• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MS SQL 2005 на Vista?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Дали некој има инсталирано Microsoft SQL Server 2005 Enterprise Edition на Windows Vista? Express Edition го имам инсталирано, но Enterprise не успевам.
 

aleks(c#)

Intern
4 ноември 2008
8
0
e zdravo prijatele e pa ja imam sleden problem imam vista ,no na nea istalirano visual studio 2005,i sql server 2005 express edition no koga sakam da napravim nova baza so managment studioto mi izlaga greska kade sto veli deka ne moze da se kreaira bazata eror:262 ,a dodeka imav xp si gi nemav ovie problemi .ako imas nekoja informacija prati ,a ti proveri da ne imas problem so sp1,sp2,sp3 mislam deka treba da go imas sp3 za na vista.
 

brzi

Gaining Experience
18 април 2007
217
108
brzi's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k | CM 420 Evo
Motherboard
Asus Z97K
Storage
120GB Kingston HyperX Savage | WD Blue 1TB
PSU
DeepCool DQ750ST 750W
RAM
16GB HyperX Beast 2400MHz
Video card
Sapphire RX480 4GB OC+
Case
Sama Titan
Mouse
Asus ROG G900
Keyboard
CM Storm QuickFire Stealth
Audio
Bose SoundTrue AE2
OS
Win 10
ima eden update za celoto MS studio 2005 treba da go spustite.. t.e. dva

VS80sp1-KB926601-X86-ENU
VS80sp1-KB932232-X86-ENU
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
@aleks(c#)
До тебе е проблемот, немаш дозвола за креирање на нова база. Дали во Виста си логиран како Administrator User?

Во меѓувреме дознав што е проблемот со мојот прв пост. SQL Server Enterprise Edition може да се инсталира само на Server изданијата на Windows, односно Server 2003 и Server 2008.
 
27 јуни 2009
23
1
Zdravo Alexandar,

Jas imam na Vista instalirano MS SQL 2005 i instanca na MS SQL 2008 Developer Edition obete koja e potpolno ista po features so Enterprise. Kazi mi koja poraka za greska ti se javuva?

Pozdrav
Alex
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
854,998
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно