• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MSI Лаптоп

 • Ја почнал/а темата
 • #1

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
MSI Лаптоп или некој друг

Хмммм доста гледав лаптопови овие неколку недели и по скопје и по куманово

иначе
видов еден добар модел иако нема да е стандарден ке има доста појак процесор и повеќе рам

само станува збор за MSI laptop

дали некој чул за таа фирма добри ли се
има ли некој искуство со таков лаптоп

отприлике ке биде
Core 2 Duo 1.83 мислам дека беше 2мб кеш
4гига рам
добра графичка беше гледав доста и се ми се испомеша но мислам дека беше со 128 рам и + да може да се додава од рам меморија

најважно е 17инчен е
цена е околу 650-700 евра

се тоа е ок само не ја знам таа фирма

па доколку некој има искуство со неа
нека подели

позз
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
@Metalgear Пошто и јас сум во тек со лап топиве т.е гледав цени мислам дека за оваа цена ке најдеш асус, фудјицу, хп со истите перформанси и слична цена.. А наку за мси сум чул ама незнам колку се квалитетни позз..
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
MSI имам гледано во www.technomarket.com.mk www.riversoft.com.mk

Порано мислам дека одеа со 2-3 години гаранција.
Немам искуство со таа марка, ама немам слушнато ништо лошо за нив.
Неколку модели што имам гледано ми се допаѓаше што имаа приклучоци буквално за све, за разлика од мојот HP Compaq 6720s.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да 2 години е гаранција

е само што доста гледавме за процесор
има доста кои се на листа за продавање, а на интелов сајт ги нема тие модели

тука баш тачно не го запамтив моделот но добар е

го поштракав малку едниот што е тука во продавница ок е
видов дека беше доста време упален а не е загреан
што ми се свиѓа

иначе и највашно гледав да е 17ка
а другите марки со 17ка се малку поскапи

на мене не ми е важно марка која е ич
важно ми е тоа што е унутра
тука ке биде појак процесор повеќе рам
појака графичка

а останато ке има се тоа барем за денешно време бидна стандард
камера wifi блутут и се останато
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Разликата меѓу 15.4'' и 17'' е 30-50евра за исти модел. Ама проблемот е што кај нас немаме избор.
Внимавај само на тежината, да е околу 3кг, зш има многу 17'' со околу 7кг, а тоа е претешко.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
не не гледав и на тоа
мислам дека беше или 2.9 или 3 тачно

иначе да немаме многу голем избор за 17инчни лаптопови

но сепак тоа ми е побитно
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Еве имаш нешто и на http://www.kupilaptop.com

Intel Core 2 Duo 1.5GHz, Intel Centrino Technology
2GB DDR2, 250GB HDD
DL DVDRW with LabelFlash
17" WXGA-Wide Ultrabright,
802.11g Wireless-Draft N технологија,
Читач на мемориски картички:
SecureDigital
Memory Stick
xD-Picture Card
Memory Stick PRO
Multi Media Card
Hi-Definition (HD) Audio Support
IntelR Graphics Media Accelerator X3100
56Kbps Modem
Супер тенок, под 1 cm !!
Вградена Web-камера
Контролен панел изработен од Алуминиyм,
Боја: темно сива
Повеќе детали тука
Информации за Gateway
Награди и тестови
Gateway-Assembled and constructed in USA
Подарок: Оригинален и лиценциран оперативен систем Windows Vista во вредност од 8000,00 денари!

Промотивна цена
34.990,00 ден. / 570,00 €
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Еве уште еден во www.neocom.com.mk

Price: 48 899.00 den (including 5 % tax)
HP Compaq 6820s T5470 17 1024/160 PC Core2 Duo T5470 17 WXGA BV Display 1024MB DDR RAM 160GB HDD DVD+/-RW 56K Modem 802.11a/b/g BT LiIon Battery VHB32 OFC07 Ready 1 year warranty
Јас го имам брат му, 6720s со 15.4'' го немаше овој тогаш.
Процесорот му е со 2мб кеш, FSB 800MHz, графичката би требало да му е X3100 со 384mb. Му фали само рам меморија.
Јас го имам речиси година дена, по цел ден го малтретирам со графика и слични работи и сум задоволен.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Јас имам MSI скоро година и бонбонче е. Многу ми се убави на дизајн. Мојот има и нумеричка тастатура. Добар распоред на конекторите. Се што ми требаше.

Е сега во врска со греењето што знам. Мојот е со АМД процесот и е малце побучен и почесто се уклучува фенот иако не ми смета (не колку што мислев дека ќе ми смета, иако тоа ми беше клучен фактор но е тешко да го тестираш во продавница). Е сега ако го цедиш иде у втора брзина :)) и се осеќа. Ама тоа ептен зависи од модел до модел.

