• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Музичка продукција и миксови

Кој DAW најчесто го користите?

 • FL Studio

  Гласови: 5 31.3%
 • Ableton

  Гласови: 5 31.3%
 • Cubase

  Гласови: 2 12.5%
 • Logic Pro

  Гласови: 0 0.0%
 • Reason

  Гласови: 0 0.0%
 • Cakewalk

  Гласови: 0 0.0%
 • PreSonus

  Гласови: 2 12.5%
 • Друго

  Гласови: 2 12.5%

 • Вкупно гласале
  16
 • Ја почнал/а темата
 • #1

SonicMK

Intern
12 јуни 2012
24
49
Скопје
SonicMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-4570
Motherboard
Asus H97 Pro Gamer
Storage
Hitachi 500 GB 7200 RPM SATA-II + Samsung SSD 860 EVO 250GB
RAM
4 x 4GB Kingston HyperX Predator DDR3 2400MHz XMP
Video card
Asus Strix GTX 960 4GB
Case
Cooler Master Elite 335U
Mouse
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Keyboard
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Audio
Realtek HD ALC1150
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Windows 10 Pro
Дечки, девојки и музички фанатици, споделете искуства и Ваши soundcloud, mixcloud, beatport, bandcamp итн.. профили или линкови со продукции / миксови / видеа со ваши креации.
Ајде и една анкета за оние што продуцираат.

Еве да почнам.
Продуцирам подолго време на FL Studio во домашни услови, најчесто Drum & Bass и музика со забрзано темпо.
Имам неколку изданија за странски labels, под псевдонимот Nultabyte.

Линк:
Nultabyte on Beatport

Баш ќе ми биде мило да чујам наша домашна продукција или миксови од секакви жанрови, може ќе падне и некој collab :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,154
Мене па друга прашање ме интересира. Колку од домашниве студија што се аматерски имаат акустичен третман на студиото и што монитори се користат. Првото сметам дека е доста побитно од опремата или било кој софтвер да се користи.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

SonicMK

Intern
12 јуни 2012
24
49
Скопје
SonicMK's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-4570
Motherboard
Asus H97 Pro Gamer
Storage
Hitachi 500 GB 7200 RPM SATA-II + Samsung SSD 860 EVO 250GB
RAM
4 x 4GB Kingston HyperX Predator DDR3 2400MHz XMP
Video card
Asus Strix GTX 960 4GB
Case
Cooler Master Elite 335U
Mouse
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Keyboard
Cooler Master Devastator (Red Edition) set
Audio
Realtek HD ALC1150
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Windows 10 Pro
Реално, колку и да ти е ок домашното студио, кога се издава некоја трака по автоматизам ти бараат квалитетно смиксана но не-мастеризирана верзија. Колку и да е добар звукот на крај, ако имаш лош миксинг се у вода пропаѓа. Ако имаш осет за продукција, мастерингот ќе ти го направат во профи студио како и да е.
Дефинитивно помага ако имаш акустичен третман и добри монитори но сметам дека не е пресудно.

Btw, како некоја по low budget алтернатива, има многу фаци што продуцираат најчесто на hi-res студиски слушалки, впрочем и јас преферирам така. Можеш детално да го чуеш секој звук и ако сакаш да правиш соодветен dynamic звук кој ќе игра со лев - десен канал (vice versa), боље осет добиваш со слушалки.
А финалната верзија ја пробувам на разни локации, ако осетам дека не штима нешто се навраќам на fix :)
Мада до сега не сум имал некои потешкотии
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,331
2,154
Just curious, што опрема користиш? Слушалици, interface и монитори?

Ја у принцип сум фан на студиска опрема, но за hi-fi намена ја користам. :)
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
157
209
Не знам дали се пронаоѓам комплетно во темата ама ај да фрлам 2 цента...
Јас мојот глас го ставив на Cubase и за сега гледам сум единствениот.
10+ години сум на Cubase ама не се класифицирам у продуценти туку хоби session музичар, gigging музичар, sound design правам за хардверски клавијатури, мада 2-3 пати имам продуцирано музика/џингл за реклама и слично... али генерално се ова непрофитабилно и од хоби.

На Cubase се навлеков пошто комфорна ми беше работата со MIDI дата, особено Logical Editor и Event editor... второво пошто е слично со секвенцери на синтисајзери каде што немаш драг’н’дроп да си играш со нотите.

Можеби и другиве DAW се добри за ова но не сум експериментирал со сите набројани.
Се мислев на Mac да идам со Logic Pro поради базата звуци, но кога го купив Mainstage 3 не бев импресиониран од Logic звуците па го баталив.

Ако некого интересира нешто од споменатово еве Youtube link
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
157
209
Дали знае некој сервис за миди клавијатури?
Поточно M-Audio.
Сервисер на клавијатури е Горан Чапар (не знам сеуште дали е овој број пошто многу одамна го имам контактирано 070 501 733).
Сигурно има и други електроничари што може да помогнат.

Што и е проблемот ?
 

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
48
76
Не знам дали хардверски, дали софтверски. Не знам ни дали може да се поправи.
Се работи за M-Audio Oxygen 49 MKIV.

Проблемот е што кога ќе се стиснат одредени дирки (мислам дека се 7 или 8 такви), се регистрираат и околните дирки околу нив.
На нет прочитав дека ова било чест malfunction за овој модел, па луѓето си го враќаат и заменуваат со нов.
Јас не можам тоа да го направам пошто го земав од некој shady лик на реклама5 што не ми креваше. (ова беше пред 4-5 години)
MIDIто е користено севкупно 5-6 пати пред да се појави проблемот, па сега си стои како украс, но многу би сакал некако да проработи.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
157
209
Можеш да ја отвориш да погледнеш дали има некој очигледен проблем. Чисто хардверски проблем евентуално ако гумата со графитните контакти на дирките има испаднато од лежиште па затоа ти допира и на околни дирки и прави контакт. Мада контактите секогаш ги прават вдлабнати во гумата па не би требало да допираат без посилен притисок ама може да провериш.
Ако е електроника тогаш сервис.
Софтверски мислам дека имаш опција за factory reset на тој модел.
 

blackfen1

Gaining Experience
16 јануари 2018
48
76
Можеш да ја отвориш да погледнеш дали има некој очигледен проблем. Чисто хардверски проблем евентуално ако гумата со графитните контакти на дирките има испаднато од лежиште па затоа ти допира и на околни дирки и прави контакт. Мада контактите секогаш ги прават вдлабнати во гумата па не би требало да допираат без посилен притисок ама може да провериш.
Ако е електроника тогаш сервис.
Софтверски мислам дека имаш опција за factory reset на тој модел.
Factory reset пробав, а се друго што кажа, не се разбирам во тоа :/
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
157
209

Fresh from the oven...

Мислам дека ок испадна...
Нетретирана соба, аматерска продукција. На Adam Audio, Presonus, Apple devices ме бендисува. На Sony whch710 не ме бендисува ама не можев да го поправам а да не го расипам истовремено :LOL:

Тапан: Addictive drums
Бас: Yamaha BB бас семпл од Yamaha MODX
Пијано: Bosendorfer pack-от од Yamaha
Вокалот е од телефон сниман.

Миксано е у GarageBand. Имам и Cubase али ова поедноставно ми беше у случајов и имаше се што ми треба...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,077
Мислења
837,997
Членови
28,988
Најнов член
simplius
На врв Дно