1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

На што последно сте се Замерачиле (компоненти за компјутер)

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од prichina, 27 oктомври 2015.

 1. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Еве да го скршам мразот....Dell UltraSharp 27 Ultra HD 5K Monitor with PremierColor UP2715K

  Спецификациите се перверзноќа
  [​IMG]
  True 10 bit panel
  Display
  Diagonally Viewable Size:
  27" (27-inch wide viewable image size)
  68.5cm
  Aspect Ratio:
  Widescreen (16:9)
  Panel Type, Surface:
  In-plane switching, anti glare with hard coat 3H
  Optimal resolution:
  5120 x 2880 at 60 Hz (Dual DP cable required)
  3840 x 2160 at 60Hz (single DP cable required)
  Contrast Ratio:
  1000: 1 (typical)
  Dynamic Contrast Ratio : Mega7
  Brightness:
  350 cd/m2 (typical) / 50 cd/m2 (min)
  Response Time:
  8 ms (gray to gray)
  Viewing Angle:
  (178° vertical / 178° horizontal)
  Color Support:
  Color Gamut (typical): Adobe RGB 99%, sRGB 100%
  1.074 Billion colors (True 10 Bits)
  Pixel Pitch:
  0.116 mm
  Pixel Per Inch (PPI)
  218
  Backlight Technology:
  LED
  Display Type:
  Widescreen Flat Panel Display
  Display Screen Coating:
  Antiglare with hard-coating 3H


  http://accessories.us.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=us&l=en&s=bsd&cs=04&sku=up275k3


  http://www.overclock.net/t/1511529/5k-monitor-dell-27-up2715k-discussion-thread - дискусија на форум
  http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2484513,00.asp - review
  http://www.pcworld.com/article/2983727/displays/are-you-ready-for-5k-we-are.html
  http://4k.com/monitor/a-review-of-the-dell-ultra-hd-5k-up2715k-27-inch-screen-led-lit-monitor/
  http://www.trustedreviews.com/dell-up2715k-review
   
  На PandaBomber, the_maker, ImWiked и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,397
  15 Јануари 2011
  Машко
  Ова е панелот што се користи во iMac. Неупотреблив е на Windows машина. Дури и со перфектен DPI scaling, ќе има многу компромиси. 31, 32" e минимум за 4К резолуција 1:1, оваа лудачка резолуција која се прикажува на екранов единствено функционира кај Apple бидејќи таму се рендерира 2560х1440 и потоа секој виртуелен пиксел се прикажува на 4 физички пиксели. Scaling нема единствено на фотографии мислам.

  Во секој случај, не е воопшто добар екранов, може изгледа убаво да се гледаат фотографии на него над 16Mpix но ништо повеќе од тоа.
   
  Boldozer, StalkeR, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Овој пред се е Сон за секој видео монтажер....си ги знам потребите и приоритетите :) Premier Pro, After, Photoshop, Ilustrator, Sketchbook Autodesk на ова уклчени, ќе изгледаат како Стакло
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,473
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Има катаљон монитори кои се подобри и поисплатливи за видео монтажа! Не знам зошто некој би сањал 27 инчен монитор....
   
 5. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Не ти е мерак 10 битен панел со 5к резолуција и 99% aRGB и 100% sRGB колор спектар? Оукеи....нека ти праи мерак таму тоа што ти праи мерак :) Ама во едно се слагаме, околу големината...32 инчен монитор е идеалниот монитор, т.е. идеалната големина
  Ама сеуште нема 5к со таа големина и тој колор гамут
   
  Последна промена: 28 oктомври 2015
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,473
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не знам дали си видел/споредил 4К на 27 инчи во однос на 1440p, ама јас не успеав да забележам никаква разлика во јаснотија на слика. Следствено дали е 5К или 4К нема никакво значење, ама буквално никакво. Значи било кој 1440p монитор на 27" ќе даде ист јузер експиријнс како и 4К, како и 5К и како и катаљарда К монитор.
  За да можеш да ја забележиш разликата меѓу 4К, т.е. 2160p и 1440p без лупа, двоглед или микроскоп, потребни се минимум 32" екрани. За да се забелжи разлика меѓу нешто и 5К е потребен минимум 37" екран
   
  mdeni, Molec и на psyside им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
  Сонуваш за 27'' 5K монитори сега, за 5 години потоа да искочи 5K материјал...

  За големината не ни праам муабет.....мизерија, све под 30'' за 4K е малце, а за 5....

