1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

На што би се должело олкава разлика на цена?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Ruiner, 18 Април 2019.

1. Ruiner

Ruiner
    Intern

20
    10
    1 Април 2019
    Машко
    Hotelier&ITenthusiast
    Му ја меркам да го земам овој монитор Alienware AW2518Hf но која опција е подобра?

Anhoch vs Dell makpetrol
    .

Сум немал искуство со Макпетрол.

Цената е 3к поевтино во макпетрол.

Прикачени датотеки:

2. FiC DoGG

FiC DoGG
    On your way to fame

798
    713
    17 Април 2007
    Машко
    3D Artist
    Макпетрол е застапник за Dell, a Alienware е дел од Dell веќе неколку години, затоа е поефтино во Макпетрол.

На Ruiner му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Го немаш на лагер во макпетрол. Така да ќе го чекаш, а може да се деси и еееј се сменила цената во меѓувреме. Јави се да ти потврдат за колку може да го донесат и да не бидат 3 месеци нормално.

На stefan_off и Ruiner им се допаѓа ова.
  4. Ruiner

Ruiner
    Intern

20
    10
    1 Април 2019
    Машко
    Hotelier&ITenthusiast
    Прочитав некаде низ форумов дека не даваат да се види дали има мртви пиксели или BLB. Затоа споредувам која е подобра опција. Да не налетам на некој дефектен па да имам проблеми за враќање.

5. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Не би знаел за тоа. Во Анхоч најверојатно би излегле во пресрет. Ако Макпетрол го немаат на залиха и порачаат едно парче за тебе, ако има лоши пиксели незнам што би правел.

6. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

520
    813
    16 Јануари 2016
    Машко
    Во Нексио исто го носат мониторов по слична цена ко Макпетрол доколку го немаат на залиха.

7. DemoUser

DemoUser
    On your way to fame

713
    662
    27 Април 2010
    Машко
    Кога бараш перфекција подобро плати си ја цената во анхоч, иди тестирај си го и види дали ти го прави меракот и тоа е тоа.Јас лично за мој мерак ако треба ќе платам 1000 2000 повеќе ама да биде тоа што јас сакам, а ти бараш перфекција од монитор.Меракот нема граници има луге кои ќе речат ти си будала си дал плус толку пари за ова, а го има во друга продавница за толку.Но сите продавници не се исти така како што ти кажа @ARMac иди прашај си во анхоч дали можеш да го тестираш лично кај нив, ако треба однеси си и твое пц не е проблем договори си се.Али јас пак ќе кажам меракот и перфекција се плаќа.Сега не сите може ќе се сложат со мене али јас лично од моја гледана страна ова ти го давам како мое мислење.Џабе ќе чекаш тука некој да ти објасни земи излези си прошетај си види си распрашај се.По телефон никако лично на лице место да знаат дека си сериозен купец.

crazzyy84, Speedster и на Ruiner им се допаѓа ова.
  8. Ruiner

Ruiner
    Intern

20
    10
    1 Април 2019
    Машко
    Hotelier&ITenthusiast
    Јасно тоа, меракот не е евтин но прашував ако има некој ако има некое подетално инфо за Мак.

Планирам да земам и др работи па акo дадат анхоч попуст ќе биде супер.

Фала за одговорите.

@ARMac @FiC DoGG @esquimaux

9. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

478
    384
    20 ноември 2013
    Машко
    кога порачуваат од Макпетрол мониторот ќе биде поскап наспрема цената на нивен сајт (денеска баш прашував за мене) и бев изненаден како Нексио имаат подобра цена за порачка..

Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација

10. steelseries

steelseries
    Gaining Experience

613
    361
    20 Декември 2015
    Машко
    Нексио баш и не се баш најевтини. Спремен бев да купам Asus Crosshair Hero 7 и ми дадоа цена од 19.ххх+ цена со ДДВ. Истата во Сетек е 15-17.500 рангот зависно. Не планирам да земам од Сетек али само кажувам дека секој по свое продава. Чудесна земја.

11. Banjifiko

Banjifiko
    Unstoppable

2,787
    3,786
    28 oктомври 2008
    Салонот на Анхоч во ГТЦ е реновиран, проширен и надграден, сега и таму имаат изложено монитори и слично (како во Шити мол). Можеш да го видиш а верувам дека би ти го и приклучиле ако си толку заинтересиран. Плус, на Макпетрол стои PROMO, така да...
    Инаку, DELL носта и ITD, Lancom, ТDK... имаш за бирање каде да го нарачаш.:)

12. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

520
    813
    16 Јануари 2016
    Машко
    За конкретниов случај/модел ја имаат истата цена со Макпетрол. Според последниот ценовник за Dell е 18.790 ден. овој во Нексио.

Ps. Што значи цената во сетек за таа матична е 15-17.500?

13. Fredy

Fredy
    Unstoppable

852
    2,161
    12 oктомври 2014
    Машко
    А зошто баш овој монитор?
    Мене искрено не ми е ништо посебно.

14. ARMac

ARMac
    Орган

5,788
    6,322
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    240Hz рифреш мислам дека е доста посебно :)
    Гејемрско мониторче е со ТН панел, се на се 5-6 модели мислам дека се со оваа дијагонала.

На Ruiner му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ulrezaj

Ulrezaj
    Gaining Experience

302
    283
    20 Јуни 2012
    Машко
    Јас баш го нарачав овој монитор од Анхоч пред некој ден по редовна цена и чекам да го донесат во Охрид.

