• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

На што треба да се внимава кога користиме LCD монитор

  • Ја почнал/а темата
  • #1

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Moze li nekoj da mi kaze na sto treba da vnimavam koga koristam LCD poso prv mi e?:zbunet3:Na pr: dali moze da ima zvucnici do nego i.t.n.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Ne sum stru4njak ama jas imam LCD monitor i do nego zvucnici i nisto ne mu smeta.A mu smeta ako go dopiras so prsti ekranot.
Pozdrav
 

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
ne e zor da stavas zvucnici ili nesto slicno sto ima vnatre magnet.. moze da dojde do ostetuvanje na ekranot... iam probano, staviv ednas magnet blizu monitorot i sto da vidis.. vinozito... :D ( taka da ne probuvaj )
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Земи си од оние магични крпи за бришење,пази деца да не го притискаат со прсти затоа што е доста фрагилен...
Ако е измастен евентуално ќе го исклучиш и ќе почекаш да се олади и потоа со чиста влажна крпа (навлажнета со вода и со ништо друго) ќе го избришеш . Кога ќе видиш дека е сув слободно уклучи го ...

Со среќа мониторот :bravo:
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Со прсти фаќање никако и никако некој од твоите дома да го бришат со обична крпа. Или со магична крпа како што кажаа погоре, или ќе си купиш специјално средство за LCD екрани. Мислам го има во Anhoch и АМC
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
ne e zor da stavas zvucnici ili nesto slicno sto ima vnatre magnet.. moze da dojde do ostetuvanje na ekranot... iam probano, staviv ednas magnet blizu monitorot i sto da vidis.. vinozito... :D ( taka da ne probuvaj )
Mislam deka ne si vo pravo za toa so magnetot.
Takov problem se sluchuva koga ima magnet blisku do CRT monitor,
dodeka nachinot na rabota na LCD e razlichen i ne mu shteti magnetot.
*cheers*
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Mislam deka ne si vo pravo za toa so magnetot.
Takov problem se sluchuva koga ima magnet blisku do CRT monitor,
dodeka nachinot na rabota na LCD e razlichen i ne mu shteti magnetot.
*cheers*
Точно така. CRT мониторите го имаат овој проблем и затоа ја воведоа фукцијата демагнетизирање.

Што се однесува до бришење на мониторот, би препорацал само некоја мека крпа, немој да користите средства.
 

IT member

Intern
21 декември 2007
274
1
ivan-sorry1.hi5.com
Mislam deka ne si vo pravo za toa so magnetot.
Takov problem se sluchuva koga ima magnet blisku do CRT monitor,
dodeka nachinot na rabota na LCD e razlichen i ne mu shteti magnetot.
*cheers*
vo pravo si .. imam probuvano so magnetot na CRT monitor... a i sega sum na gosti momentalno i stoi zvucnik do monitorot ( CRT) i vo leviot cos bojata e izbledena...
P.S. se izvinuvam za predhodnoto mislenje, ne kazav deka sum probuval na CRT, a ne na LCD :)
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Aj da ne otvaram nova tema da ve prasam nesto.Imam LCD monitor marka Samsung SyncMaster 710N i sakam nad nego da stavam neonka na visina od pola metar ama negde procitav samo ne se sekavam kade deka monitorot mozel da se osteti nesto ako bil pod direkna svetlina?Ako moze nekoj sto se razbira vo monitori dali e tocno ova ili nema veze.
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
-Со прсти не треба да се допира !!! (се оштетува бојата)
-Знучници не му сметаат (знам, оти имам вградени звучници во склоп со екранот)
-Не го бриши со многу мокра крпа !!! (по можност бриши го со специална)
-Друго ништо не му смета (освен хемикалии да бидат подалеку)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,987
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно