Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

На колку време го чистите вашиот компјутер од прашина

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
244
718
Skopje
Денеска му ставив филтер на предните кулери(некако со нитни панкерски да изгледа), иако некои луѓе викаат дека ќе го угуши ладењето, мене некако не ми изгледа така. За еден месец собира прашина на кулерите иако живеам надвор од град, во солидна чиста просторија и компјутерот е на висина од 1 метар. Иначе ако забележите белата лента во куќарето ја поместив во десно 2 см. не сум знаел дека и тоа можело на NZ XT.
 

Атачменти

 • viber_image_2022-12-28_20-11-08-055.jpg
  viber_image_2022-12-28_20-11-08-055.jpg
  245,1 KB · Прегледи: 118
 • viber_image_2022-12-28_20-11-08-256.jpg
  viber_image_2022-12-28_20-11-08-256.jpg
  162 KB · Прегледи: 116
 • viber_image_2022-12-28_20-11-07-260.jpg
  viber_image_2022-12-28_20-11-07-260.jpg
  222 KB · Прегледи: 117

SpiritBond

On your way to fame
21 август 2015
392
834
Aerodrom
Намести си го рамот со едно место празно помеѓу нив за да ти биде во dual-channel меморијата. Ако имаш упатсвото од матичната види кој ти е слот 1 и слот 2. Најчесто е првиот од лево и третиот слот.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.295
6.409
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Еднаш неделно со додаток четка на правосмукалката ги усисувам мрежестите делови од куќиштето, еднаш на 3-4 месеци целосно го поминувам со дување и го чистам од доле филтерот кај напојувањето.

Таков филтер каков што си ставил ти мислам дека ќе се затне за многу брзо време, премногу е ситен и ќе ти го угуши протокот на воздух.
 

Ab@ace

On your way to fame
21 мај 2016
726
615
Еднаш у годината и тоа летно време кога сум на одмор

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
 

bristlebac

On your way to fame
21 декември 2020
244
718
Skopje
Еднаш неделно со додаток четка на правосмукалката ги усисувам мрежестите делови од куќиштето, еднаш на 3-4 месеци целосно го поминувам со дување и го чистам од доле филтерот кај напојувањето.

Таков филтер каков што си ставил ти мислам дека ќе се затне за многу брзо време, премногу е ситен и ќе ти го угуши протокот на воздух.
Во право си за 2 недели се пуни цел со даст, чекам од али, нарачав посолидни филтери, иначе со мерак ќе го усисавам на време. Многу лесно се вадат на NZXT ставени се како на врата од леснина инженеринг, нема трте мрте.
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2.277
3.922
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-11400F + Deepcool AG400
Motherboard
Gigabyte B560M - DS3H V2
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master V750 GOLD V2
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Zotac RTX 3050 Twin Edge OC 8GB GDDR6
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
Cooler Master GM238-FFS 144hz IPS / AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
2 - 3 месеца, иако е релативно чист и за тој временски интервал. :)
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.881
2.102
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
На 2-3 месеци. Обично почнува да титка компјутерот кога ќе пуштам игра и тоа значи дека се насобрале наслаги од прашина на кулерот ( а и други места). Инаку правосмукам секоја недела во собата каде е компјутерот исто и прашина барем еднаш неделно се чисти ама џабе, многу прашина има...
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
563
448
Мене поголем проблем за чистење ми се тастатурите отколку куќиштето...
Јас ја користам со проѕирна фолија од храна поради тоа, немам некаква пречка со при користење што стои така.

Јас го чистев куќиштето пред недела дена сега, обично го чистам на 3 месеци само за несреќа користам пумпа на душек/пумпа на гуми на струја како дувач за прашина, ама не би рекол дека има силен пробив кога станува збор за радијаторите на графичката карта и ладилникот на процесорот. За вентилаторите се добри.
Баш барам низ Бриколаж, Меркур, Техномаркет и фриго ама им се индустриски компресори што можеби ќе уништат дел отколку да издуваат прашина.
 

Arcannia

Gaining Experience
13 март 2015
86
110
Скопје
Arcannia's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i3 - 4000M @ 2.4GHz
Storage
120GB SanDisk SSD + 500GB HDD
RAM
4GB DDR3
Video card
AMD Radeon HD 8600/8700M
OS
Windows 10 Pro
Вообичаено на 2-3 месеци проверувам одвнатре во лаптопиве за наталоженост, што нажалост секогаш има поради огромнава прашина што ја имаме.
А регулар два пати годишно правам и целосен detail на се, сосе периферии - компресиран воздух, алкохол за чистење на места каде што допираш, skin debris на маус и тастатура дури и во најтенките места, итн
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.984
4.487
Вообичаено на 2-3 месеци проверувам одвнатре во лаптопиве за наталоженост, што нажалост секогаш има поради огромнава прашина што ја имаме.
А регулар два пати годишно правам и целосен detail на се, сосе периферии - компресиран воздух, алкохол за чистење на места каде што допираш, skin debris на маус и тастатура дури и во најтенките места, итн
Отприлика и јас вака, само што не се држам баш на некој фиксен распоред.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.381
9.197
Гледам да биде минимум еднаш месечно, зборувам за чистење на надворешните филтри. Внатрешните делови се самоодржливи (напојување, графичка), само со кулерот на процесорот имам проблем и морам да се заебавам со наслаги.
 

The_Witch_Hunter

Unstoppable
23 мај 2012
1.305
3.012
The_Witch_Hunter's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 9 7950X3D | ROG Ryuo III 360 ARGB
Motherboard
ROG Crosshair X670E Hero
Storage
Kingston FURY™ Renegade 2TB | Samsung 970 EVO 1TB | WD Purple™ WD20PURX 2x2TB
PSU
Corsair HXi Series™ HX1000i
RAM
Kingston FURY™ Renegade DDR5 32GB 6400MT/s
Video card
ASUS TUF Gaming GeForce RTX® 4090 OC Edition 24GB GDDR6X
Case
be quiet! Dark Base Pro 901
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
ASUS ROG Claymore
Audio
Creative A250 | ROG Strix GO Core
Monitor
Dell AW3821DW
OS
Windows 11 Pro
Имам проблем со биос чекам да пуштат апдеит.
Дајте помош околу рамот, има некој проблем со биосот и неможам на 2ри и 4ти слот.Затоа чекам некој флеш, или ако некој знае нека каже да го оправиме?
Не ќе да ти е тебе со биос маката. Под претпоставка дека следиш упатство за инсталација, мислам дека или си престегнал некое штрафче на кулер/матична таму околу слотовите, или се работи за дефектна плоча/процесор. Бар така ми личи на мене.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.209
31.857
roka.mk

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.497
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно