• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Музика во сајт

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Здраво до сите значи сајтот да објаснам е правен преку фотошоп и треба да му добавам музика но кога ќе преминам на друга страница да не прекинува музиката а да си продолжува ......исто и кодови како да го центрирам на средина сајтот......и ај фала многу;)
 

delix

Intern
7 април 2007
702
23
Aj ako e sajtot online postavi link, taka ke moze polesno da se najde resenie.

A zosto pravis sajt vo Photoshop
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Не јас една другарка го направи и реков дека така е потешко да земе да направи се оделно и да ги спои на нотепад но како и да е неможам да ти дадам линк не ми е дозволено ха ха ха
</head><frames>
<embed src="Dr Kucho.mp3" autoplay="yes" hidden="true" volume="100%" loop="true" /></frames>
ето го кодот што сум го напишал но не сака нешто ова е на првата страница ако знаеш пиши како треба за правата страница и за другите

фала од напред
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Напишав одговор ама незнам од кои причини не се појавил.
Одговорот на ова не е баш едноставен за почетничко ниво како твоето (колку што разбрав од 'кодовите за центрирање на сајтот'). :eek:

Првичната замисла на web страниците не била да содржат звук во позадина
овде, можеш да ги најдеш основните HTML тагови за вметнување на музика во позадина, меѓутоа не се воопшто препорачливи.
Ако веќе мора да има музика во позадина на сајтот, најпрепорачливо е да го направиш тоа со вметнување на Flash копче на сајтот (кликни овде за повеќе информации) на тој начин стабилноста ќе биде поголема а и можностите ти се големи (можат да се додадат play, stop, pause, копчиња и слично).

Што се однесува до континуитетот на песната и во двата случаи можеш да користиш iframe за да 'сурфаш' низ сајтот без тоа да влијае на музиката.

Навистина неможам во детали да ти одговорам ама барем се обидов да те насочам во вистински правец. И линковите не случајно водеа до http://w3schools.com , единствено место е што ми текнува за започнување со HTML. Некои луѓе online примерите што се едитабилни ги сметаат за корисни :) Доколку можеш подетално да ми објасниш што подразбираш под 'центрирање на сајтот' и ми кажеш што сакаш да направиш ќе знам точно што да ти одговорам. Начини за уредување на layout на сајт постојат многу а најмодерен и најдобар во моментов е со употреба на CSS .
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Се е тоа добро ако беше на Македонски.....:)
значи за центрирање сакам да кажам да е на средина зошто е направен на 1024х768 и не е точно на средина т.е. јас сум на 1280х1024 и кај мене се гледа многу мало....а за музиката без плеер сакам но како и да е

поздрав и фала многу
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Се е тоа добро ако беше на Македонски.....:)
значи за центрирање сакам да кажам да е на средина зошто е направен на 1024х768 и не е точно на средина т.е. јас сум на 1280х1024 и кај мене се гледа многу мало....а за музиката без плеер сакам но како и да е

поздрав и фала многу
Да беше на Македонски ќе беше неразбирливо, верувај ми :D Искрено, не ти е касно да почнеш да учиш Англиски :)

За средина.. Штознам, <center> одма после <body> и </center> одма пред </body> , би требало целата содржина да ја центрира, освен ако некој дополнителен код на твојот сајт не причинува конфликти. Постојат и други решенија но ова е наједноставното што можам да ти го напишам овде.

Музиката можеш да ја слушаш континуирано и без player, поентата е во тоа да го вметнеш тагот со кој се вчитува песната во рамка која е статична без разлика каде водат линковите што ги имаш на сајтот. Бидејќи го немам кодот од твојот сајт неможам конкретно да ти кажам што да направиш.

Ако продолжиме вака ќе нема крај на прашањата. Ако навистина ти треба помош после ова, прати ми приватна порака со целосен код од Index страницата на твојот сајт. Во пораката, кодот пастирај го (залепи го на македонски?) помеѓу [HTML] и [/HTML] за да можам целосно да го добијам. Ќе се обидам да ти одговорам најскоро што можам. Поздрав :)
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
Не јас една другарка го направи и реков дека така е потешко да земе да направи се оделно и да ги спои на нотепад но како и да е неможам да ти дадам линк не ми е дозволено ха ха ха

ето го кодот што сум го напишал но не сака нешто ова е на првата страница ако знаеш пиши како треба за правата страница и за другите

фала од напред
кај што ти пишува autoplay="yes" смени го autoplay="true" ;)
 

A^1^T^E^A^M

Баниран/a
18 април 2007
393
2
brmbrm.blog.com.mk
ова да го напишам само на правта страница или на сите треба да го добавам

многу просто ми изгледа ха ха ха
фала ти многу
сега работи или... пак имаш некој проблем:confused: :confused:

ако има нешто кажи ке ја средиме :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
значи на сите страници го напишав и пак истото незнам каде точно е грешката еве ја правта страница
<html>
<head>
<title>index</title>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1251">
<meta content="makedonce, name="Keywords">
</head><frames>
<embed src="Dr Kucho.mp3" autoplay="true" hidden="true" volume="100%" loop="true" /></frames>
<body bgcolor="#000000" leftmargin="100" topmargin="0" marginwidth="0" marginheight="0">
<!-- ImageReady Slices (index.gif) -->
<img src="images/index.gif" width="800" height="600" border="0" alt="" usemap="#index_Map">
<map name="index_Map">
<area shape="rect" alt="" coords="361,109,648,131" href="mailto:[email protected]">
<area shape="rect" alt="" coords="753,15,781,30"<a href="index_en.html">index_en.html</a> index.html
<area shape="rect" alt="" coords="642,153,719,174"<a href="escort.html">escort.html</a> index.html
<area shape="rect" alt="" coords="495,153,593,175"<a href="video.html">video.html</a> index.html
<area shape="rect" alt="" coords="352,153,438,175"<a href="gallery.html">gallery.html</a> index.html
<area shape="rect" alt="" coords="206,152,298,174"<a href="connection.html">connection.html</a> index.html
<area shape="rect" alt="" coords="79,153,153,176"<a href="index.html">index.html</a> index.html
</map>
<!-- End ImageReady Slices -->
</body>
</html>
 

HyBRiD_HeLL

Intern
13 април 2007
106
1
Ако сакаш да не ти прекинува музиката или Флеш или ПХП друг начин нема.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Ако сакаш да не ти прекинува музиката или Флеш или ПХП друг начин нема.
Има

дај објасни повеќе
...

Музиката можеш да ја слушаш континуирано и без player, поентата е во тоа да го вметнеш тагот со кој се вчитува песната во рамка која е статична без разлика каде водат линковите што ги имаш на сајтот.
Значи, треба да научиш зошто служат рамките во HTML еве ти корисен линк во врска со тоа: http://www.spoono.com/html/tutorials/tutorial.php?id=6

Можеш сајтот да го поделиш на рамки, во една од рамките (која треба да ти биде статична) ќе го ставиш кодот кој ја вчитува песната. А линковите на твојот сајт намести ги да се вчитуваат во друга рамка.
Не треба кодот за вчитување на песната да го ставаш на сите страници од твојот сајт туку како што кажав погоре само на една која ќе ти биде статична (на пример: мени).
Проблемот се јавува поради тоа што прелистувачот наидува на код кој му вели да ја вчита и пушти песната секогаш кога ти ќе кликнеш на некој линк од твојот сајт и нормално, почнува од почеток песната. Со ова што ти го напишав погоре тоа се избегнува.
Користење на рамки за web сајт исто така не е препорачливо, исто како и вметнување на музика во позадина со стандардниот HTML код, ама кога веќе си запнал..
 

kapkavino

Intern
13 мај 2007
43
0
www.stipfashion.com
ke morash da si napravish ili iframe ili vo frame da ja pravesh stranata, samo ke gledash toj del kade sto ke ti bide postavena pesnata ili muzikata da bide nezavisen so drugite strani, zosto ako kliknesh na nekoj link i ti se otvori druga strana togash ojde ti i stranata so muzikata, znaci najdobro vaka: pravesh edna strana so osnova vo koja ke imash dva ifrejma vo edniot muzikata a vo drugiot edna pocetna strana i vo toj del da ti se menat stranite a linkovite kako kopcinja ili tekst ke gi postavish na osnovnata strana na toj nacin ke nemash nikakov problem so prekinuvanje na muzikata a sepak ke mozesh da menesh stranici no samo vo sklop na edniot ifrejm :) pozdrav
 
K

Kosta

Гостин
Не јас една другарка го направи и реков дека така е потешко да земе да направи се оделно и да ги спои на нотепад но како и да е неможам да ти дадам линк не ми е дозволено ха ха ха

ето го кодот што сум го напишал но не сака нешто ова е на првата страница ако знаеш пиши како треба за правата страница и за другите

фала од напред
Кодот ти е точен и ќе ти работи во случај само ако го отвориш со IE. Најверојатно го отвораш со Mozilla, Opera или некој друг пребарувач.

ПС: Притоа види и дали изворот на песната ти е тука, да не незнае од каде да чита.
 
K

Kosta

Гостин
Причината што не работи во Mozzila e тоа што ти треба plugin. Windows Meadia Player plugin-от ги пушта само правилните аудио формати. IE не го користи Windows Media Player plugi-от, туку користи некоја ActiveX контрола за која и јас незнам како функционира но има мноху повеќе функционалност од plugi-от.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
OffTopic:
Ako ima neshto shto povekje me nervira od flash toa e muzika na web strana. Ako sakam muzika kje si pushtam sam, nemora nikoj da me tera so sila.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,050
520
delicon.mk
Не препорачувам користење на аудио на веб-страна. Доколку "мора" да има, тогаш барем поставете Стоп копче со кое корисникот ќе може да го стопира свирењето на аудиото.
Во повеќето случаи, кога корисникот ќе дојде на страната која што има аудио, најпрво ќе бара кај може да се сопре музиката и потоа да ја разгледа страната. Но не заборавајте дека просечна посета на веб-страна од корисниците трае 20-30сек (првиот пат).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,398
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно