1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Начин да се мери потрошен интернет на MikroTik?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од skullmonkey, 1 Февруари 2020.

 1. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Извади ја од бриџ портата на која ти е врзан телеком рутерот.
  На таа порта стави DHCP client
  Тргни ја таа рута што ја имаш ставено рачно
  Тргни ја IP adresata od IP->Addresses 192.168.178.2
  Додај IP адреса во IP->Addresses 192.168.188.1/24 на bridge1
  Иди IP->DHCP Server -> DHCP setup, избери interface bridge1, i next, next ....
  За крај IP->Firewall->NAT , додади Chain = srcnat, Action=masquerade

  После во скриптата ќе измениш src-address = 192.168.188.0/24 и in/out-interface = интерфејсот што ти е на телеком
   
  На skullmonkey и Oktar им се допаѓа ова.
 2. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,155
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Нема да има така два DHCP сервери? И тука и на телеком?
   
 3. HocusPocus

  HocusPocus
  On your way to fame

  1,013
  633
  3 Јули 2007
  Нема да се мешаат еден со друг.
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,155
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Фала ти ептен! Единствен проблем е што сега уредите што ми се конфигурирани по дома ми се врзуваат на .188.1 мрежата и од ПЦ-то кое е врзано на рутерот од телеком не можам да пристапам на насот кој е на .188.1.

  Сигурно има опција сите портови, и 1 и бриџот да бидат на ист пул, нели?
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,155
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ќе пробам да го реконфигурирам комплет рутерот, да му тргнам дхцп на Телеком.
  За вас сигурно е боза, али јас се припремав цела вечер... психички.
   
  На DrMTR и mdeni им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...