1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Мртов пиксел на нов монитор

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од steelseries, 16 Септември 2019.

 1. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Само што го купив Alienware 240hz од анхоч. Го пуштам и ете мртов пиксел. Мислење? Да се враќа или како?
   
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,098
  3,243
  2 Септември 2012
  Машко
  Зависи од тебе, инаку гаранцијата не покриваше до 5 мислам. :)
   
 3. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  На гаранцијата пишува повеќе од 1 светол ако има се менува цел панел, а ако се темни тогаш 6 се дозволени. Кај мене е светол пиксел.

  Значи нешто ова? Ќе се множат или не? Имам Benq 5 години стар, тепан малтретиран пушено во соба па нема ич мртви пиксели.

  На интернет срчам сите викаат дека ги враќаат стварно нз шо да се прајт.
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  320
  278
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Јас имам Dell UP2716D, веќе година и пол со еден мртов (црвен) пиксел. Најчесто не го забележувам и не се размножи.

  Ама кога плаќаш ново, оти да не добиеш ново ?
   
  На The Geek Boy и steelseries им се допаѓа ова.
 5. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,871
  1,759
  22 oктомври 2012
  Машко
  Однеси им го, објасни им што е работата, и ако не сакаат да ти го заменат, врати им го, и онака го запазуваш рокот за враќање, и од кога ќе ти ги вратат парите, кажи им дека сакаш да го купиш истиот модел, ама друго парче, не тоа што си го вратил, или отиди на друго место, и купи си го пак истиот модел ;)
   
  The Geek Boy, FLEGMA и на Rukfash им се допаѓа ова.
 6. Astro

  Astro
  Guru

  6,671
  9,356
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не научивте и не научивте дека монитор и лаптоп бараш да ти го уклучат во труја. Вадиш пари/картица и викаш палете го на лице место.
   
  На JasSum, The Geek Boy, neW1 и уште 11 други им се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Guru

  4,502
  6,797
  21 Јануари 2009
  Ама и вработените треба да си знаат. Јас задњава година и пол купив телефон и лаптоп од Анхоч. Двата, самиот вработен (се погоди истиот во ГТЦ) инсистираше да ги пуштиме...
   
  На JasSum, The Geek Boy, neW1 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  Подобро да го вратиш без да спомнуваш за пикселот, туку ради некоја друга причина (не ми се свиѓа сликата, ми касни на игрици лош инпут лаг итн). Ќе го вклучат во салонот 2 минутки за проверка ќе видат дека работи и ќе ти вратат пари.

  Јас мојот 1 саат го гледав во салон и не бев сигурен дека ми се допаѓа сликата и дека нема bleeding (а по тоа осветлените салони оди па примети го блидингот). Ама среќа се погоди добар.
  А пак телевизори, 3 земав и враќав во нептун, подосаден муштерија немале.
   
  На shifty и Rukfash им се допаѓа ова.
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  604
  373
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Враќај ич не се мисли. Не ти се свиѓа сликата како шо кажаа погоре и тоуку.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  И после барај им нов неотваран. :D
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,671
  9,356
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па да бе брат. Вадиш кешот и им викаш, еве кеш, сериозен сум, ама нема да ви ги купувам гомната кои вие сакате да ги донесете со 5 евра пониска фабричка цена и тие 5 евра да ги ставите у џеб а јас да платам како за 100% исправен производ. Затоа постои QC - Quality Check во фабрика така? Они знаат дека на тоа што го купуваат има мртви пиксели.

  Ич не ги шмирглам, барам да ми ги отворат сите еден по еден додека не видам некој без видлива фабричка маана, ете ги парите чекаат. Иначе си се заебал гадно, ќе се нервираш и јадосуваш после.
   
  На The Geek Boy, neW1, steelseries и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Edit :

  Не е мртов пиксел. Зелен е, според нетов е заглавен. Најветојатно ќе го враќам.
   
 13. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  320
  278
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  И мојов е црвен, технички „заглавен“. (барем според тоа шо читав тогаш)
  Се зафркавав 1 недела, со разни софтвери, ништо не помогна.
   
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 14. zdravkovskii

  zdravkovskii
  Gaining Experience

  320
  278
  14 Јануари 2011
  Видео/Анимација
  Мртов пиксел е прилично лесно да промашиш. А кога ќе го видиш дома, да речиме по 2 дена, шо ќе им кажиш тогаш во продавница? :D
   
 15. CykaBlyat

  CykaBlyat
  Gaining Experience

  343
  166
  22 oктомври 2016
  Машко
  Спиење
  Абе незнам шо му се думаш толку,оди земи однеси го речи му го нејкам ке ти вратат парите чао пријатно
   
 16. Вајкинг

  Вајкинг
  Practice makes perfect

  990
  1,205
  9 Јуни 2015
  Машко
  освен мртвиот пиксел, кој е впечатокот од мониторот? контраст, агли на гледање, итн ?
   
 17. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Мора очите да ти се на центар за да има убава слика, BTW мониторов е порнич, сФе е како подмачкано, контраст одличен.
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,523
  7 ноември 2014
  Машко
  А ако на фактурата пишува Анхоч, Скопје, Северна Македонија?!
   
 19. krema

  krema
  Professor

  10,777
  10,331
  24 Јуни 2009
  Машко
  До сега 100 пати ќе отидеше во дуќан и ќе го вратеше мониторот.
   
 20. Multipass

  Multipass
  Gaining Experience

  161
  294
  1 ноември 2015
  Машко
  Враќај го ја ќе им го купам на Анхоч, ги немаат веќе на лагер. :D

  Иначе како што кажаа членовите, било каква причина можеш да наведеш враќаат без проблем. Јави се објасни причина и врати им го во дирекција, веднаш прават поврат на средства.

  Поздрав.
   
 21. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Мора дирекција да одам?
   
 22. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,328
  2,070
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не мораш, ако не си од Скопје оди во салонот кај што си го купил. Најбрзо е во дирекција, другиве салони мора да го препратат до сервис да проверат дали е се океј пред да ти ги вратат парите.
   
  SiPy`, Вајкинг и на steelseries им се допаѓа ова.
 23. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  300 Денари такси GG.
   
 24. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  532
  20 Декември 2015
  Машко
  Анхоч го прифатија мониторот назад. Причина Ghosting ова она.

  Ако сака некој нека им звони нека праша дали го има за купивање да видиме што ќе речат.

  Btw, мониторот беше отворан од предходно. Најлонските ќеси беа испокинати и една ќеса за stand недостасуваше + CD немаше во Кутијата.

  До некаде сум разочаран од што ме излажаа дека им дошле 10+ монитори на залиха.
   
  На gOJDO и zdravkovskii им се допаѓа ова.
 25. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Затоа ги почитувам Нептун, задожително ги приклучуваат уредите пред извесен период купив тв потпишав изјава дека се согласувам да го отворат пред мене обратно не важи гаранцијата ако има оштетување од транспорт или при монтажа.
  Требало да го провериш на лице место, али веќе бидни најдобро како што те советуваја погоре врати го, си платил за ново во ред е да е исправен не да те боде во очи тој мртов пиксел :)
   

Сподели

Вчитување...