• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Музика за слушање при програмирање/работење

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,035
1,229
Сите знаеме дека пар слушалки и добра музика може добро да не опушти и релаксира.
Но исто така горнава комбинација може да доведе и до зголемена концентрација, фокус, продуктивност...

Секој си има омилена музика и нетолку омилена...
Која е Вашата омилена при која со изолирате од светот? :)
Што слушате за време на работа (доколку имате можност за тоа) ?
Која жанр музика спрема Вас е најдобар за фокус при програмирање ?

Еве што јас слушам додека работам...

Why do programmers wear headphones? For the same reason that you can’t juggle.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,993
3,364
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
Омилена-зависи од расположението - рангира од deep techno се до neuro drum n bass или dark psytrance. Обично или пуштам di.fm , digitally imported на tunein.com, или си пуштам лајв од артисти. Си ги користам KRK KNS8400 студиски слушалки, ушите не ми се уморени иако и '' притискаат '' падовите од слушалките и врз наочарите, ама никаков проблем не ми ствара.

За жанр на музика не би требало да се дискутира, се е индивидуално.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,356
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski
На врв Дно