• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Multi-Pointer X Линукс серверот наскоро достапен

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Multi pointer X серверот на Линукс кој е во план да стане составен дел од Линукс дистрибуциите од наредниот месец, ќе овозможува повеќе корисници да користат истовремено еден исти екран од еден исти компјутер. Multi pointer X серверот ќе овозможува влезови на повеќе уреди истовремено (мауси, тастатури и сл.) прикачени на еден исти компјутер. Овој сервер беше пуштен во тест фаза повеќе од 2 години и се очекува за на крајов на месецов да биде официјално пуштен во употреба.

Извор: Linuxtoday
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Еве колку да имате претстава како изгледа:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=t3fjVOTJCwg[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=AryCQ8Ybp6A[/ame]

:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Хм... Мислам дека веќе е изведено вакво нешто по школиве ... ама ќе видеме ..

ПС: Неможам да ги гледам клиповите :plachko2:
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Хм... Мислам дека веќе е изведено вакво нешто по школиве ... ама ќе видеме ..

ПС: Неможам да ги гледам клиповите :plachko2:
Slicno e vo skoliive, ama razlika e sho vo skoliite kompjuteriite se workstation t.e. na eden kompjuter poveke monitori. So ovoj Linux na eden ekran mozi poveke korisnici. Jaka rabota!
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Интересно, меѓутоа и од како го гледав второто видео не гледам некоја голема практична корист од ова :ermm:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,704
Мислења
849,056
Членови
29,434
Најнов член
patlidzan
На врв Дно