• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надградба на iMac

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Tarantino

Intern
14 јуни 2020
6
4
Здраво дечки,

Имам iMac од late 2013 година кој што е до сега поради околностите беше многу малку користен. Во последно време почнавме да го користиме за работа, но приметив дека е прилично спор, посебно кога треба да се подигне апликација од компјутер. Некад дури за подигнување на Word му требаат преку 6-7 секунди, за други потешки апликации како Фотошоп подолго и споро. Претпоставувам тука проблемот е бидејќи Мекот има HDD а не SSD.

Прашањето ми е, бидејќи онака е истечена гаранцијата, каде може да го однесам за надградба со SSD да видиме што може да се направи?
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,438
3,980
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Здраво дечки,

Имам iMac од late 2013 година кој што е до сега поради околностите беше многу малку користен. Во последно време почнавме да го користиме за работа, но приметив дека е прилично спор, посебно кога треба да се подигне апликација од компјутер. Некад дури за подигнување на Word му требаат преку 6-7 секунди, за други потешки апликации како Фотошоп подолго и споро. Претпоставувам тука проблемот е бидејќи Мекот има HDD а не SSD.

Прашањето ми е, бидејќи онака е истечена гаранцијата, каде може да го однесам за надградба со SSD да видиме што може да се направи?
Пријател го однесе во iStyle, иако мислам дека тие модели можеш и сам да пристапиш од позади и да ги надградиш. Ќе видиш ОГРОМНА разлика во перформанси, топло ти препорачувам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Tarantino

Intern
14 јуни 2020
6
4
Ме интересираше и дали само iStyle прави вакви работи или може да проверам и со некои други. Бидејќи претпоставувам во iStyle ќе биде мрсна цената.
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1,244
1,032
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Пријател го однесе во iStyle, иако мислам дека тие модели можеш и сам да пристапиш од позади и да ги надградиш. Ќе видиш ОГРОМНА разлика во перформанси, топло ти препорачувам.
За да се надгради ССД мора да се извади екранот, од зади се само модулите за РАМ меморија. Ова може да се направи во било кој сервис, нормално кој се нафаќа и работел - во iStyle прашај ако не ти е скапо замени го.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,027
Мислења
837,037
Членови
28,966
Најнов член
dedecds
На врв Дно