Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мт-Нет одлично изненадување(за промена)

Статус
Затворена за нови мислења.

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Сеуште од неофицијални извори дознавам дека МТ од 1 сеп ќе понуди нови пакети за адсл(ова веќе познато од рекламите што се вртат 2х,2х...), најпримамливиот пакет ќе биде со брзина од 2048/512 kbps, со вклучен трансвер во пакетот 100 GB... и најдобриот момент...колку сево ова кошта...ја на ова се изненадив...1400ден+18%ддв.
Поздрав..
Останува да почекаме официјална потврда, и јавувања по тел од тетките во МТ.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
Znachi kakva dobra biznis politika vodat... so mnogu dobro poznavanje na odnesuvanjeto na potroshuvachite i politika predvidena da trae dolgo vreme...

Zoshto?

Zatoa shto koga sekogash vo svetot Internet paketite se bez nikakov limit (ok, ima limit od samata pomisla deka ne postoi neogranichen bandwidth :)) za ceni od 20 do 40$, MTnet a voedno i drugite makedonski Internet provajderi (pa ne e nishto chudno zoshto i drugite, site zemaat link od MTnet) uveduvaat paketi so shpekulirani 100 gb i ogranichena brzina na ushte ednash shpekulirani 2048/512 kbps za suma koja i ne e bash evtina koga kje se zemat prosechnite makedonski plati. :)

Go ranat narodot malku po malku, no ok, taka se pravat pari... sekoja chest do menadzherite na MTnet, dobra korporaciski vodena politika nema shto.. :)

Obichniot potroshuvach i te kako kje se raduva na promena od 4 na 100 gb mesechen transfer i kje potpishe nov dogovor na godina/dve (zemete vo predvid samo kolku brzo IT svetot evolvira i kako kje pagja cenata na Internetot i kje rasne proporcionalno brzinata i bandiwidhot) brzinata mnogu mnogu i ne ja zemaat lugjeto vo predvid spored moi lichni uviduvanja... sekoj kazhuva kakvi shto paketi od kolku gb ima, retko lugje koi razbiraat "si gi merat" paketite vo brzini... :))

Sepak... dokolku shpekulaciite se ostvarat, bravo....

P.S. Pochnaa oni dogovori od pred 2 godini da istekuvaat, pa vreme e da se poraduva narodot malku...

Samo za sporedba, momentalno sum vo SAD, poglednete za cena od okolu 300 denari:

Your connection is: 9970 Kbps or 10 Mbps
You downloaded at: 1217 kB/s
You are running: 174 times faster than 56K and can download 1 megabyte in 0.84 second(s)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Па тоа е супер новост за нас корисниците, но не е добро за тие што ќе се излажат и што ќе земат таков интернет на 2 години. Може би сум во грешка, но според пазарната логика мт-нет го прави ова, бидејќи наскоро очекува конкуренција од сите страни и сега е вистинскиот момент да привлече што повеќе луѓе како би биле врзани истите две години и не би можеле да користат друг интернет иако тој би бил многу многу поефтин. Добро е ако има можност цената и пакетот да не бидат фиксни, па како во иднина се променуваат цените на мт-нет, така и тие што имаат договор да имаат можност да променат пакет или да им биде променета цената на пакетот.
Но сепак тоа е под знак ?, ако размислиме дека сега мт-нет има најскап интернет тоа значи дека и тогаш кога ќе дојде голема конкуренција ќе држи поскапа цена.

Еве и официјално е Неотел ја доби концесијата за спроведување на Wimax на територијата на Македонија
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Заборавив да напоменам, ова важи за договор од 1 година, оваа цена, а може и на неопределено, ама поскапо е, МТ нема да имаат веќе договори од 2 години, најмногу е 1 година.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Yup, слушнав за ова ама бидејќи ништо не се знае со МтНет, несакав да шпекулирам..
Не е којзнае што ама сепак големо олеснување.. Лично јас, нема да се стегам како досега 20 дена и 10 дена да ги поминувам со dialup.. 100 GB ќе ми бидат доволни, ама се плашам дека ADSL ќе изгуби на квалитет и момците од mtsux ќе имаат на што да се правдаат :)
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Работите одат на подобро. Конечно.
За поздрав е и тоа што договор трае една година, ако не им текне нешто да менуваат.
Но мора да се земе во предвид дека конкуренцијата напаќа, од крајот на септември или почеток на октомври би требало да имаме WiMax кој би требало да е доста поевтин. Така да , мене ова повеќе ми личи на подготвување за битката со WiMAx.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
све ова е ок...поголема конкуренција поевтин интернет за сите нас.
ама кога ќе слушнам мт.нет...знам дека е излишена фраза...ама искрено ми се гади...ПОГОЛЕМИ ЛОПОВИ НЕМА !!!...значи буквално пијавици кои го цицаат цел македонски народ...ова го никаде у свет...толку ! (да не забегам
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
од нервоза по грешка го пратив претходниот пост недовршен!
уште ова...повеќе од година дена немам фиксен...а и нормално немам намера никогаш веќе да се претплатувам на нив !
ако сака интернетот нека го направат џабе...ако треба ќе плаќам дупло на друг провајдер ама со нив нема да имам ништо !!
 

D

Администратор
31 март 2007
3.914
3.991
www.iwmnetwork.com
од нервоза по грешка го пратив претходниот пост недовршен!
уште ова...повеќе од година дена немам фиксен...а и нормално немам намера никогаш веќе да се претплатувам на нив !
ако сака интернетот нека го направат џабе...ако треба ќе плаќам дупло на друг провајдер ама со нив нема да имам ништо !!

od koj provajder zemash net? A go ima ova vo svetot... AT&T go praveshe edno vreme vo Amerika :)
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Yup, слушнав за ова ама бидејќи ништо не се знае со МтНет, несакав да шпекулирам..
Не е којзнае што ама сепак големо олеснување.. Лично јас, нема да се стегам како досега 20 дена и 10 дена да ги поминувам со dialup.. 100 GB ќе ми бидат доволни, ама се плашам дека ADSL ќе изгуби на квалитет и момците од mtsux ќе имаат на што да се правдаат :)
Не се сомневам во перформансите на МТ, една година сум корисник на адсл услугите, и не можам да се пожалам на стабилноста и брзината(како што си е зацртана во пакетот), а иначе за тоа дека нема да можат го напојат тоа што го нудат, не верувам, зашто имаат многу јаки и брзи линкови и земјени и воздушни...али да не збориме предвреме, најубаво е да осетиме на наша кожа па да коментираме:pPP
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
126
Едвај чекам да го раскинам договорот со мт нет.Се пребацувам на кабловски или вимакс ќе видиме.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Одличен потег кој го отсликува фактот дека најголемата грешка на ДТ беше поранешниот менаџер на МТ. Нема ништо подобро од конкуренција.

Со оглед на технологијата играта се повеќе ќе се пренасочува МТ против ВиМакс. Кабелските имаат уште малку време да спроведат оптика, потоа ќе биде касно.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Јас мислам дека Wimax ќе понуди неограничен интернет и тоа без договор, со телефон и со пренос на слика односно телевизија. Според мои проценки истото нетреба да биде поскапо од 1500ден. А за брзината да не збориме. Интернетот во Европа им е џабе што значи за сегашниве услови интернетот треба да биде многу ефтино од конкуренцијата. Сите држави слушнав дека ставиле или ставаат Wimax бидејќи е најлесен пат за конкуренција во телекомуникациите. Досега имавме монопол колку и да мислиме дека сме немале и не цицаа до последна капка и до последен денар.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Zatoa shto koga sekogash vo svetot Internet paketite se bez nikakov limit
Pa ne e bash sekade. Jas imam kablovski internet so 160GB mesechen limit. Na predhodniot provajder imav 120GB limit.
So toa shto sekogash koga sum bil nad dozvoleniot limit nikogash ne mi naplatile povekje ili ne mi ja spushtile brzinata.
Mislam deka limitot e staven povekje za da se zashtitat samite sebe od nesakani posledici.
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
За ВиМакс без договор - многу тешко. Опремата кај корисникот чини (големопродажно) меѓу 70 и 120 усд наспроти 10-30 усд за адсл модем. Или ќе ја платиш однапред па нема да имаш обврски или ќе има 24 м. или преку сила 12м. договори.

Ниеден провајдер во светот не нуди онаков флет фи како што ние си мислиме дека постои - прочитајте малку за Fair Use Policy.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Стигнаа новите пакети...

* Брзината на пристап може да зависи од повеќе фактори како што се: брзината на веб сајтот на кој се пристапува, оптовареноста на глобалната интернет мрежа, конфигурацијата на компјутерот на корисникот и други фактори.

Старите MaxADSL пакети се и понатаму во продажба.

WTF?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Одборот на директори на АД Македонски телекомуникации, на својот состанок одржан денес, донесе одлука за отповикување на г-дин Атила Сендреи од неговата функција - Главен извршен директор на МТ која ќе се применува од 10 септември 2007.

На истиот состанок, Одборот на директори на АД Македонски телекомуникации ја донесе одлуката за отповикување на г-дин Томас Кение од неговата позиција – Главен директор за маркетинг и продажба на Друштвото врз основа на Меѓусебна Спогодба. Во текот на преодниот период од 1-11 септември 2007, сите активности поврзани со маркетинг и продажба на Друштвото ќе бидат одговорност на Главниот Извршен Директор на МТ.


http://www.mt.com.mk/mak/news_record.asp?newsid=348


Дали ова има некаква врска со воведените новости?
 

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Работите одат на подобро. Конечно.
Но мора да се земе во предвид дека конкуренцијата напаќа, од крајот на септември или почеток на октомври би требало да имаме WiMax кој би требало да е доста поевтин. Така да , мене ова повеќе ми личи на подготвување за битката со WiMAx.
Јас мислам дека едн wimax уред ке чини многу пари и кој ке може да си го дозволи тоа едино ако ги изнајмуваат...друга работа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.092
Мислења
974.341
Членови
35.396
Најнов член
AceOFspades
На врв Дно