• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

mySQL utf-8 проблем

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Имам проблем со mySQL, внесените податоци во базата се во utf-8 и преку phpmyadmin се читат како што треба (во кирилица).

Кога ги вметнувам податоците од базата преки PHP во XHTML (utf-8) ми се појавуваат '???????'.
Го имав овој проблем пред подолго време, го решив но никако да ми текне како.

Да не знае некој што би можело да е? :ermm:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Имав сличен проблем пред некоја година.. Мислам дека нешто се имаше зезнато во датабазата и се креирала под друг енкодинг..

Осигурај се дека е UTF базата и табелата, ако се, тогаш провери дали податоците што ги внесуваш се навистина UTF.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Осигурај се дека е UTF базата и табелата, ако се, тогаш провери дали податоците што ги внесуваш се навистина UTF.
Проверив, базата и табелите се во utf-8 (Collation: utf8_unicode_ci).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Го решив проблемот. :rakopleskanje:

Се надевам и знам дека со ова би им помогнал на повеќето што им треба ова, па еве како го решив.

Веднаш под:
Код:
mysql_select_db("tabela")
му ја додадов оваа линија:
Код:
mysql_query("SET NAMES utf8");
Функционира без проблем. :rolleyes:
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Здраво го додадов кодот кој го даде Delicon, во php страната и сега место прашалници ми се појавуваат некој хироглифи. Пробав со додавање на почетокот на следниот код
Код:
 <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
И се среди почна да покажува кирилица од базата но се друго што е на страната на кирилица го дава со прашалници.

Помош
 

bobmkd

Gaining Experience
18 ноември 2008
362
190
Скопје
win1251 hell

Тоа е затоа што пред тоа страната ти била со charset=windows-1251
сега фино лепо ќе треба цел текст на страната да си го конвертираш во utf-8
еве ти еден конвертор (еден од многуте што ги има по мрежата) кој јас го немам користено туку одамна ми го препорача еден пријател, па пробај...
http://www.bumpersoft.com/Education_and_Science/Languages/Review_14668_index.htm
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно