• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

На хакер за кражба од 20 милиони долари му прети затвор од пет години

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
На срамежливиот тинејџер од Нов Зеланд, во виртуелниот свет познат како Акил, кој провалил во 1,3 милиони компјутери и направил штета во износ од 20,4 милиони долари, му прети казна од пет години затвор, пренесе ПЦ ПРО.

Полицијата, после опсежна истрага, утврдила дека Овен Тор Вокер (18) бил водич на група хакери кои нападнале повеќе од милион компјутери. Превземајќи ја контролата над компјутерите, групата хакери познати како Еј-тим , формирала мрежа на таканаречени зомби компјутери, кои ги користеле како би краделе информации за банкови сметки, кредитни картички, манупилирање со берзата, рушење на интернет страници, ставање спам пораки.

Полицијата тврди дека Овен уште во школо почнал да се занимава со сајберкриминал. Тој, наводно, направил вирус кој ниту антивирусните програми не можеле да го препознаат, а помагал во доаѓање до информации за корисниците, лозинките и броеви на сметки кои покасно ги користел за измами.

Тој програмот го продавал и на други хакери, тврди полицијата.

Новозеландската полиција го привела Овен уште во ноември, по пријава од ФБИ, која години наназад трагала за Акил. Според сознанијата на ФБИ, Акил бил лидер на Еј-тимот. Сепак, после повеќе часовни испитувања, Овен е пуштен од притвор, а против него до тогаш не била поднесена пријава, бидејќи за делата за кои што е осомничен ги напрвил додека бил малолетен.

Пријава не е подигната бидејќи момчето дошол до инспекторите на ФБИ и им објаснил како функционира Еј-тимот, рекол шефот на новозеландската полиција Мартин Клеинтејс.

Ова апсење е објавено во склоп на меѓународната полициска акција во која се приведени осум хакери одговорни за кражба на доверливи податоци.

Овен боледува од Аспергеров синдром, невробиолошки пореметувања што може да резултира со недостаток во друштвените вештини. Меѓутоа, иако болните имаат и нормална интелигенција, некои од нив појавуваат таленти за одредени знаења.

Извор: Нет Прес
 

Wizardion

Intern
2 март 2008
111
1
:LOL: Na onoj crnecot shto pravil malverzacii vo MySpace dozivoten zatvor, a na ovoj sho napravil pogolema steta samo 5 godini ???
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
само 5 години? :D :D :D
дечки дајте да се организираме кога веќе е таква работата... да украдеме 20 милиони - па еве ја ќе ги лежам тие 5 години :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
pa vaka spored nekoja logika mene mi deluva kolku poveke napravis steta (ukrades) pomalku lezis vo zatvor

jas bi napravil pogolema steta edno >100 milioncinja

i bi trebalo zatvor <1 god :D

ajde koj saka da se prikluci vo timot :bravo::bravo::bravo::bravo:
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
pa vaka spored nekoja logika mene mi deluva kolku poveke napravis steta (ukrades) pomalku lezis vo zatvor

jas bi napravil pogolema steta edno >100 milioncinja

i bi trebalo zatvor <1 god :D

ajde koj saka da se prikluci vo timot :bravo::bravo::bravo::bravo:
Еве јас сум за во тимот :))
Да се собереме 6 и секој да лежи по 2 месеци :p
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
da daa, ali toj imal samo 18 god. Taka da ako nekoj od vas e seuste maloleten i ako si znae kako, onda neka se fati za rabota :p . Ali inace logicki, pravilno e osuden (spored mene)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
pa jas imam 21 no ako saka banzai neka lega 4 meseci jas ke bidam darezliv :D :D


mislam deka vo nov zeland polnoletnost e 21
taka da po tie zakoni jas seuste sum maloleten
barem uste 2 meseci :D :D
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
pa jas imam 21 no ako saka banzai neka lega 4 meseci jas ke bidam darezliv :D :D


mislam deka vo nov zeland polnoletnost e 21
taka da po tie zakoni jas seuste sum maloleten
barem uste 2 meseci :D :D
Јас имам 21 и неколку месеци, секаде сум полнолетен :)
А за месециве ќе се договриме, кој колку лежи толку добива :p
Ај ти само смисли како и од каде да украдеме 100 милиони :))
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
i jas eve komaj 22 ali nema veze samo da ne legam povise od godinu

cice microsoft e tuj okolo tija 100 milioncinja :D

da sirimo pirateriju ali saglam pirateriju

kd podobro se razmisli kude nas nema nis da ni napraviv
:D :D :D :D aj da ne komentiram sea toa asalna drzava sme :p
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
абе шо дискутирате за џабе.. ја ќе ја лежам цела година (полнолетен сум :D)
ooopppp dobrovolec imame e ? :D
Gotovo so toa e sredeno.. Ajde ushte kazhite kaj da provalime ?
A so piraterija neznam.. Koj ke cheka 2 godini za da se rashiri niz cel svet?Ajde direktno kje vlezime vo nekoja firma ( ex. Microsoft :) ) ke soberime nekoja miljarda i ke si ja podelime.. Pa posle za lezhenjeto chesta kje mu ja prepushtime na fiascooo.. :D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
511
www.ibiz.mk
heheheh dokolku kaznata e pomegu 1 i 2 godini resto i jas ke lezam

no dokolku e vo makedonija zatvor ubavo e tuka
barem taka velat :D


a da microsoft e dobar za brzi pari i specijalci na vrata istiot den :D :D :D :D

pozz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,996
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно