1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

МТ-НЕТ ГРАБЕЖ

Дискусија во форумот 'ИТ Вести од Македонија' започната од bons, 15 oктомври 2007.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. bons

bons
    Gaining Experience

236
    66
    9 Април 2007
    Машко
    Нели на сите ни дојдоа убаво новите пакети но за жал не може се така да ни биде убаво:tazhen: .Ми стига сметка денес и кога што да видам...1200 ден над предвиденото.. кога гледам тие 1200 ден да ти биле плус направен сообраќај од предходниот пакет адсл хит 512/128 со вклучени 512 МБ...што да ти било фрката...господата напишале дека стариот пакет ми траел заклучно 7.09.2007 година, а всушност новиот пакетот се активираше заклучно 7.09.2007 година(на сметката стои заклучно 8.09.2007), е сеа за тие 24 часа што сум направил сообраќај на новиот пакет ми го тарифирале по стариот пакет т.е. по 0.5 ден по МБ без ддв.И ме острижеа фино..ама се сетив и си ја проверив сметката online и коа гледам таму стои заклучно 7.09.2007 што ми е доволен доказ за поплака кај тетките на шалтер, а плус за мене е тоа што препокриени се старите извештаи како собраќајот да е правен на новиот пакет...
    Се надевам дека ова е едно недоразбирање и се фино и човечки ќе се заврши...

2. neW1

neW1
    Gaining Experience

674
    142
    10 Мај 2007
    Не се летај...рачунај дека ќе треба да си ги платиш и тие 1200 денари.Јас кога мењав 10 пати се јавив и ми рекоа дека до таа и таа дата (значи пред да ми го сменат таму) ќе си плаќам како до сега.Нивна грешка е што не ти го објасниле тоа ама и ти си требал убаво да се распрашаш ;)

3. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

На МТ НЕТ не им доаѓа памет, и покрај силната конкуренција. Според онаа народната - волкот го менува влакното, но е и карактерот.
    БОНС, се надевам дека ќе средиш работа, но се сомневам дека ќе оди лесно. Не е прв пат оваа КОЊПАНИЈА да дава двосмислени објасненија и понуди.

4. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Мислам дека имаат проблеми со системот..
    Јас ова менување со пакетите го искористив во моја полза.. Кога менував пакет од 512 MB на 4 GB, ми го сменија некаде на 29ти во месецот, и за 2 дена потрошив над 4 GB, на 31ви ми го намалија на 64/64 а на први имав нови 4 GB..
    Си пресметуваат компјутерски.. Ако во тоа време кога си правел traffic сеуште си го имал стариот пакет, нормално е да ти наплаќаат по MB.
    Јас на времето, за да се осигурам ги прашав на телефон 2-3 пати. Разговорите се снимаат така да, се користи како доказ за евентуални фрки како оваа твојава :)
    Пиши што биднало, и дали си се консултирал со нив претходно. Поздрав

5. bons

bons
    Gaining Experience

236
    66
    9 Април 2007
    Машко
    Бев кај тетките на шалтер денес, ама тие почна да ми исправаат криви дрини, не се разбравме и ми кажаа да се консултирам со ИТ на МТ, од таму добив одговор дека тие ги немале одделно пресметките за реализиран сообраќај на стариот пакет, а одделно на новиот пакет туку се заедно како што ми е прикажано мене на online проверка на сметка, не ми е јасно они како тогаш одделно ми пресметале на фактура(се зачудив) и ми остана да поднесам приговор, го направив тоа, по чекам писмен одговор за најкасно 10 дена...имам само доказ дека на online проверка на сметка ми пишува дека е започнат новиот пакет заклучно 7.09, а на фактурата заклучно 8.09, е сеа се надевам дека ќе ги корегираат тие плус МБ.
    поздрав.

6. bons

bons
    Gaining Experience

236
    66
    9 Април 2007
    Машко
    НЕ кај мене беше активиран новиот пакет, но дупката од еден ден, е проблемот, јас сум правел сообраќај на новиот пакет, а ми пресметувале по стариот пакет...тоа стои и на online проверка на сметка, а на фактура се води еден ден покасно дека е активиран пакетот....

7. Andrijeski

Andrijeski
    Gaining Experience

2,599
    63
    1 Март 2007
    Во тој случај нивна грешка е, се надевам дека ќе ја исправат..

8. Taurus

Taurus
    Модератор

2,319
    968
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Еден пример:
    На еден другар му дојде телефонска сметка од над 3000 денари. И тој си зема детална сметка и кога ќе види речиси 2.000 денари се направени на локален телефон во градот. И појде кај тетките на шалтер и им рече ај ако сакате свртете на овој број од деталната сметка, а тие ама господине!?! Тој им вика свртете кога ви велам. И вртат тие на бројот и му велат: Господине, па овој број е исклучен. Другарот им вели, Е па исклучен е, исклучен е веќе неколку месеци, е ајде сега кажете ми како јас сум направил толкава сметка со разговори на тој број??? И тетките, ама господине можете да поднесете. приговор, жалба. Другарот само плати пари и за тоа, приговорот беше одбиен незнам од каква причина и тој си ги плати сметките.

9. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Уште не свативте со кого си имате работа?
    Жал ми што освен овој ТЕЛЕКОЊ не постои и некоја друга компанија (ОННет уште се "зелени" и несамостојни).
    Само конкурентска компанија со своја инфраструктура може да ги смени работите.
    Џабе ви се приговори - освен евентуално на суд, а и тука е прашање дали нешто ќе постигнете.
    Кога беа актуелни Hot line линиите, неколку месеци дерман немав од сметките - од 2.500 до рекордна (за мене) 3.600 (во тоа време, 2000 или 2001 година !!!).
    Ај си велам можеби сме претерале со разговори. Но кога дојде последната (и највисока), ми пукна филмот. Си платив за детален извештај и што да видам - повици кон hotline во 2, 3, 4 ноќе, преку ден околу 11, 12. Ноќен разговор во 2 и кусур во траење од 30 минути....
    На кокошката на шалтер, кога и поднесував приговор, одвај се воздржив да не и удрам не шамар, туку аплауз, или директ во стилот на профи боксер.
    Демек, детето да не врти. Тогаш (2000-та) ќерка ми имаше одвај 4 години, телефон не можеше да пипа бидејќи стално беше под надзор. И кај дете на таа возраст ќе знае да сврти, и тоа баш на hot line?
    Па, да не сте дале клуч некому (ајде бре!), па да не имате безжичен телефон (тогаш имав обичен, жичен). Кога ги исцрпи сите џокери, на крај ми префрли дека можеби јас сум вртел па сега вина префрлам на нив! И тоа ми го лупна пред полна пошта со луѓе!
    Никогаш не сум вулгарен во директно обраќање и на јавно место, но срце јуначко не издржа. Муабетот кој и го кажав на....овај, гуската...не е за цитирање (можете да замислите каков), но отприлика значеше дека покрај млада жена дома немам потреба од илузија, дека не сум "jourke", спомнав опција за швалерки, и дека ако дотичната госпоѓа има ПМС или не е доволно задоволена од сопругот фрустрациите да си ги искажува на друго место а да не да се истура врз муштерии.
    Следеа овации во стилот браво, убаво и сплеска, така треба со овие идиоти и сл.
    Епилог - си платив како "попче", што си вели народот. Ставив тромесечна блокада, а потоа излезе и можноост да се стави забрана на тие линии (мислам беа 0500).
    Малку ОФ ТОПИК, но сакав да ви кажам дека џабе се приговори, џабе пари за извештаи, џабе нервози...џабе е се со овие и вакви МОНОПОЛИСТИ!!!

10. _EAX

_EAX
    Intern

827
    6
    17 Август 2007
    taka bilo i taka uvek ke bide, nemoze covek sam protiv golema kompanija

11. bons

bons
    Gaining Experience

236
    66
    9 Април 2007
    Машко
    Заборавив да ви го пишам исходот од целава работа.Нели после поднесениот приговор ми стигна и одговор..."ПАКЕТОТ БИЛ АКТИВИРАН АПЛИКАЦИСКИ ТОЈ ДЕН, А ТЕХНИЧКИ БИЛ РЕАЛИЗИРАН СЛЕДНИОТ ДЕН"...апликациски-не ми се верува..ама нема кај да се докажам така да си ја платив сметката..тоа е..нема правда..
    поздрав..

12. dani_janev

dani_janev
    Intern

280
    7
    19 Април 2007
    kolku golemi manipulanti se ej...ne mi se veruva...iskusni se odamna ne rabotat kako sakaat...ke im dojde krajot kaj i da e...eve citam kolku desetici iljadi veke se otkazale...e togas toj den ke go proglasime za nacionalen praznik :)

13. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
    Однапред го знаев крајот, но не сакав да те разочарам, сакав да се обидеш, меѓутоа останале исти како пред една година кога на мој другар му се случи слична работа.

14. boomerang

boomerang
    Баниран/a

9
    0
    14 Јули 2007
    slicna prikazna mi se sluci i mene samo sto mene ne 3000 tuku 7000 i toa sum imal isklucen telefon cel mesec a mi dojde 7000 den zatoa sto nekoj od tamu gore sakal da igra comercialni igri kako sto se na sitel, a1 i na drugite tv deckoto od tamu kejf naprail na smetka na drug, pa togas otidov tamu i im kazav deka sum imal isklucen tel. kako moze toa taka no od tamu mi rekoa deka ne sum go imal isklucen pa koga mu rekov da se javi na mojot broj ne sakase da go naprai toa odbivase togas jas i barav da mi se dostavi se sto sme zborele nie toj mesec i ako sto sme imale isklucen tel. znaci i barav ("record conversation") no od niv pak toa ne bese storeno i morasee da im platam 7000 den. istiot den
    podnesov baranje za da go isklucam domasniot tel.

ete sto stvarno mi se sluci :tazhen: samo ga zeme covek nekoj dinamit i da ja minira celata zgrada.:))

15. Alexandar

Alexandar
    Gaining Experience

2,514
    90
    21 Мај 2007
    Навистина жално, 7000 денари не се малку.

16. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Да жачно е ама за жал тоа е реалност кај нас во Македнија. :ua: :ua:

17. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    Што тоа е Македонија не се залажувате дека во странство е рајот истото може и таму да те снајде ако имаат можност за истото кај нас имаат и за тоа е така. Се знае таму има ревизор и доколку ревизорот дознае дека е направено такво нешто компанијата ќе си сноси последици за истото. Кај нас само на хартија постојат ревизорите и за седење си земаат пари само.

18. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Баш на тоа и мислев, бидејќи ако во странство тоа се случи, има институции за заштита на потрушувачите и доколку ја тужиш компанијата имаш шанси да добиеш оштета. Тоа е тоа кога се има правен систем што функционира. Кај нас се знае правилото: "Кадија те тужи кадија те суди". :LOL: :LOL: :LOL: Па ајде ако си маж тужи некого, освен ако немаш пари и нерви за трошење и на крај пак ке загубиш. :ua: :ua: :ua:

19. Mr.Alien

Mr.Alien
    Гостин

Седите си мадро и не џиткајте пари во ветар за тужби кои однапред се осудени на пораз.
    Државата зема дивиденда од Телеком, туке се интересите на странците и т.н., тоа го знаете и самите.
    Едноставно, немаш техничка можност да докажеш дека си во право.:ua:
    Само силна конкурентска куќа ќе ги смени работите.

20. boomerang

boomerang
    Баниран/a

9
    0
    14 Јули 2007
    toa e brate ako nema konkurencija nisto od tuzbi:tazhen: zatoa i ja sum go isklucil sea ne koristam domasen po eftino mi e da razgovaram so mob. otkolku so domasen:muahaha:

21. DimitarMK

DimitarMK
    Гостин

хехе... знам и мене пред 3-4 години ми стигна сметка 5,500 во месец јули, а 15 дена од тој месец бевме на одмор, и тој месец најмногу имавме направено 1,500 денари, ама тоа е, неможеме да докажеме, ако ги тужиш, ќе загубиш повеќе пари него што си платил за сметката. Едноставно не си моќен.

22. reng

reng
    Intern

683
    19
    13 Август 2007
    Па добро ќе даде некој совет како да се заштитиме од нивните неправди.

23. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Abe i mene mi se sluci nesto slicno so telekom ama so besplatniot internet od vlada si stavam username i password i se konektiram na 055857857 i porano na toj broj od vlada internet ne fakjase a mene me prifati ija si furav si furav i kogami stigna smetka se skinav cudejki :isplashen: 4000 denari (sca srekja sum pocnal od sredina na mesec inaku bi bilo i pogolemo) i mi rekoja da si podnesam prigovor podnesov i naravno NISTO tie tamu za se si imaat odgovor.

24. AMD_fan

AMD_fan
    Certified IT Addict

3,646
    137
    10 ноември 2007
    Машко
    Е со тој бесплатниот интернет од Владата имаше многу забуни. Интернетот беше бесплатен тоа е точно, меѓутоа минутите поминати на интернет се наплаќаа по тарифата за локален сообраќај. Така да не беше баш 100% бесплатен тој интернет. Чинеше исто толку, како времето поминатао на интернет да сте го поминале во зборување на локално ниво. Ама тоа е тоа. Маркетиншки финти на Мт нет и другите компании. Рекламираат дека е бесплатни и ке стават една ѕвездичка со најмал фонт најдолу на рекламата дека сепак нешто се наплаќа. :ua: :ua: :ua:

25. JimmyKing

JimmyKing
    Баниран/a

49
    0
    21 Септември 2007
    Posledniot pat sto bese mislam deka stvarno bese besplaten internetot. Ne se plakase nisto. Ali fintata bese sto usename-ot i password-ot od vladata rabotea i na 857857, a za besplatniot telefonskiot broj bese 858588. E sega tia sto neznaea deka brojot e drug se izgorija. A mesto da go ostavat ist brojot oni stavija nov broj a tia 857857 ostana za tia sto sakaat da plakaat za dial-up ako ima nekoj takov. Abe sto da pravis se gledat nekako da te izlazat da te izmamat sto poveke pari da ti zemat. Vladata i Telekomot se najgolemi prevaranti i kriminalci vo zemjava.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...