• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

МТНет МаксАДСЛ или ОнНет ВАДСЛ?

Статус
Затворена за нови мислења.

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
За една недела морам да одлучам кај ќе одам следниве две години со мојот интернет. За жал, имам само две сериозни опции онаму кај што живеам:
  • МТНет МаксАДСЛ 4ГБ 1299+ДДВ
  • ОнНет ВАДСЛ 10Гб 1090+ДДВ
Да напоменам дека ми треба 24/7 стабилен и релативно брз интернет. И 4ГБ ми се доволно, но uptime-от, нискиот пинг и стабилноста на врската ми се апсолутно неопходни.

Што би рекле или препорачале? Јас имам позитивно искуство со АДСЛ, но еве да дадам шанса со аргументи да се убедам и евентуално да одам и кај конкуренцијата...
 
D

DimitarMK

Гостин
ако ти треба 24/7 уптиме тогаш земи Мт.нет бидејќи сепак е кабел, има низок пинг+ многу е стабилен.
во споредба со WADSL ти е малце поскап со помалку трансфер, но со поголеми брзини.

Сепак ти одлучи,
Поздрав
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
За една недела морам да одлучам кај ќе одам следниве две години со мојот интернет. За жал, имам само две сериозни опции онаму кај што живеам:
  • МТНет МаксАДСЛ 4ГБ 1299+ДДВ
  • ОнНет ВАДСЛ 10Гб 1090+ДДВ
Да напоменам дека ми треба 24/7 стабилен и релативно брз интернет. И 4ГБ ми се доволно, но uptime-от, нискиот пинг и стабилноста на врската ми се апсолутно неопходни.

Што би рекле или препорачале? Јас имам позитивно искуство со АДСЛ, но еве да дадам шанса со аргументи да се убедам и евентуално да одам и кај конкуренцијата...

Jas sum na ADSL od MT i ne sum zadovolen od stabilnosta so ogled na cenata koja ja plakjam.

Za WADSL od OnNet nemozam da komentiram bidejki nemam nekoe lichno iskustvo so istiot no ne slusham mnogu pofalini zborovi naokolu.

Izbirash megju dve zla, najubavo bi bilo da gi zemesh dvete. :)

Pozdrav,
Stefan.
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Mnogu e vazno kade zivees i na koja bazna stanica bi te priklucile od OnNet. Ako mozes toa da go doznaes i ako si na nekoja koja e rasteretena (na pr. Lisice, Zelezata i sl) Podobar ti e Wadsl. Vo sprotvino, MTNet
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
123
Mnogu e vazno kade zivees i na koja bazna stanica bi te priklucile od OnNet. Ako mozes toa da go doznaes i ako si na nekoja koja e rasteretena (na pr. Lisice, Zelezata i sl) Podobar ti e Wadsl. Vo sprotvino, MTNet

види...сеа и да се приклучи на некоја порастеретена базна станица никој не може да гарантира дека тоа така и ќе остане во текот на 2те години за кој има потпишано договор.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Локацијата е Велес. Релативно ок е во врска со сообраќај. Локалниот кабелски провајдер ми понуди 5.5Гб за 1690 ден со обврска да бидам претплатник на кабелската. Ем скапо, ем имам друг, подобар, извор за домашна забава - па ги одбив.

Глупо ми е само што две години сите викаа телеком ова, телеком она... а на крај нема поарна опција од телеком (сеуште).

БТВ, што мислите за компјутерите кои ги банлдаат, гледам сега со ЛЦД монитор одат. Ме интересира дали некој знае што квалитет се, бидејќи за 6 евра месечно воопшто не е лоша понуда.
 
D

DimitarMK

Гостин
да бе ама после 2 год го враќаш компијутерот.
+
Intel Celeron D 2.53 GHz
Матична плоча MSI PM8M3-V
Меморија (RAM) 256 MB DDR
Хард диск 80 GB
Оптички читач/режач LG DVD/RW 18x брзински
Графичка картичка 128 MB (Вградена на матичната плоча)
Звучна картичка Вградена на матичната плоча
Мрежна картичка Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45
Монитор 17" CRT/TFT
Звучници 2.0
Тастатура English
Глувче Оптичко
Подлога за глувче Вклучена
Оперативен систем Microsoft Windows XP Starter Edition - ОЕМ
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
123
Локацијата е Велес. Релативно ок е во врска со сообраќај. Локалниот кабелски провајдер ми понуди 5.5Гб за 1690 ден со обврска да бидам претплатник на кабелската. Ем скапо, ем имам друг, подобар, извор за домашна забава - па ги одбив.

Глупо ми е само што две години сите викаа телеком ова, телеком она... а на крај нема поарна опција од телеком (сеуште).

БТВ, што мислите за компјутерите кои ги банлдаат, гледам сега со ЛЦД монитор одат. Ме интересира дали некој знае што квалитет се, бидејќи за 6 евра месечно воопшто не е лоша понуда.

не е лцд ,црт монитор е плус мислам дека не се исплати пошо после тие 2 години ако сакаш да го задржиш компјутерот мораш да платиш пак некоја сума (3000 мислам или така нешо).

пс.и мислам дека пакетот адсл што доаѓа со пцто е со 512 или 1 гб лимит па распрашај се убаво :rolleyes:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ако веќе мораш да одлучиш од тие 2, да сум на твое место дефинитивно би избрал МаксАДСЛ..
Во однос на uptime малку е спорно, за АДСЛ нормално е модемот да ти ја рестартира конекцијата еднаш на 12 часа.
Во однос на стабилност и брзина, далеку е подобар од WADSL.
Ако ти се доволно 4 GB - супер. Ако ти се потребни до 10, можеш тој пакет да го ставиш (ако си спремен да даваш 600 денари/месечно повеќе)

БТВ, што мислите за компјутерите кои ги банлдаат, гледам сега со ЛЦД монитор одат. Ме интересира дали некој знае што квалитет се, бидејќи за 6 евра месечно воопшто не е лоша понуда.

Лоша понуда е :) Имај во предвид дека 2 години нема да можеш да го надоградуваш PCто и на крај сепак ќе треба да го вратиш и да доплатиш за секоја причинета оштета врз него (Оштетата не е поголема од 100 евра).
Компјутерот е полош од мојот сегашен (а мојот е 5 години стар и не сум го надоградил 5 години). Таков ќе ти биде во наредните 2 години, иако ти си го платил, немаш право ништо да му менуваш :)
Колку за илустрација... Нема да можеш да инсталираш Adobe Photoshop CS3 и Dreamweaver CS3 бидејќи не задоволува requirements :))


пс.и мислам дека пакетот адсл што доаѓа со пцто е со 512 или 1 гб лимит па распрашај се убаво :rolleyes:

Можеш да одбереш со кој пакет ќе го земеш :)

Во секој случај го изнајмуваш лошо PC, по прилично висока сума со обрска да го чуваш 2 години без можност да го надоградуваш.. Полошо неможе да биде :D
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Ако ти треба стабилен интернет МТНет ти најдобро ако ти треба стабилен интернет и 4 гб се доста(ако симнуваш филмови и сл.). ОнНет се добри ако си од скопје и ако не ти е растеретена базната станица
 

nesko

Intern
5 јуни 2007
4
0
MAxADsl

Ako imash vreme mozesh da pocekash nesto se zbori deka posle septemvri ke padnat drasticno cenite na MT Net internetot, a so toa i site paketi od ADSL ponudata.

A da, glasam za MAxADsl ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.670
Мислења
889.395
Членови
31.512
Огласи
36
Најнов член
sekuloskip
На врв Дно