  4K се хајпа веќе 2-3 години, и пак има премалце материјал, е сега 5K? good luck.
   
 8. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  841
  294
  18 ноември 2013
  Машко
  Нов компјутер од корен се !
   
  На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,485
  2,704
  9 Февруари 2011
  @prichina монтира за NHK во 8k.

  Шала на страна, како што повеќето се изјаснија, така ете и јас, сложно со нив, во хор - многу е 5к за 27 инча.
   
  На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,797
  19 Мај 2011
  Машко
  Во план кога ќе искочи К верзијата :cool:
  [​IMG]
  [​IMG]

  Деновиве
  [​IMG]
  или
  [​IMG]
  :geek:
   
  На Teget, prichina, Lalevskog и уште 6 други им се допаѓа ова.
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Развојот и ентузијазмот кај мониторите се за поздравување.

  Но ние сеуште не сме мрднале од sRGB колор просторот. Секој монитор со широк гамут е неупотреблив за ништо друго освен за работа. Само за корисници на кои не им пречат дречави и извитоперени бои или пак измиена sRGB емулација на IPS панел. Има и монитори кои чинат брдо пари со одлична емулација но тие не се во рангот на 1-2К.

  Како што кажа псај зголемувањето на резолуцијата на мониторите не оди никако во чекор со расположливиот материјал па така сите тие кои не работат со 4К содржина освен во некои игрици или видео / фото содржини кои се изработени и доволно оптимизирани за 4К нема да видат сериозен бенефит за парите кои ги платиле.

  Ако јас се прашувам за 4К во денешни услови и без трзавици на виндовс треба минимум 37“ панел. А па тоа веќе не е монитор за да седиш пред него. За 5К да не правиме муабет.

  Исто 60Hz остана уште од дедо ное па сега дури се прават првите посериозни чекори со мешавини на фри-синк, џи-синк и слични тракатарии кои на 99% од популацијата не им се јасни.

  Се на се за релативно разумна цена нема универзално добар монитор со 4К резолуција кој ќе понуди огромна палета на бенефити за корисник кој не работи со 4К материјали и кој при тоа не сака да се зеза со скејлирање.

  Единствена поволност е што цените на овие монитори паднаа драстично споредено со порано. Во иднина сигурен сум дека скелирањето на виндовс ќе се потсреди но зошто сега да купам 4К монитор за да работи добро во иднина нели?

  За меинстрим корисник 144Hz монитор во моментов мислам дека може да понуди поголемо задоволство од оној со 4К или 5К резолуција за поразумна сума на пари.
   
  shifty, omegaRED и на Oktar им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,950
  27,636
  4 Септември 2008
 13. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,582
  19 Јули 2013
  Сон за секој монтажер е ова. За гледање на видео. За тајмлајн по желба.
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 14. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  И ова е 10 битчно панелче и тоа 5K резолуција, што го постирав, за workspace како ќе легне мониторчето...не разбираат овие погоре, ама тоа ти е, шо да се праи :) А, можда и ти не разбираш, не знам, можда си циничен....или не, или кул си? :)

  @gokica, ама не можеш да кажеш дека монитор со 10 bit панел, т.е. широк гамут има дречави бои, дефиницијата не е точна. Кај 6 битните панели, кај едните и другите во однос, се дефинира дека кај едните постои недостаток на информации во однос на другите...ти можеп Дречави да ги напраиш боите и кај 6 битен панел....
  еве на пример сликава
  [​IMG]

  Кај десниот монитор, не можеш да кажеш дека има Дречави бои :) Него, тој лево има недостаток на информации, а тој десно ни дава реален приказ :) Едноставно има повеќе информации, т.е. бои.
   
  Последна промена: 28 oктомври 2015
 15. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,328
  2,582
  19 Јули 2013
  Па гледаш сите го искритикува мониторот затоа што немало филмови во 5к резолуција или игрите не поддржувале. Никој не рече супер е резолуцијата затоа што workspace менијата ги прави излишни. Овој монитор е за работа, не за гледање филмови.
  Кога пред неколку месеци го споделив воодушевувањето за 5к мониторт на епл, сите рекоа не е до резолуцијата до стаклото било. Резолуцијата е дефинитивно плус феноменалниот рендер на текст на мекот.
  Е сега како под виндовс ќе изгледа таа резолуција, тоа не знам, затоа што тоа дпи скалирањето од секогаш му било ужас. Не знам како е на десеткава, дали нешто унапредиле на тоа поле. Но треба и самите софтвери нативно да поддржуваат висок дпи, да не ги бараш менијата со лупа или да се гледаат назабени ивици.
  Затоа FSI остануваат сон на секој монтажер :)
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  10bit (bit depth) и широк гамут (color space) не се исти ствари.
   
