• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Музичка продукција и миксови

Кој DAW најчесто го користите?

• FL Studio

Гласови: 3 33.3%
  • Ableton

Гласови: 4 44.4%
  • Cubase

Гласови: 1 11.1%
  • Logic Pro

Гласови: 0 0.0%
  • Reason

• Cakewalk

• PreSonus

Гласови: 1 11.1%
  • Друго

• Вкупно гласале
    9
  • Ја почнал/а темата

SonicMK

Intern
12 јуни 2012
24
47
Скопје
SonicMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-4570
Motherboard
Asus H97 Pro Gamer
Storage
Hitachi 500 GB 7200 RPM SATA-II + Samsung SSD 860 EVO 250GB
RAM
4 x 4GB Kingston HyperX Predator DDR3 2400MHz XMP
Video card
Asus Strix GTX 960 4GB
Case
Cooler Master Elite 335U
Mouse
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Keyboard
Audio
Realtek HD ALC1150
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Windows 10 Pro
Дечки, девојки и музички фанатици, споделете искуства и Ваши soundcloud, mixcloud, beatport, bandcamp итн.. профили или линкови со продукции / миксови / видеа со ваши креации.
Ајде и една анкета за оние што продуцираат.

Еве да почнам.
Продуцирам подолго време на FL Studio во домашни услови, најчесто Drum & Bass и музика со забрзано темпо.
Имам неколку изданија за странски labels, под псевдонимот Nultabyte.

Линк:
Nultabyte on Beatport

Баш ќе ми биде мило да чујам наша домашна продукција или миксови од секакви жанрови, може ќе падне и некој collab :)

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,184
1,979
Мене па друга прашање ме интересира. Колку од домашниве студија што се аматерски имаат акустичен третман на студиото и што монитори се користат. Првото сметам дека е доста побитно од опремата или било кој софтвер да се користи.

• Ја почнал/а темата

SonicMK

Intern
12 јуни 2012
24
47
Скопје
SonicMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-4570
Motherboard
Asus H97 Pro Gamer
Storage
Hitachi 500 GB 7200 RPM SATA-II + Samsung SSD 860 EVO 250GB
RAM
4 x 4GB Kingston HyperX Predator DDR3 2400MHz XMP
Video card
Asus Strix GTX 960 4GB
Case
Cooler Master Elite 335U
Mouse
Keyboard
Audio
Realtek HD ALC1150
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Windows 10 Pro
Реално, колку и да ти е ок домашното студио, кога се издава некоја трака по автоматизам ти бараат квалитетно смиксана но не-мастеризирана верзија. Колку и да е добар звукот на крај, ако имаш лош миксинг се у вода пропаѓа. Ако имаш осет за продукција, мастерингот ќе ти го направат во профи студио како и да е.
Дефинитивно помага ако имаш акустичен третман и добри монитори но сметам дека не е пресудно.

Btw, како некоја по low budget алтернатива, има многу фаци што продуцираат најчесто на hi-res студиски слушалки, впрочем и јас преферирам така. Можеш детално да го чуеш секој звук и ако сакаш да правиш соодветен dynamic звук кој ќе игра со лев - десен канал (vice versa), боље осет добиваш со слушалки.
А финалната верзија ја пробувам на разни локации, ако осетам дека не штима нешто се навраќам на fix :)
Мада до сега не сум имал некои потешкотии

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,184
1,979
Just curious, што опрема користиш? Слушалици, interface и монитори?

Ја у принцип сум фан на студиска опрема, но за hi-fi намена ја користам. :)

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
121
186
Не знам дали се пронаоѓам комплетно во темата ама ај да фрлам 2 цента...
Јас мојот глас го ставив на Cubase и за сега гледам сум единствениот.
10+ години сум на Cubase ама не се класифицирам у продуценти туку хоби session музичар, gigging музичар, sound design правам за хардверски клавијатури, мада 2-3 пати имам продуцирано музика/џингл за реклама и слично... али генерално се ова непрофитабилно и од хоби.

На Cubase се навлеков пошто комфорна ми беше работата со MIDI дата, особено Logical Editor и Event editor... второво пошто е слично со секвенцери на синтисајзери каде што немаш драг’н’дроп да си играш со нотите.

Можеби и другиве DAW се добри за ова но не сум експериментирал со сите набројани.
Се мислев на Mac да идам со Logic Pro поради базата звуци, но кога го купив Mainstage 3 не бев импресиониран од Logic звуците па го баталив.

Ако некого интересира нешто од споменатово еве Youtube link

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,589
Мислења
821,356
Членови
28,245
Најнов член
slavkovski