• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Msmsgs.exe

Статус
Затворена за нови мислења.

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Ај ако сакате помогнете ми , што да му правам на овој процес. Понекогаш го наоѓам во Таск Менаџер ...
На Гугл вика може да е процес за МСН , или можно е и да е Вирус/Тројан/Црв/Спајвер ..
Што ми предлагате , поздрав ..?:ermm:
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Msmsgs.exe е процесот на Windows Messenger (НЕ Windows Live Messenger - msnmsgr.exe)...така да ако го користиш поновиот месенџер, оди во Start > Run и напиши: msmsgs.exe и ќе се уклучи вградениот месенџер што оди заедно со Windows-от, за да направиш да не се вклучува: Tools > Options > Preferences и ќе ги одштиклираш првите две полиња (Run Windows Messenger when Windows starts и Allow Windows Messenger to run in the background)

Па ако пак се вклучува процесот, провери во сервисите, и ако ПАК се вклучува...тогаш нешто "није у реду" ;)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Го имав истиов проблем пред некој месец. Не помогна ништо од претходното. Се работи за вирус и се стартува автоматски со Windows-от. Не успеав никако да го стопирам тој процес. Пробав со антивируси и анти спајвери, но сепак ништо. Единствено ми преостануваше рачно да го избришам тој фајл. Стартувај го Windows-от во Safe mode и ќе одиш рачно да го избришеш тој фајл во C:/Windows/System32, стартувај го Windows-от нормално и нема веќе да имаш проблем со овој процес. Барем јас вака го решив проблемот. :bye1:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
procesot e sistemski , kako sto kaza liquidworm, procesot e od mesingerot , i ne e virus

Точно. Но после инсталацијата на едни trial smileys на месинџерот почнаа проблемите со Msmsgs.exe. На секои 2 минути ми излегуваше еден pop up ама не се сеќавам на пораката. Uninstal не ми заврши работа. Од процесот се решив само со рачно бришење на фајлот преку Safe mode. :rolleyes:
 

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
Ќе пробам на сите начини што ми ги дадовте , а може да е и системски процес , ама сигурно не на МСН.
Затоа што мснмсгс.ехе , и Мсмсгс.ехе е сигурно друго - барем јас така мислам.
Поздрав другари ...Ако има некое ново можно решение , пишете ?!
 

Cigo

Intern
30 јануари 2008
49
0
DAvOR.info
:)

Msmsgs.exe е процесот на Windows Messenger (НЕ Windows Live Messenger - msnmsgr.exe)...така да ако го користиш поновиот месенџер, оди во Start > Run и напиши: msmsgs.exe и ќе се уклучи вградениот месенџер што оди заедно со Windows-от, за да направиш да не се вклучува: Tools > Options > Preferences и ќе ги одштиклираш првите две полиња (Run Windows Messenger when Windows starts и Allow Windows Messenger to run in the background)

Па ако пак се вклучува процесот, провери во сервисите, и ако ПАК се вклучува...тогаш нешто "није у реду" ;)
Да стварно се отвори Windows Messenger-ot , и средив како што ми рече. Па ај да видиме.
Фала поздрав.
 

Јован

Intern
20 април 2010
253
10
Тоа не е вирус јас само што му направив формат го имав тој процес тоа е за мсн-то ако сакаш да го исклучиш оди во СТАРТ после РУН и напиши msconfig потоа притисни ентер и оди во Startup и одмаркирај го процесот нема да ти се појавува веќе :D:D:D:D:D:D:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.408
Мислења
900.218
Членови
32.119
Огласи
503
Најнов член
CilCil
На врв Дно