во 2013та... Досеа тутун и пиперки ке садев во Мариово и немаше глава да ме боли од скамови.
Прости им Панка. Не знаат шо зборуваат. Мешаат скам со берза.
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
979
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD 6900XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Богами, требаше да ве послушам вас и во 2013та... Досеа тутун и пиперки ке садев во Мариово и немаше глава да ме боли од скамови.
Тутунот се продаде, графичките останаа.
Графичка беше даровна.... - Кочо Рацин c.1930

Прости им Панка. Не знаат шо зборуваат. Мешаат скам со берза.

Ти со кого си сега, со Американците или со Русите? :)
 

jvelk

Gaining Experience
16 февруари 2021
81
136
Да ја прочиташе малце темава ќе сфатеше дека нема пари од мајнинг и ќе ги дадеше 3090 за ич пари зошто балонот пукна. Ама не читаш и сега си заглавен со инвестиција што никад нема да ти се врати.
/s
Да ја прочита темава кај што сите што викаат дека нема пари од мајнинг, никој од нив не копа?
 

ImTheDude

Careful man, there’s a beverage here!
31 октомври 2011
672
979
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 11700KF
Motherboard
ROG STRIX Z590-E
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD + 8TB HDD
PSU
750W 80+ Gold
RAM
2x16GB DDR4
Video card
AMD 6900XT RedDevil
Case
Asus ROG GC35
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Да ја прочита темава кај што сите што викаат дека нема пари од мајнинг, никој од нив не копа?
Мојот пост беше со голема доза на сарказам, ама изгледа не доволно очигледен.
Баш затоа и го пишав, заради тоа што ти го кажа.

Инаку нема пари ни у тутун, ја не видов ни денар од тутунот годинава.
Добро, не ни посадив, ама нема пари, што ќе садам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.271
Членови
31.481
Огласи
19
Најнов член
Dan1el
На врв Дно