Тек наредниот ден ја видив промоцијата во Макпетрол и Нексиo ама баш како што напомена @DemoUser на лице место ќе го проверам дали има мртви / заглавени пиксели, дали има backlight-bleed, дали има козметички оштетувања итн.

Мониторот има три години гаранција па доколку ме служи како што треба во тој период нема да бидам несреќен до толку ако сум платил малку повеќе :)

16. Ruiner

Ruiner
    Intern

20
    10
    1 Април 2019
    Машко
    Hotelier&ITenthusiast
    Според пазаров што го имаме, 240hz за таа цена е феноменално, Gimmick како G-sync не ми треба, барем мене. Така да нешто поскапо не би платил, иако ете во Анхоч има MSI по 144hz се али не ми се свиѓа некако.

17. Fredy

Fredy
    Unstoppable

852
    2,161
    12 oктомври 2014
    Машко
    Не е за g sync работата.IPS е must според мене,сем ако не ти служи пс-то само за професионален гејминг.Башка 240хз вс 144хз ако некој примети со голо око,ја го частам у која кафана сака .
    Msi мониторите се зверови за парите,поготово моделот со 1440п 144хз со VA панел

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

18. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

520
    813
    16 Јануари 2016
    Машко
    Гсинк не е гимик у никој случај, поготово кај овој монитор тешко да стигнеш до 240+ фпс у повеќето игри. Е сега доброто е што овој има фрисинк колку што знам и е еден од тие што неодамна им одобрија компатибилност од Nvidia. За други модели: Freesync/VRR Compatibility with Nvidia Megalist
    Ips висока херцажа за тие пари тешко, поготово што 1440p ќе си повлече и додатно хардвер за посакуваните фрејмови. Ако намената му е гејминг и има одреден буџет мониторот за тие пари е супер. Пред некое време членови на форумов ми тврдеа дека воочуваат разлика меѓу 60 и 75Hz така да пази се :p
    Ps. И ја сум у твој камп околу Ips и 144 vs 240

19. Fredy

Fredy
    Unstoppable

852
    2,161
    12 oктомври 2014
    Машко
    Праење будала од себе е дека ќе познае некој 60вс75хз
    Инаку и дијагоналата не ми прави ќејф,ќе се познаваат пиксели на 25" 1080п.24" е горна граница според мене.
    VA панелот е супер измеѓу варијанта,така да Msi мониторите од анхоч би ги земал сериозно во предвид.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ruiner

Ruiner
    Intern

20
    10
    1 Април 2019
    Машко
    Hotelier&ITenthusiast
    Играм компетитивно, знам дека IPS е подобро но не за гејминг покомпетитивно. Тој го гледав многу е добар али Curved е жива катастрофа за таа намена. Како личен и остали работи е многу добар.

Не би тврдел дали можи да се примети со голо око но знам дека сум сензитивен на input lag. Сум листал листал листал и секој дава различно мислење а и не го земам секогаш како точно бидејќи не секој поседувал 240hz а одговорил дека нема разлика, некој може имал али не му примеќа окото.

Да не беа Curved би земал MSI, тоа е се.
    Anhoch PC Market Online - Monitor 24" MSI MAG241C LED Gaming 1ms, 144Hz, USBx3, HDMIx2, DP, Curved

На Fredy му/ѝ се допаѓа ова.
  21. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

478
    384
    20 ноември 2013
    Машко
    се зависи од многу фактори јбг

2019-04-18_23-17-15.jpg

22. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,129
    2,923
    12 Јануари 2016
    Машко
    Не ти требаат полиси за уважување на мртви пиксели или беклајт блидинг како причина за замена, ако не сакаат да го заменат едноставно го враќаш мониторот и си ги бараш парите назад. По закон можеш да го направиш тоа во рок од 15 дена од купувањето. Гледај само да ја чуваш неоштетена амбалажата, тоа е единствената рачка за која теоретски можат да се фатат во тој случај.

На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
  23. esquimaux

esquimaux
    On your way to fame

520
    813
    16 Јануари 2016
    Машко
    Ова колку што знам не важи за конкретни нарачки на производи кои ги немаат на залиха. Нека ме поправи некој ако грешам..

24. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

2,129
    2,923
    12 Јануари 2016
    Машко
    Ајде ако знае некој за сигурно, нека каже. Прв пат слушам дека е можно законот да не важи за нарачки на производи кои ги немаат на залиха... Вака по некоја логика, ако производот го нарачува локален продавач и го продава локално тогаш би требало продавачот да мора и да ги почитува сите законски норми овде во матичната држава.

Иако мислам дека во повеќето случаи повеќето продавачи би прифатиле таква рекламација. Можеби евентуално со рекламирање на беклајт блидинг гледам можност некој да има проблеми, во некои продавници со поглуп кадар кој не разбира дека не вреди засекогаш да изгубат муштерија заради еден производ што подоцна секако ќе го купи некој што не разликува беклајт блидинг од униформно заднинско светло.

25. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

478
    384
    20 ноември 2013
    Машко
    За конкретниот модел што прашав Макпетрол ги враќаат мониторите во Делл при појава на лајт блид или кога има повеќе од 5 заглавени (мртви) пиксели.
    Така да најубаво да се праша која е политиката кај продавачот - дали се придржуваат кон изјавите на производителот и нема логика законот да не важи за производи по нарачка.

Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација

Сподели

Вчитување...