• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MS сертификати - програмски јазици

  • Ја почнал/а темата
  • #1

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Незнам зошто толку ги форсираат C#.Net и VB.Net за сертификација а C++/CLI воопшто го нема и неможеш да полагаш со овој јазик, (барем јас колку што барав не најдов таква можност) и сите книги и примери за што излегуваат за .Net технологијава се во C#.Net или VB.Net но не и во C++/CLI.
Во споредба со овие јазици C++/CLI има многу помалку литература.
Што мислите зошто е тоа така?
Сакам да продикутираме можеби имате повеке информации околу оваа работа
ПОЗДРАВ!!!
 

moondowner

Intern
5 јануари 2008
33
1
Брат, ги форсираат затоа што се продукт на Microsoft, и нормално дека ке си прават курсеви и сертификати за нивни продукт, од кој им егзистира оперативниот систем, отколку на нешто туѓо. Голем дел од книгите за .net се од Microsoft Press, па аналогно на тоа сваќаш зошто нема многу книги за C++/CLI. Но сепак, има доста книги, но тие се постари, (и затоа потешко се наоѓаат на нет) C#.net и VB.net се понови и поактуелни и затоа може изгледа дека има повеќе книги за нив.

Инаку и јас мислам дека C++/CLI е најдобар избор, но ако сакаш мултиплатформски програми, најдобра комбинација ти е C++ во QT4.

http://trolltech.com/products/qt/whatsnew - ова прво цирни го
http://en.wikipedia.org/wiki/Qt_(toolkit)
http://trolltech.com/products/qt/downloads

Од новава верзија (4) на QT toolkitot и runtime библиотеките, можеш да направиш апликација која работи и под Win, Linux и OS X.
А ако ти се прави апликација која е предвидена само за Вин платформа, во CLI ти е најдобар избор, иако треба да знаеш дека нема исто да ти работи под Vista и под XP. Ако искодираш добра апликација и истата без модификација работи и на двата Виндовси без проблем, бегај во софтверска куќа одма :)
BTW имаш две верзии на QT-то (од 4 па натака), едната е GPL, а другата си ја плаќаш. QT-то и се што добиваш ти е исто. Само ако симнеш GPL верзија немаш техничка поддршка, а кај другава имаш. Може има и уште некоја ситница, но тоа е главната разлика.
Пример, новото KDE, е направено во QT4, и можеш целосно да го инсталираш во Windows

http://linuxhelp.blogspot.com/2008/01/install-kde-4-on-windows.html

поздрав ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Фала многу moondowner добро си ја разгледал темава.
Јас знам дека постои QT4 но сеуште не сум пробал нешто да направам.
Според мое мислење C++/CLI е најак од .Net бидејки можеш да се спуштиш на пониско ниво од C# и VB плус е побрз, има GC ,можеш предходно направена програма со C++6 да се префрли на менаџиран код во C++/CLI што е многу добро, но е нешто потежок од другите за работа можеби они сакаат C++ да остане за попрофесионалните програмери и да остане системски јазик и не овозможуваат полагање со овој јазик за помасовно да се користат или изучуваат (што има врска што го кажа ова со книгите и сертификатите предходно moondowner) VB i C#.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,734
Мислења
863,558
Членови
30,068
Најнов член
petrovskib
На врв Дно