 17. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Па не може 6 bit панел да има широк гамут. Можеби у твојот свет не се директно поврзани овие два термина, но следствено одат заедно....

  Има менуелни подешавања за да ти изгледа као на Мек :) Е, мерак ми напраи комплетно (like thumb up.jpg) Издишани се луѓево, глеј го gokica на пример, ми имплементира мисла дека 10 bit panel нема врска со широк гамут, мислам, нешто сосема вон контекст
   
 18. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Ха, ха. Мониторот кој го очекувам да ми пристигне наскоро има 10 битен панел ама не е со широк гамут. Е сега како е тоа можно не знам. Ваљда и производителот на мониторот живее у мојот свет.
   
 19. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Па, 10 битен панел по дефиниција не е со најширок гамут :)
   
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Друже, се предавам. Многу знаеш и не можам да се токмам со тебе. Слободно продолжи си а јас кога ќе имам време ќе потчитнувам. :oh:
   
 21. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Ама пази, јас не почнав прв да се правам паметен :) И напротив, никогаш не се правам паметен, само кога ме напаѓа некој, нормално, после во исти фазон ќе вратам...Да се знае во иднина, дека кога се прави муабет со мене, замислете бебче некое најслатко со плави окици, плаво косиче и палаво плаво носенце
   
 22. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,397
  15 Јануари 2011
  Машко
  Nikon и Canon (Fuji, Panasonic, Olympus, Sigma, Pentax) сликаат RAW во 14bit длабина. Hasselblad medium format иде до 16bit во .Raw.

  .jpg е компресиран формат, испечен што би се рекло, во 8bit длабина.

  Битноста не е многу битна, крајниот, аналоген резултат во 99% случаеви содржи многу помалку од спектарот на бои, нијанси, динамички опсег итн. отколку што оригинално биле снимени, барем со досегашната технологија на репродукција, т.е. принтови, дигитални дисплеи и сл. во потрошувачкиот сектор. Кај професионалната продукција е друг муабет но и цените се астромско различни, т.е. % придобивка во квалитет не е пропорционален со % колку оваа профи опрема е поскапа од обичната за секојдневна потрошувачка.

  Натегање колку е кој битен е излишно. И оние со 10 битни или Х битни панели, доколку не врзат на професионална графичка, Quadro, Firepro итн. нема да добијат 10bit излез енивејс без ХХХ тинкарење по регистри, а прашање дали и тогаш. Па потоа е битно амбиентот во каква состојба е, т.е на колку келвини е белата точка, џабе се ако се работи во просторија со жута (3500К) сијалица или шознам некоја пазарска неонка на 8000К.

  Секоја индустрија има свој стандарди и онака, и локализирани параметри и протоколи. Емитување видео во Европа има Х стандарди, емитување видео во УСА има Y итн. Сеуште нема дефакто стандард. Тарантино уште снима на филм, Спилберг мислам исто, ред други се на Ари, Ред, итн. опрема.

  Ако забегате со битови, не една тема, еден форум нема да биде доволно. :=)
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 23. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Без разлика ти што ќе користиш жута 3500K Сијалица о 8000K Неонка - нема да ти го ограничат гамутот :), сепак ако користиш да речеме 12 bit Видео камера, си спремен од технолошки аспект да обработиш Видео што ќе содржи толку информации и ќе го гледаш материјалот на твојот нов пресно излезен од продавница монитор и ќе си играш со проектот...и неговите бои :)
   
 24. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Муабетот беше дали монитори со широк гамут прикажуваат дречави бои на мејнстрим содржина а не во битовите и бајтовите. :)
   
 25. prichina

  prichina
  Unbeatable

  7,822
  5,016
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
  Дечки, ќе се подновувам во многу блиска иднина, значи можеби една недела, можеби за 2 недели , највеќе еден месец Најкасно ќе се подновам....
  Па, што викате за оваа плоча, мислења, сугестии, што би било подобро како еквивалент и дали има воопшто....или можеби нешто поефтино.
  Се работи за ASUS Z170 PRO GAMING - официјален линк https://www.asus.com/Motherboards/Z170-PRO-GAMING/
  Достапност: Линк од Сетек, по цена од 9999 ден. http://setec.mk/Computers-IT/PC-and-PC-equipment/Motherboard/ASUS-Z170-PRO-GAMING24718
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...