• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Начин да апгрејднам?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nikoa1809

Gaining Experience
11 јули 2015
150
128
Vekje 4 godini koristam GTX 1050, it did it's job. Ama gledam deka počnuva da fail, so overclock uspeav da pominuvam so console experience. Problem e vo Makedonija sum 2-3 meseci godišno, zaradi studii vo stranstvo. I ne bi sakal da frlam pari na kompjuter, koj sto nema mnogu da go koristam. A i kako student ne sum do para, ne bi potrosil povekje od 20-30 evra(vklucuvajki i prodažba na 1050ka). Nešto malku bi bilo dobro ( skoro nevozmožno e igranje so 2GB VRAM, skoro se e upgrade) Nekakov tip?
 
Последна промена:

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
495
465
Струга
Конфигурација? Можеш со продажба на 1050Ti и 20-30 евра да земиш нешто во стилот на 570 или 580. Не е баш најзначителен апгрејд, но ќе добиеш околу 50 % подобрување.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
106
136
Конфигурација? Можеш со продажба на 1050Ti и 20-30 евра да земиш нешто во стилот на 570 или 580. Не е баш најзначителен апгрејд, но ќе добиеш околу 50 % подобрување.
Добар предлог, и ја така би играл, ама обавезно провери си потрошња на конкретната RX 570/580 шо ќе ја зимаш (различни производители различно оверклокуваат) и напојувањето шо го имаш дали може да издржи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

nikoa1809

Gaining Experience
11 јули 2015
150
128
Конфигурација? Можеш со продажба на 1050Ti и 20-30 евра да земиш нешто во стилот на 570 или 580. Не е баш најзначителен апгрејд, но ќе добиеш околу 50 % подобрување.
Ах, вистина добра идеја. Ама испаѓа имам крш PSU, сигурно има 3.3V/5V rail. Нешто ко 1060ка би било на ивица, ама џабе е мислам rx 570-580 да земам. Фала за head ups @Sancho Sanchez. Ништо ќе одам само со нов компјутер евентуално. Не ми изгледа продуктивно, да земам gtx 1050 за минимална разлика, или да ризикувам со подобриве. Благодарам.
 
Последна промена:

Coach

Intern
6 декември 2020
23
25
Skopje
Не е баш времево погодено за GPU да купуваш рипнати се страшно цените. Али ако сакаш upgrade а да не платиш многу тогаш би ти препорачал RX580ка.
Зависи за што ти треба и што ќе правиш со неа ама имаш избор со 4GB и 8GB рам. Од аспект на гејминг, ако играш на FHD и 4GB ќе ти завршат работа (пак ќе кажам зависи што игри би играл)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,056
1,650
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
не би потрошил повеќе од 20-30 евра? :eek: епа друже чувај си ја таа што ја имаш. Бесплатни надоградби не постојат. Најобична 580ка да земеш, ти треба доплата од 50 евра нагоре. плус гарант ке ти треба и помоќно напојување
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
919
902
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Како што разбрав, имаш пари да студираш во странство, а за кејфот да си го направиш со подобра графичка не сакаш да дадеш повеќе од 20-30 евра.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

nikoa1809

Gaining Experience
11 јули 2015
150
128
Како што разбрав, имаш пари да студираш во странство, а за кејфот да си го направиш со подобра графичка не сакаш да дадеш повеќе од 20-30 евра.
Не е толку едноставно. Македонски муабет е тоа. Асоцираат студирање во странство со пари.
Би дал повеќе, ама за 1-2 месеци во годината... Само ќе почекам до летоска да поработам и да склопам целосно нов ПЦ.
Моментално, па GeForce Now does it's job.
Фала на сите за одговорите!
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,045
Мислења
837,515
Членови
28,976
Најнов член
Horus
На врв Дно