1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

На што би се должело олкава разлика на цена?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Ruiner, 18 Април 2019.

 1. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  576
  970
  16 Јануари 2016
  Машко
  Не дека законот не важи, него дека има конкретни одстапки и подчленови за кои не сум сигурен и не знам како е затоа пишав да ме поправи некој што знае од правен аспект, не од памет или логика како би било. Според мене логиката е друга (што не значи дека е права), што ако порачам розево порше со зелен ентериер и после 2 недели се покаам? Или еве пореален пример без нарачки од надвор, нарачувам да ми скројат кујна по мои димензии, изглед, материјали и сл. Што се дешава со самата кујна после практикување на моите права како потрошувач? Или ова спаѓа во услуги и се третира поинаку? Не знам, некој негде го имаше објаснето ова и ми се врежало, а можеби и тресам глупости.
  Он топик околу беклајт блид, ова е ептен субјективно. Што е премногу? Што е нормална/прифатлива количина? Што измеѓу? Мртов пиксел е мртов пиксел, али блид е малце покомплицирано за рекламација.
   
  На gOJDO и moongose им се допаѓа ова.
 2. OrionZ

  OrionZ
  Gaining Experience

  78
  82
  23 Јануари 2015
  Машко
  Сериозни сте?! :eek:

  Се осеќа драстична разлика од 60hz на 75hz, не само при гејминг туку и во обично десктоп користење искуството е далеку пореспонсивно и помазно на монитор со 75hz панел. Разликата не е како 60vs144hz но сепак е лесно воочлива, 144vs240hz е веќе друга математика, нијанси се во прашање.
   
 3. Ruiner

  Ruiner
  Intern

  20
  10
  1 Април 2019
  Машко
  Hotelier&ITenthusiast
  Законот не е објаснат убаво и секој можи да го толкува како сака... Без разлика, и да прашаш правно лице неговиот збор не значи ништо.

  Али чогично ако порачаш и ти го донесат и ѕи дадат сметка по легитимен пат е. Не си побарал Розев Alienware со рогови па да речат по твоја нарачка беше. Ова повеќе се стреми спрема текстилна фабрикација и околината пр тоа со кујната што рече ти.
   
 4. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  576
  970
  16 Јануари 2016
  Машко
  Искрено една реченица не те разбрав, ај ќе пробам едно по едно...

  Ова е тотално погрешно, како тоа секој може да го толкува како сака? Зашто не би значел зборот на професионалец по својата струка?

  Никој не рекол дека тука има нешто нелегитимно. Има причина зашто добавувачот има некои ствари на залиха стално некои не, supply and demand (понуда и побарувачка). Да ти фаќа роба прашина во магацин кошта пари. Вратени егзотични и ретки ствари помала е шансата дека ќе се продадат во предвиденото време по предвидената цена. Како за потрошувачот така и за добавувачот постојат одредени права и обврски, затоа и прашав.

  Ове ќе мораш да го повториш на поедноставен начин зашто стварно не знам како да го толкувам. Текстилна фабрикација?
   
 5. Ruiner

  Ruiner
  Intern

  20
  10
  1 Април 2019
  Машко
  Hotelier&ITenthusiast
  1. Ако си правник не значи дека неговиот збор се совпаѓа со друго правно лице. Ако до сега не ти е касно дека закпните не се објаснати како што треба туку од околу симљам дека живееш надвор од Македонија. Се надевам не си стигнал во неизвесни ситуации каде законот може да е толкуван по желба на правните лица. Тоа лице што го плаќаш вика Урааа така е, а тој што треба да ти ја заврши работата по легитимен пат ќе рече "во законот има едно ама".

  3. Прост пример: Се јавуваш во дормео и бараш
  Розев душек налик како оргиналниот. После ова нема враќање според закон. Барем така пишува.

  Ваљда и јас не сум те сфатил доволно што сакаш да кажиш погоре. Како и да е не тврдам ништо по мое.
   
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,387
  13,449
  23 Јануари 2008
  Манга
  Додека има овци ќе има и џемпери...
   
  На Lokvan и stormce им се допаѓа ова.
 7. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,586
  3,588
  12 Јануари 2016
  Машко
  Штета што не е консултиран правник, или ДПИ, па да знаевме за сигурно како стојат работите. Да бев засегнат ќе се јавев да прашам.

  Инаку кога продавницата/продавачот се нафаќа да увезе производ по нарачка, тоа не го исклучува од обврската да ги следи законите на државата. Се додека не знаеме за факт дека за производи по нарачка не важат законите, дотогаш јас лично ќе сметам дека законите важат во сите ситуации.

  Ферари не сум купувал и не знам, но за монитор со мртви пиксели и тоа како би правел проблеми ако промптно не ми го заменат. Со жалби до ДПИ, со се што треба.
  Од друга страна за беклајт блид уште во претходниот пост се согласив дека е многу субјективна работа, но и повторно нагласувам дека компанија со паметна политка за однос кон муштериите, ќе ја уважи и таа рекламација. Пошто тој производ без проблем ќе го купи друг рандом муштерија кој нема ни да го примети проблемот (кој впрочем помалку или повеќе е очекуван), а првиот купувач исто така ќе го задржат како лојален и задоволен муштерија.

  Ама ова се само моите два денари, како што реков да бев засегнат ќе се јавев во ДПИ за точни информации.
   
 8. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  798
  707
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Доколку за производот ти дава фискална, важат сите закони и правила.
   
  На Lokvan му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...