Во глобала сум ептен задоволен. Единствена работа што треба да пазиш за било кој лаптоп е ако идеш на линукс. Добар дел од лаптопите се проблематични.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
како мислиш на линукс
ако мислиш со драјвери
попроблематично би ми било да најдам за хр драјвери него за линукс
иначе АМД повеќе грее
така да би требало да не го имам тој проблем со C2D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
доста разгледував
а и доста луѓе ми рекоа таму да не зимам, сигурно има нешто иако на мене не би ми направил тоа

и се решив за друга солуција, имам неколку добри врски во странство, така ке разгледам добра машиничка и ке ми прати преко пошта

гледав некои дел машини

e сега марка хммм што знам
делл има некои добри модели
ако имате некој добар пишите
го гледав Studio 17 од dell моментално и ме доста привлече ок цена доста моќен

е само да се со 17" мониторче
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Е сега тоа е друга приказна.
Можеш on-line да си конфигурираш лаптоп каков што ќе посакаш.
Ти треба само да се одлучиш за која марка, а потоа деловите ќе можеш да си ги бираш како што кај нас се бираат за десктоп компјутер.
Досега директно искуство имам само со HP, речиси година дена и сум задоволен.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
Intel® Core™ 2 Duo T5750 (2.00GHz/667Mhz FSB/2MB cache)
Genuine Windows Vista® Home Premium Edition SP1
Glossy widescreen 17.0 inch display (1440x900)
8X Slot Load CD / DVD Burner (Dual Layer DVD+/-R Drive)
3GB1 Shared Dual Channel DDR2
Size: 320GB2 SATA Hard Drive (5400RPM)
Intel Graphics Media Accelerator X3100
High Definition Audio 2.0
Dell 1397 Wireless-G Card

баш е она што сакам
појачав некои реботи нешто одземав што не ми треба пак ~1100 долари
ке погледам уште малку па утре ке видам кој ке среди

е сега прво ке покушам кај еден, еп побрзо ке биде
ако не биде таму имам 2ца во америка:)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Јас би одел на процесор од погорната класа T7xxx.
Моментално овој кеш од 2MB e добар, само подобро би било и FSB-то да ти е 800Mhz.
99.9 % Genuine Windows Vista® Home Premium Edition SP1, најверојатно неможе без него ама ако може исфрли го, ќе заштедиш на цена.
Големината на хардот е дооооообро. :bravo:
Рамот, нели за да работи во Dual Mode требаше да има 2 идентични модули?
Графичката и јас ја користам истата, но би ти препорачал по можност да е неинтенгрирана.
Дисплејот е :bravo:

Ако си во можност, добро е да ги ставиш овие работи, зш сепак не се купува секоја година лаптоп.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ова горе е стандардна
е сега јас ке земам 4 гига рам
процесор ке погледам нешто појак тоа што викаш за FSB

тоа виста ке гледам нешто поевтина варијанта да заштедам тука некоја пара
гpафичка ке видам може и да ја сменам
иначе тоа ми е и најбитно дисплејот во ова конфигурација тој е како стандарден во друго се доплаќа

и би идел со овој процесор
Т8100
2.10 GHz
800 MHz
3 MB
125$ се доплаќа али се исплати
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Јас вака нешто средив за 1274$

SYSTEM COLORJet Black
PROCESSORIntel® Core™ 2 Duo T9300 (2.5GHz/800Mhz FSB/6MB cache)
OPERATING SYSTEMGenuine Windows Vista® Home Premium Edition SP1
DISPLAYGlossy widescreen 17.0 inch display (1440x900)
MEMORY4GB Shared Dual Channel DDR2
HARD DRIVESize: 250GB SATA Hard Drive (5400RPM)
VIDEO CARD256MB ATI MOBILITY RADEON HD 3650
OPTICAL DRIVE8X Slot Load CD / DVD Burner (Dual Layer DVD+/-R Drive)
WIRELESS NETWORK CARDSDell 1397 Wireless-G Card
MOBILE BROADBANDVerizon Wireless built-in cellular mobile broadband (EVDO Rev A)
INTEGRATED WEBCAMIntegrated 2.0M Pixel Webcam
BATTERY OPTIONS56 Whr Lithium Ion Battery (6 cell)
SOUND OPTIONSHigh Definition Audio 2.0
KEYBOARDStandard Keyboard (included in the price)
FINGER PRINT READERNO FINGER PRINT READER
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Не го имам јас.
Само што го направив на линкот што го остави MetalGear Studio 17
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
од дел ли го склопи ова
само процесор е појак
останато тука негде
иначе да и јас ке ставам FINGER PRINT читач
само 25 долари е :p

едит
ме претече
да само процесор е појак
горе доле тоа и ке биде
мислам за тија пари ке имам гром лаптопче
што кај нас ке е многу многу повеќе + на цена ке се стави транспорт и час доста солидно ке биде
многу појако и поевтино ке е то тоа што планирав пред тоа да го зимам
за 700 евра
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,453
1,243
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Овај е од линкот што ти го остави, петиот лаптоп од горе надолу, со мали модификации.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
194
169
Само стави и данок на тие цени што ги добиваш кога го конфигурираш. И плус едно 30 дена за испорака (без да има delay за некој дел)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
dashbog ке си платам 25 долари и ке стигне за 2-3 дена кај личноста која ке нарача
тоа за данок мислам дека цените се со данок и да не се не е кој знае многу
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
dell.com е страницата за амерички пазар и испорачуваат само во USA. Данок ти е 5%.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,672
Мислења
862,061
Членови
30,034
Најнов член
Goxo43
На врв Дно