1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мртов пиксел :\

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од FATAL ERROR !, 26 Септември 2013.

 1. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Пред некој ден забележав на мониторот црвена точка, помислив да не е нешто искашкано, забришав, али испадна дека е од внатре. Продав со многу „поправувачи“ на мртви пиксели, како и на јутуб со некој видеа, али несака. Чаре за ова или тешка работа? Скоро е неприметлив али на црна, зелена позадина се приметува...
  IMG_0397.JPG
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  На бела се гледа?
   
 3. xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,444
  15 Јануари 2011
  Машко
  Чаре нема, врати го ако е под гаранција. Ако не, помири се...или продај го.
   
 4. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  На бела позадина не се гледа...
   
 5. ImTheDude

  ImTheDude
  On your way to fame

  560
  621
  31 oктомври 2011
  Машко
  Каков монитор? Проба да го масираш? Сериозен сум, земи влажно марамче и со палецот масирај го местото некое време. Зависи каков монитор имаш сепак....
  Само пази со притисокот и гледај да го фокусираш на пикселот а не околу премногу.
   
  На FATAL ERROR ! му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,407
  5 Септември 2008
  Машко
  Проба да не е 'мрзлив' пиксел? стисни на тој дел од мониторот со мина од пенкало, ама претходно стави памучна крпа. Јас имам опраено така неколку пиксели.
   
  FLEGMA, FATAL ERROR ! и на ImTheDude им се допаѓа ова.
 7. FATAL ERROR !

  FATAL ERROR !
  Баниран/a

  579
  269
  24 Август 2011
  Средено, благодарам многу, се изгуби штом стиснав со мина преку крпичка...
   
  Alucard, ImTheDude, dangthe и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,648
  13,007
  2 Август 2012
  Машко
  Пробај вака ама не претерувај и ако не ти успее откажи се. Озбилно ти велам!

  Со молив со многу туп врв (ама заоблен) со благо притискање (клучен збор е „благо“) држи на местото додека го палиш мониторот. Значи, допри го моливот на местото, изгасни го мониторот без да го мрдаш, благо притисни и запали го.

  Друго!
  Направи си custom слајд шоу од слики со димензии на мониторот (за фул скрин) и тоа 100% црна па се до бела со 20% намалувања. Остави го вака едно саат време со максимална светлина (Brightness)
   
 9. dangthe

  dangthe
  Practice makes perfect

  1,111
  1,407
  5 Септември 2008
  Машко
  Ништо. Супер што не бил стварно клинички мртов :geek:
   
 10. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  314
  296
  31 Јули 2011
  Машко
  Пред некој месец на мојот монитор Samsung SyncMaster 2053bw исто така се појави еден мртов пиксел, што се глеаше на црна позадина и со масирање со прст се изгуби. Од тогаш се нема појавено.
   
  На FATAL ERROR ! му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...