• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

На кој кабел се пренесуваат податоците?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Вака ме интересира некој да ми каже на кои 4 кабли се пренесуваат податоците на UTP кабел, а кои 4 кабли се мртви.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... како мислеш мртви? Јас дома имам ЛАН ама со сите 8 кабли ..
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Последните два (кафена и бело-кафена) знам дека се "мртви", за другите не знам.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Александар ... мислам дека неможеш со сигурност да кажеш бои ... оти еве на пример кај мене кафена немам .. ама затоа имам плава со зелена ... и така .. А и мене би ми дошла добро оваа информација оти имам сретнато мрежи кои ги искористуваат само четирите жици од осумте ама незнам дали ова ја лимитира мрежата на во смисол на брзина или перформанси
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
4 жици се користат за кабли до 100mb/s (cat5) a за гигабитен лан се користат сите 8 жици.Ако планираш експерименти од стило "Ќе направам кабел со 4 жици само" одма да те предупредам дека ќе имаш проблеми големи во преносот поради cross talk.Од искуство ти зборам :D
Точно кој жици ако те интересира можам да ти кажам покасно, да разбуричкам по матерјалот треба, ми се спие сеа ... :bye1:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Александар ... мислам дека неможеш со сигурност да кажеш бои ... оти еве на пример кај мене кафена немам .. ама затоа имам плава со зелена ... и така .. А и мене би ми дошла добро оваа информација оти имам сретнато мрежи кои ги искористуваат само четирите жици од осумте ама незнам дали ова ја лимитира мрежата на во смисол на брзина или перформанси
Затоа реков последните два и во заграда ставив боите зашто кај мене е така, а и на многу други места.:)
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
како што кажа neW1, 4 жици е до 100мб/с - cat5, со 8 жици добиваш гигабитна мрежа cat5e што неможеш да ја искористиш

еве ти линк http://www.gno.org/~gdr/xyplex/cables.html

rx - recive
tx - transmite

има и некои други ознаки, али и ја не ги разбирам, добро би било некој да доонјасни.
иначе највероватно примаат и пракаат 1,2,3,6 жица, пошто без нив не се може. Распоредувањето по бои не многу важно, важно е само да се запази распоредот на жици. Инаку и за боите си постојат стандарди т.е. T-568A и T-568B.
http://www.incentre.net/incentre/frame/ethernet.html

!! НЕ сум сигурен. Изгледа 1,2 пракаат, а 3,6 примаат. Само незнам дали 2 жици пракаат и 2 жици примаат или пак 1 прака, 2 му е заштита од шум т.е се пушта сигнал во обратен правец, 3 прима, 6 му е заштита.
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Еве на сликиве се е објаснето


Доколку дакаш преостанатите парови да ги искористиш за нешто друго поарно немој, ќе се појавува шум и мрежата нема да ти биде стабилна.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Kaj Fast Ethernet 100-Base-TX se koristat zicite kako na gornata slika,
dodeka kaj Gigabit Ethernet 1000-Base-TX se koristat site zici za simultano prakanje/primanje na signalot ovakvata izvedba e postignata preku sofisticirani elektricni kola na mreznata karticka.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

damjan_ku

Intern
18 октомври 2007
129
7
Дечки фала многу ми помогнавте. Професорот ми кажа да најдам на кои жици се пренесуваат податоците а вие ми помогнавте. Фала уште еднаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,671
Мислења
862,045
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно