• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

На продажба компјутери купени со ваучери

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
КОЈ ВЕЛИ ДЕКА НЕМА ЗЛОУПОТРЕБИ?
На продажба компјутери купени со ваучери
Антонија Поповска

Студентите во четврта година што имаат право на ваучери за компјутери веќе почнаа да размислуваат како да добијат пари во готово од владиниот подарок. Деновиве тие се почесто измислуваат шеми и прават договори како да ги искористат вредносните бонови, а притоа и тие да бидат во ќар како и оние што немаат компјутери.

Најчеста зделка е студентот со ваучер да купи компјутер и поевтино да му го продаде на негов колега што нема право на овој вредносен бон. На скопските факултети и вчера имаше турканици за ваучери.

Студентите стравуваат дека нема да има за сите, зашто на списоците што се истакнати на факултетите поголем е бројот на студенти одошто факултетите поседуваат вакви бонови. И по весниците веќе почнаа да се објавуваат огласи за продажба или откуп на ваучери. „Продавам компјутер купен со ваучер, цена 110 евра“. „Откупувам вредносни купони за компјутери“. Ова се само дел од нив. - Имам компјутер „Пентиум 4“, со моќна графичка картичка и со сите други потребни делови. Со ваучерот нема да имам можност да купам делови што ми требаат. Затоа, сега се договарам да земам нов со ваучерот и да му го продадам на колегата за 100 евра. Така и двајцата ќе бидеме во ќар - вели Дарко Ангеловски, студент на Правниот факултет. Тој, заедно со други студенти, искоментира дека компјутери им биле потребни уште кога биле прва година, а не сега кога се на крајот со студиите.

Од Министерството за финансии, од каде што надлежните на факултетите ги подигаа ваучерите, велат дека не можат да се спречат препродажбите. - На ваучерот стојат бројот на индексот и матичниот број на студентот, така што не е можно некој друг да го искористи. Со него тој набавува персонален компјутер или лаптоп и со тоа ја губи сопственоста над ваучерот. Но, не можеме да спречиме понатамошна препродажба - објаснија од Министерството. Оттаму порачаа ваквите случаи да се пријавуваат во Министерството за внатрешни работи. Ваучери вчера им се делеа на студентите на Филолошкиот, Филозофскиот, како и на Економскиот факултет. И на Правниот факултет имаше турканици, иако на соопштението што е истакнато на огласните табли стои дека тие ќе почнат да се делат од утре.

Во истото соопштение стојат имињата на 106 студенти што имаат право на ваучер, иако од Сојузот на студенти на овој факултет тврдат дека околу 1.300 студенти годинава првпат се запишале во завршна година. И за четириесетина студенти на Економскиот факултет, според списоците, нема ваучери. Од Ректоратот при универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ пред извесно време рекоа дека ако нема доволно ваучери за сите на кои им следуваат, тие ќе се делат според постигнатиот успех.


Време 06/11/07
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Ма не само турканици туку и тепање и кршење прозорци имало за овие ваучери..исто така точно ли е дека неможело да се купи на пример само куќиште или само монитор или само РАМ и сл. туку морало цел компјутер направена конфигурација од компаниите што ги продаваат компјутерите?

:zbunet3:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

D

Администратор
31 март 2007
3,305
2,028
www.iwmnetwork.com
Ма не само турканици туку и тепање и кршење прозорци имало за овие ваучери..исто така точно ли е дека неможело да се купи на пример само куќиште или само монитор или само РАМ и сл. туку морало цел компјутер направена конфигурација од компаниите што ги продаваат компјутерите?

:zbunet3:
http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=1382
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ма не само турканици туку и тепање и кршење прозорци имало за овие ваучери..исто така точно ли е дека неможело да се купи на пример само куќиште или само монитор или само РАМ и сл. туку морало цел компјутер направена конфигурација од компаниите што ги продаваат компјутерите?

:zbunet3:
Точно
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Е што е страшно што ќе ги препродаваат компјутерите добиени со ваучер. Сега некој што немал пари да купи нов компјутер сега ќе го купи уште поефтино што значи тие што немаат доволно пари ќе имаат сега компјутер.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
баш така. тој што го продава компјутерот значи дека веќе имал. ништо страшно.
 

nullx

Intern
17 мај 2007
56
0
www.perfectflow.org
Ма не само турканици туку и тепање и кршење прозорци имало за овие ваучери..исто така точно ли е дека неможело да се купи на пример само куќиште или само монитор или само РАМ и сл. туку морало цел компјутер направена конфигурација од компаниите што ги продаваат компјутерите?

:zbunet3:
SUX


edit: pa dajte eden od tie sivite, po 110e
 
M

Mr.Alien

Гостин
Во огласникот кој е прилог во Дневник денеска видов оглас дека се откупуваат вредносните бонови.
Значи, мучки има!
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
272
17
Skopje
Абе не можеш да КУПИШ ваучер, треба студентот да биде во продавница при купувањето колку што знам.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Ма не само турканици туку и тепање и кршење прозорци имало за овие ваучери..исто така точно ли е дека неможело да се купи на пример само куќиште или само монитор или само РАМ и сл. туку морало цел компјутер направена конфигурација од компаниите што ги продаваат компјутерите?

:zbunet3:
ma ne samo potvrdeno ekstra potvrdeno :))
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Како не требал да биде лично. Ако имаш познат и во банка немора лично да се појавиш и потпишеш. Сега фирмите ќе ги активираат своите преварантски способности без да ги фатат.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
богами тешко ќе оди. ако знаеш некоја од тие преварантските фирми, кажувај одма.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Можеби полесно ќе биде да се набројат тие што не мучкаат...:rolleyes: .
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
и јас се надевав на тоа, ама не е баш така. денес ме испооткачија. можеби уште им е страв дека е на почеток.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Jas ne gledam nishto losho vo celata ovaa rabota.

1. Apsolvent si? DA
2. Ti sleduvaat 200 evra? DA

Ako 1 i 2 se DA togash praj shto sakash, parite se tvoj!
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Мене сакаа да ме откачат легално, па не нелегално нешто да треба да прават. Знам дека се во гужва ама немора угледот да си го губат утре нема да има ваучери.
 

vladomkd

Баниран/a
22 август 2007
114
0
прави копита. за ваучериве се збореше 1 месец пред да ги поделат и за цело тоа време не успеаја да си набават залихи на хардвер.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Баш ми е криво што отворив друга тема за злоупотребата на ваучерите ама кога ја отварав не се појави оваа како слична, али нема везе. Ете прочитајте мислења на оваа тема и таму http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=18315#post18315

Баш да не може човек да се изначуди колку сме ситни души, ама без никакви чувства спрема оние кои немаат доволно пари, па наместо да им ги отстапат ваучерите, некои луѓе им ги продаваат. Стварно не се потребни зборови. Секаков коментар е сувишен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,058
Мислења
861,199
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно