• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MySql vs PostgreSQL vs Firebird

  • Ја почнал/а темата
  • #1

nicky

Intern
7 декември 2007
5
0
Баш ме интересира кој RDBMS систем би одбрале од MySql, PostgreSQL, Firebird. Иначе овие три се најпознатите Open Source RDBMS системи.
 
D

DimitarMK

Гостин
Мојот глас оди на MySQL, бидејќи мислам дека е најкористен, и е подржан во сите попознати скрипти :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

nicky

Intern
7 декември 2007
5
0
Да али како шо кажа најподржан е за PHP скрипти. Но ИТ не е само PHP скрипти.

MySQL не е баш зрел во напредните карактеристики за еден RDBMS систем. Мислам дека од верзија пет па наваму ја променија политиката и почнаа да стават triggers, procedures, итн. Баш затоа до пред верзија пет MySQL не беше ни сметан за прав RDBMS систем туку за flat file систем.

Иначе малце е гломазна инсталацијата за MySQL и мислам дека е забранет за дистрибуција во комбинација со апликација. Уствари треба да се плати за таква комбинација мислам.

Иначе неспорно е дека MySQL е можеби најстабилен и најсигурен и најкористен. Не дека другите два се за потценување но MySQL важи за исклучително стабилен.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,818
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно