1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Муров Закон

Дискусија во форумот 'Туторијали' започната од Alexandar, 3 Април 2008.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Alexandar

  Alexandar
  Gaining Experience

  2,514
  90
  21 Мај 2007
  Гордон Мур е еден од ко - основачите на корпорацијата Intel и автор на Муровиот Закон. Дипломирал на Универзитетот во Калифорнија на одделот за хемија, а докторирал на Хемија и Физика на Калифорнискиот Институт за Технологија.

  Во 1965 година, Гордон Мур дал претпоставка дека бројот на транзистори кои можат да бидат поставени на интегрирано електрично коло, се зголемува експоненцијално, двојно повеќе транзистори секоја година. Оваа претпоставка првпат ја изнел во неговата статија “Збивање повеќе елементи на интегрирано електрично коло” во списанието "Електронски Магазин" од 19ти април 1965 година.

  Во 1975 година, Гордон Мур го сменил својот став. Според новата претпоставка, бројот на транзистори двојно се зголемува на секои две години. Во меѓувреме се докажало дека двојното зголемување се случува на секои 18 месеци. Иако се знаело дека новото тврдење на Мур е погрешно, сепак тој стоел зад тоа дека удвојувањето се случува на 2 години и тврдел дека тој не предвидел удвојување на 18 месеци. Како и да е, неговите колеги од корпорацијата Intel, детално го разложиле и проучиле зголемувањето на перформансите кај транзисторите и заклучиле дека интегрираните кола ќе ги удвојуваат своите перформанси секои 18 месеци.

  Скоро секоја мерка за способностите на дигиталните електронски уреди е поврзан со Муровиот закон: процесирачката брзина, меморискиот капацитет, дури и резолуцијата на дигиталните камери. Сите овие се зголемуваат со експоненцијална брзина. Ова драстично ја зголеми корисноста на дигиталната електроника во скоро секој сегмент од светската економија.

  Претпоставката на Мур и артиклот во кој првпат била објавена брзо постанале легенди и како секоја легенда поминале низ голем број на измени низ кажувањата и прекажувањата. Тоа е така бидејќи нејзиниот творец никогаш не дал најпрецизна формулација. Во главно, голем број од претпоставките на Мур се покажале како точни низ годините, меѓутоа медиумите од друга страна се среќавале со различни измешани резултати во своите обиди да прикажат што Мур рекол и уште поважно, што тој мислел.

  Во април 2005, Intel понудил $10,000 за да купи оригинален примерок од “Електронскиот Магазин” од 1965 година во кој е објавен Муровиот закон. Британскиот инженер Дејвид Кларк бил првиот кој нашол копија и ја понудил на Intel.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Интересно, за ова немав досега слушнато.
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Многу интересно и занимливо :bravo:
   
 4. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Гордон МУр: "Муровиот Закон е прекршување на Марфиевиот Закон. Се станува подобро и подобро." :bravo:
   
 5. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Колега прими еден совет, олади малку со книгата за компјутерска архитектура :D
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...