1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

MYSQL export на ред

Дискусија во форумот 'Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S' започната од artweb, 24 Февруари 2014.

 1. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,211
  556
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Здраво,
  Даили може од mysql датабаза да се извади (export) само еден ред и после тој ред да се внесе во друга база?
   
 2. alex-st

  alex-st
  Gaining Experience

  147
  76
  1 Декември 2010
  Машко

  Може да се извади само еден ред. Кликни врз табелата, оди во Export, кликни на "Custom - display all possible options" и во Number of rows внеси 1, а во Row to begin внеси го бројот на редот што се наоѓа пред оној што сакаш да го експортираш.

  123.png
   
 3. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  189
  24 Јануари 2012
  Машко
  Ако ти се на ист сервер можеш и со ИНСЕРТ ИНТО дб1.ххх СЕЛЕЦТ ФРОМ дб2.уууу
   
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,211
  556
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  а каде е таа опција инсер инто и селецт форм?
   
 5. mrce

  mrce
  Intern

  173
  24
  2 ноември 2009
  mozes so generiranje na query vo tekst fajl:

  SELECT CONCAT(' INSERT INTO _table_ (_field_name_) VALUES (', _field_name_, '); ') INTO OUTFILE '/tmp/queries.sql' FROM _table_ WHERE id = 1

  i posle: mysql dbname < queries.sql

  ili so insert select kako sto kaza platoon
   
 6. pLaToOn

  pLaToOn
  Gaining Experience

  227
  189
  24 Јануари 2012
  Машко
  Не е опција туку пример за квери, а изврши го како сакаш, преку било кој MySQL клиент пример phpMyAdmin, сопствена php скрипта и сл.
   
 7. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,211
  556
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Фала многу, сватив. И добар пример е, пробав и ми успеа.
   

Сподели

Вчитување...