• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Надувани цени на графичките заради mining

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,887
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
17 киловати на час (континуирано 24/7) не бара некоја посебна електрична инсталација?
Прво направив посебна инсталација, со посебен ЕВН приклучок бидејќи сакав да имам осигурачи на секој штекер посебно, и да нема потреба од толку продолжни кабли. Инаку е оверкил, секако.
 

Атачменти

  • IMG_20170108_232634.jpg
    IMG_20170108_232634.jpg
    4 MB · Прегледи: 250

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Топ. Другите ги нема да кажат пошто најверојатно вака прават

1642111573977.jpeg

Еве го санчез на бандера „штелува“

BV-Acharya-18.jpg
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Тие не се ни на форум ниту се замараат со вас тука по цела ден на форумов.

Па и јас да крадев немаше тука да зборам како плаќам чесно сметки. Многу нормално.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
350
255
Прво направив посебна инсталација, со посебен ЕВН приклучок бидејќи сакав да имам осигурачи на секој штекер посебно, и да нема потреба од толку продолжни кабли. Инаку е оверкил, секако.
Шо убо естетски се средени каблињава.;)
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Прво направив посебна инсталација, со посебен ЕВН приклучок бидејќи сакав да имам осигурачи на секој штекер посебно, и да нема потреба од толку продолжни кабли. Инаку е оверкил, секако.
Колку ажурно и професионално има средено и кабли и све. Ако вака води сметка и за графичките, не би се двоумел да купам копана графичка од @Sludge.Factory
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,702
6,493
Мелмак
Ама он се глеа дека е калкулиран и добро се коцка/типува. Еве сеа ќе продава дури уште држат цена.

Нема да чека да крашне пазарот.

И ја би од неговите иначе хаха.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,933
15,279

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,259
4,572
SK
Државата од мене имаше корист за тоа што јас го работев, и си го даночев поштено.
Секоја чест на искреноста и на деталниот пост... Но цитираниов дел јас не го разбирам баш така. Не дека ти си направил нешто нелегално, ниту дека не си можел да избегнеш данок, туку дека овде кај нас цената на струјата е субвенционирана од државата. Не само сега со лудачките рипања на цените, туку одсекогаш, секогаш цената на струјата била осетно пониска од европските цени иако најголемиот дел од струјата ни е увозен.

Пошто субвенционирањето се плаќа од парите на нас даночните обврзници, практично ние ви ја плаќаме струјата (до разликата од реалната увозна цена).
Тоа се разбира не е твој проблем, туку на неспособната држава (а се што треба да направат е скалесто скокање на цените според потрошена количина). Во ред е што ти барем си ја даночел добивката поштено но дека целава работа е „поштена“, епа не е баш поштена.

Анегдотата со Елвис и ГТЦ и не е многу различна од криптомајнингот генерално, најисплатлив е кога друг ги плаќа сметките.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,377
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Прво направив посебна инсталација, со посебен ЕВН приклучок бидејќи сакав да имам осигурачи на секој штекер посебно, и да нема потреба од толку продолжни кабли. Инаку е оверкил, секако.
Ова што си го направил е толку анти-македонски што заслужуваш да те депортираат директ во Имачка.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,862
1,971
кај нас цената на струјата е субвенционирана од државата. Не само сега со лудачките рипања на цените, туку одсекогаш, секогаш цената на струјата била осетно пониска од европските цени иако најголемиот дел од струјата ни е увозен.

Пошто субвенционирањето се плаќа од парите на нас даночните обврзници, практично ние ви ја плаќаме струјата (до разликата од реалната увозна цена).
Тоа се разбира не е твој проблем, туку на неспособната држава (а се што треба да направат е скалесто скокање на цените според потрошена количина). Во ред е што ти барем си ја даночел добивката поштено но дека целава работа е „поштена“, епа не е баш поштена.
До кога со овие комуњарски идеологии?
Скалеста цена на струјата?
Не ви сметаат купувања на службени коли и плати на луѓе што со години живеат во Германија/Косово, ама ви смета што некој користел субвенција за да донесе екстра кеш во државата.
Запознаени сте со субвенции во ТИРЗ? Секој што носи капитал во државата (иако ова не е баш држава) треба да биде субвенциониран.

Криза е за струја, бесплатно полнење на батериите на електрична кола од 100.000 евра.

Нема бунење за сите што крадат струја, ама тој што плаќа да плаќа повеќе. Ова е причината зошто се иселуваат тие како дечково што поштено направил се. За него има замерки.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,259
4,572
SK
До кога со овие комуњарски идеологии?
Скалеста цена на струјата?
Не ви сметаат купувања на службени коли и плати на луѓе што со години живеат во Германија/Косово, ама ви смета што некој користел субвенција за да донесе екстра кеш во државата.
Запознаени сте со субвенции во ТИРЗ? Секој што носи капитал во државата (иако ова не е баш држава) треба да биде субвенциониран.

Криза е за струја, бесплатно полнење на батериите на електрична кола од 100.000 евра.

Нема бунење за сите што крадат струја, ама тој што плаќа да плаќа повеќе. Ова е причината зошто се иселуваат тие како дечково што поштено направил се. За него има замерки.

Taка е, се согласувам со скоро сѐ што напиша... Освен што си во заблуда каде ја наоѓаш кривицата. И никој не се лути конкретно на @Sludge.Factory само ги коментираме работите како што се: Не се поштени, не ако профитот е направен со струја чија цена е субвенционирана со давачки од нас другите.

Баш тоа сите да плаќаме за „социјална струја“, дури и да не се користи за криптомајнинг, баш тоа е „комуњарска работа“.

Јас лично се согласувам со наведените критики за: крадењето струја (и тоа од цели региони/села), за ретардираните субвенции за ретардираните електрични аута и нивното бесплатно полнење, за трошоците за администрацијата...

Токму затоа скалести цени за струјата се праведни. Ако трошиш колку просечно семејство, нормална цена. Ако трошиш како криптомајнер, тогаш индустриска цена на струја - а зошто не и даноци за државата за самиот профит. Исто како плаќаме данок на профит за купопродажби, итн.

едит:
Во други држави (западни, не комуњарски), дури и без криптомајнинг имаат скаласти давачки за електрична енергија, исто и намалување на цената ако потрошувачката е помала кога најмногу се троши (на пример за ладење летно време). Во исто време ти даваат инцентива да заштедиш и да им го намалиш проблемот со планирање/набавка на енергија. Само овде кај нас добиваш субвенционирана цена на струја, па сеедно дали готвиш ручек неколку пати неделно, или имаш фарма со 30 рига кои работат 24/7.


Инаку мене лично ако ме прашуваш, јас би укинал СЀ што се социјално во државава, заедно со цела државна администрација и сите службени бенефиции. Точаци нека возат, и со јавен превоз, како колегите од Европа.
 
Последна промена:

no_retreat

Gaining Experience
22 јануари 2011
103
136
До кога со овие комуњарски идеологии?
Скалеста цена на струјата?
Не ви сметаат купувања на службени коли и плати на луѓе што со години живеат во Германија/Косово, ама ви смета што некој користел субвенција за да донесе екстра кеш во државата.
Запознаени сте со субвенции во ТИРЗ? Секој што носи капитал во државата (иако ова не е баш држава) треба да биде субвенциониран.

Криза е за струја, бесплатно полнење на батериите на електрична кола од 100.000 евра.

Нема бунење за сите што крадат струја, ама тој што плаќа да плаќа повеќе. Ова е причината зошто се иселуваат тие како дечково што поштено направил се. За него има замерки.

Влегов во тешка расправија со најдобар другар на оваа тема, секој пат кога и да се видиме истиот муабет, "Ради вас мајнерите ни ја поскапуваат струјата"
Буквално се отеравме у курац...
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,444
4,885
Ethermine
www.facebook.com
Влегов во тешка расправија со најдобар другар на оваа тема, секој пат кога и да се видиме истиот муабет, "Ради вас мајнерите ни ја поскапуваат струјата"
Буквално се отеравме у курац...
Јас со сите другари би влегол во тешка расправија макар да изгубам другарство, за да си ги заштитам интересите и за да докажам дека не сум крадец на државата како што не претставија медиумите.
Али другар е тој што ке те сфате тебе и што ке ти верува на тебе а не на медиумите.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,388
10,350
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Со вистински другари никад не разговарам за пари, финансии, бизниси. Можда нешто општо да се пожалиме на економијата, парното и слично. Никогаш за тоа колку јас или он заработува. Ни барам ни давам, а секако ќе помогнам во невоља.

Другарство и пари за мене не идат заедно.
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,259
4,572
SK
Полека малку... Не мешај баби и жаби.
Скалест данок нема врска со ова со скалести цени за субвенционирано добро.

Скалест данок = казнување на поуспешните = социјализам (комуњара како што ги нарекуваш)
Скалести цени за субвенцинирана роба =/= социјализам


Земи воздух и полека прочитај: Елекричната енергија овде има субвенционирана цена.
Набавната цена на струјата кошта многу поскапо ама заради социјален мир, државата (со наши пари) плаќа голем процент од чинењето. Ајде во ред е сѐ додека струјата се користи за нормални потреби (готвење, греење, итн). Но кога се користи за криптомајнинг, е тоа не е во ред. Зошто криптомајнинг приватни операции да користат електрична енергија со цена субвенцирана од државата, и платено од сите нас преку даноци?

Што уствари не можеш да разбереш од „субвенционирана цена“?
Си ги помешал брзините, и не застануваш да размислиш што зборуваш/пишуваш.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1,203
2,177
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,444
4,885
Ethermine
www.facebook.com
Ама копачите што плаќаат не биле фер.
Screenshot_18.png
Еве редовно плаќање сметки, досеа нема заостанати долгови ниту неплатени месеци од минатото па до сеа.
Али мора некој да плаќа за друг преку овој вид на законска казнена камата. А и овоа за јавно осветлување како туку така од 140 денари на 184 денари успеало да се искаче а нели е само 10% покачување на струјата а тоа 10% е колку што знам 150-160 денари одприлика.
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
677
1,431
Влегов во тешка расправија со најдобар другар на оваа тема, секој пат кога и да се видиме истиот муабет, "Ради вас мајнерите ни ја поскапуваат струјата"
Буквално се отеравме у курац...
Другарот ќе ти остане најдобар другар :D али се додека цврсто тврдиш дека ги обвинувам мајнерите како тебе, а не тие со фарми кои плаќаат нормална струја како и сите останати, е тука јас и ти секогаш ќе бидеме во конфликт. Дали се тие на власт, дали биле вакви, онакви, ич не ме интересира, важното е дека постојат премногу луѓе кои нагло почнаа со мајнинг во Македонија, со сериозен мајнинг, кои од обични корисници на струја, станаа потрошувачи на ниво со фирми, фабрики... Е тука лежи проблемот, али немам потреба (а и не ни сакам) повеќе да се објаснувам на истава тема.

Е ова е тоа што пробувам да го објаснам со месеци, али на крај пак се врти дека јас сите мајнери ги кривам и лично тебе те обвинувам:

Земи воздух и полека прочитај: Елекричната енергија овде има субвенционирана цена.
Набавната цена на струјата кошта многу поскапо ама заради социјален мир, државата (со наши пари) плаќа голем процент од чинењето. Ајде во ред е сѐ додека струјата се користи за нормални потреби (готвење, греење, итн). Но кога се користи за криптомајнинг, е тоа не е во ред. Зошто криптомајнинг приватни операции да користат електрична енергија со цена субвенцирана од државата, и платено од сите нас преку даноци?
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
966
622
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
32-38k влезна цена во МК стави ддв и други давачки = 3050
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,186
Мислења
879,738
Членови
30,813
Најнов член
viktor7
На врв Дно